Keskustalainen perustuslakivaliokunnan jäsen Markku Rossi kertoo, ettei valiokunta ole suinkaan politikoinut kriisinhallintalakiesityksen yhteydessä, vaan tarkastellut lakiesitystä ainoastaan esityksen perustuslainmukaisuuden osalta. Rossi siis tukee tässä näkemyksessään Kimmo Sasia ja Arja Alhoa. Sen sijaan Rossi syyttää politikoinnista presidentti Halosta ja tämän juoksupoikana toiminutta Matti Vanhasta. Rossi ei arvele kepulaisten joutuneen varsinaisen painostuksen alaiseksi, mutta demarien hän arvelee joutuneen. Rossi kertoo myös, ettei tyhjää äänestäneillä kepulaisjäsenillä ollut valiokunnassa juurikaan eri näkemystä valiokunnan enemmistön kanssa.
Mitenköhän Ilkan Hokkanen ja täällä riehuneet kepulaiset nyt vääntäytyvät irti tästä kepulaisen Rossin lausunnosta. Ehkä ehkä vain toteavat Rossin sammuneen valiokuntapöytäänkin, kun tämä kuulemma on sammunut ravintolapöytäänkin. Matti Vanhanen harrastaa joidenkin demarien kanssa todella erikoista ja parlamentarismin vastaista peliä. Tätä kepulit eivät suin surminkaan tietysti halua myöntää. Odatan mielenkiinnolla selityksiä.
Rossi
8
332
Vastaukset 8
- kolonna..
yritti tehdä sabodaashia, mutta Onneksi Vanhanen jämäkällä asenteellaan puhalsi pelin poikki!
- koko juttu.
Sasin toiminta -muutaman perässähiihtäjän saattelemana- on tyypillistä "Sasismia".
Jos ei presidentinvaalit olisi noin lähellä ja vielä jos Kokoomus olisi hallituksessa, ei samansisältöiseen hallituksen kriisilaki esitykseen olisi kukaan reagoinut.
Selvää "putkinäköisyyttä" kuten entinen oikeusministeri Koskinen näytti todenneen. - kiva olla
koko juttu. kirjoitti:
Sasin toiminta -muutaman perässähiihtäjän saattelemana- on tyypillistä "Sasismia".
Jos ei presidentinvaalit olisi noin lähellä ja vielä jos Kokoomus olisi hallituksessa, ei samansisältöiseen hallituksen kriisilaki esitykseen olisi kukaan reagoinut.
Selvää "putkinäköisyyttä" kuten entinen oikeusministeri Koskinen näytti todenneen.lähipäivät tulevat olemaan ilmaista hupia, kun kepulit uppoavat omaan paskaansa selitellessään tapansa mukaan Vanhasen täydellisen saanattomuuden seurauksia kokoomuksen syyksi.
Mutta ei se mitään. selitelkää oikein kovasti. mitä enemmän ja mitä julkisempia selittelynne ovat, sitä nopeammin kepun kannatus romahtaa ja Vanhanen pääsee toivetehtäväänsä, marisemaan joka asiasta oppositijohtajana ja 10% puolueen puheenjohtajana.
Ei teitä kepuleita enää ota kukaan järki-ihminen tosissaan, jos juttunne menevät tuollaisen selittelyn tasolle. Kyllä teissä sen verran miestä pitää olla, että edes joskus myönnätte omat virheenne. - älä jätä!
kiva olla kirjoitti:
lähipäivät tulevat olemaan ilmaista hupia, kun kepulit uppoavat omaan paskaansa selitellessään tapansa mukaan Vanhasen täydellisen saanattomuuden seurauksia kokoomuksen syyksi.
Mutta ei se mitään. selitelkää oikein kovasti. mitä enemmän ja mitä julkisempia selittelynne ovat, sitä nopeammin kepun kannatus romahtaa ja Vanhanen pääsee toivetehtäväänsä, marisemaan joka asiasta oppositijohtajana ja 10% puolueen puheenjohtajana.
Ei teitä kepuleita enää ota kukaan järki-ihminen tosissaan, jos juttunne menevät tuollaisen selittelyn tasolle. Kyllä teissä sen verran miestä pitää olla, että edes joskus myönnätte omat virheenne.Missä logiikka!
SDP ja Kokoomushan tässä on hajalla! Niin sekaisin kuin voi olla. Surkuhupaisampaa selittelyä ei ole nähty lähes sataan vuoteen. (O.V.Kuusisen tapaus).
Ainoa puolue joka on säilyttänyt tavanomaisen kylmänviileän rauhallisuutensa on KESKUSTA. Matti Vanhasen miehekäs jyrähdys sotki poliittista peliä pelanneiden pasmat sekaisin.
Shokki näkyy ja kuuluu hirveänä mekastustuksena - kuin kaakattava kanalauma. - jos sitä on
älä jätä! kirjoitti:
Missä logiikka!
SDP ja Kokoomushan tässä on hajalla! Niin sekaisin kuin voi olla. Surkuhupaisampaa selittelyä ei ole nähty lähes sataan vuoteen. (O.V.Kuusisen tapaus).
Ainoa puolue joka on säilyttänyt tavanomaisen kylmänviileän rauhallisuutensa on KESKUSTA. Matti Vanhasen miehekäs jyrähdys sotki poliittista peliä pelanneiden pasmat sekaisin.
Shokki näkyy ja kuuluu hirveänä mekastustuksena - kuin kaakattava kanalauma.Kun Vanhanen painostaa perustuslakivaliokunnan jäseniä presidentin käskystä ja epäonnistuu siinälin niin, ettei yksikään hallituspuolueen edustaja tue presidentin haluamaa lakia, niin onhan se VANHASELTA NIIN SURKEA EPÄONNISTUMINEN, ETTEI SURKEAMPAA VOI OLLA.
Pitäisikö presidentiksi äänestää miestä, joka ei pysty hoitamaan edes presidentin juoksupojan tehtävää oikein? - puhua
jos sitä on kirjoitti:
Kun Vanhanen painostaa perustuslakivaliokunnan jäseniä presidentin käskystä ja epäonnistuu siinälin niin, ettei yksikään hallituspuolueen edustaja tue presidentin haluamaa lakia, niin onhan se VANHASELTA NIIN SURKEA EPÄONNISTUMINEN, ETTEI SURKEAMPAA VOI OLLA.
Pitäisikö presidentiksi äänestää miestä, joka ei pysty hoitamaan edes presidentin juoksupojan tehtävää oikein?"putkinäöstä". (Putken halkaisija max. 0.5mm)
- kepulaisuudesta
puhua kirjoitti:
"putkinäöstä". (Putken halkaisija max. 0.5mm)
Eikös se ole kepulaisuutta, kun tosiasioiden edessä ollaan, mutta ei tunnusteta niitä, jos ne ovat itselle epämieluisia.
Eihän jäätteenmäkikään tunnustanut valehdelleensa, koska se olisi ollut epämieluista, vaan mieluummin ajoi itsensä ulos pääministerin ja puheenjohtajan tehtävistä.
Tuollaisiakin seurauksia voi olla, kun ei tunnusta tosiasioita, vaan selittelee niitä milloin mitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta863827Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii4111410Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty391097Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty72923Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä227913Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s292825Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto23789Sysmä tarvitsee päätöksiä
Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen25707Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33691Älä katoa elämästäni
Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan37666