Mysteerinen katoaminen..

Moona

Olin viikonlopun pois, tai oikeastaan vain 1 kokonaisen päivän ja huomasin että 3 monniani oli kadonnut! Siis ei missään onkalossa, kolossa, hiekassa.. Kaksi oli kuparimonnia ja yksi imumonni. Ja nyt kysymys kuuluu, että jos kaikki 3 monniani kuolivat tämän yhden päivän aikana niin onko mahdollista, että muut(pikkukalat) olisivat voineet syödä nämä 3 monnia? Ja toinen kysymys: Veden laatu on hyvää ja arvot kohdillaan, että mistähän tämä mysteerinen katoaminen/kuoleminen voisi johtua? Jokin sairaus? Mikä? Kiitos jo etukäteen vastanneille=)

3

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukkuu

      Jos niitä ei tosiaan löydy on ne hukka perinyt.

      Kuparimonnit on oikeelta nimeltään monnisia ja aikas sitkeitä eikä ne elä kuin jotain viistoista kakskytä vuotiaaks normisti.

      Mikä kala ois voinu noi raadot sitten syödä ???

      Kuinka isoja/vanhoja noi oli?

      Jos vesi arvot on OK ei kait voi epäilläkkään mitään sairautta??

      Mystistä on.

      Monnit lymyää usein kantojen ala ja koloissa, monniset taasen lehtien alla sekä kiven koloissa piilossa.

      • Moona

        En todellakaan osaa sanoa kuka kalat olisi voinu syödä, koska akvaariossani uiskentelee monnien lisäksi neontetroja, hopeamolleja ja muutama miekkapyrstö, eli ei kovin isoja kaloja.

        Kalat ovat olleet "hukassa" nyt noin viikon, joten luulen tosiaankin että hukka on perinny uimarit..

        Monnit tulivat meille pieninä poikasina ja akvaario on meillä ollut nyt noin vuoden joten eivät ne kovin vanhoja vielä olleet.. On tämä mysteeristä=)


      • patu
        Moona kirjoitti:

        En todellakaan osaa sanoa kuka kalat olisi voinu syödä, koska akvaariossani uiskentelee monnien lisäksi neontetroja, hopeamolleja ja muutama miekkapyrstö, eli ei kovin isoja kaloja.

        Kalat ovat olleet "hukassa" nyt noin viikon, joten luulen tosiaankin että hukka on perinny uimarit..

        Monnit tulivat meille pieninä poikasina ja akvaario on meillä ollut nyt noin vuoden joten eivät ne kovin vanhoja vielä olleet.. On tämä mysteeristä=)

        Mutta kun tämä tuntuu olevan ennemmän käytäntö kuin hallittu kalanhoito tapa niin mainitsempa vaan että Hammaskarppien vettä PITÄÄ kovettaa normaalia raana vettä kovemmaksi joka taas ei sovellu muille akvaario kaloille sopivaksi elin ympäristöksi.

        Inhottavaa "valittaa" näin mutta se vaan on fakta se jota ei taida kukaan noudattaa harrastamiensa lemmikkien kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      415
      3074
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      69
      2377
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      2019
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      122
      1741
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      143
      1637
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1243
    7. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      291
      1077
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1049
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      13
      1043
    10. 41
      899
    Aihe