hiipumisesta kuten uutisista kuulimme ,paperin lakko syöksi Suomen hiljaiseen kasvuun vielä kerran Demareille KIITOS.Ps:kyllä lakkoilu kannattaa aina.
kiitos Demareille
talouskasvun
2121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jahah jahah:
ensinnäkin kaikkia demareita tuskin voi paperiliiton lakosta syyttää vaikka SDP ei mitenkään pyri väistämään sitä vastuuta että ko. liiton puheenjohtaja ja liittovaltuuston enemmistö on kyllä sosialidemokraatteja.
SAK:n pj Lauri Ihalainen esim. välitti asiassa - yritti lyhentää selkkausta.
Selkkaushan se nimenomaan oli; paperityöntekijät olisivat olleet valmiita palaamaan sorvin ääreen (niinsanotusti!) mutta työnantajat laittoivat sulun päälle.
Yksi iso syy paperin lakkoon oli se pelottelumentaliteetti mitä työnantaja oli jo vuoden pari paperialalla pitänyt. Oli esim. puhuttu siitä miten jo ensimmäisestä sairauspäivästä pitäisi hakea lääkärintodistus. Sen kaltaista huononnuksilla pelottelua kaiken aikaa.
Kaikki lienevät yhtä mieltä siitä, että tilanne eskaloitui liikaa. Toivottavasti vastaava kriisi vältetään tulevaisuudessa. Toivottavasti työnantajat siis kaivavat vähemmän verta nenästään ja toisaalta työntekijät ovat vähemmän tuittupäisiä.
Kuten esim. UPM-Kymmenen Tervasaaren tehtailla - kuulin juuri niin tehtaanjohdon kuin ay-väenkin suusta että siellä yhteistyö sujuu.
Millään muulla alalla Suomessa ei ole lähimainkaan samankaltaisia etuja eikä useimmilla aloilla tuonne päinkään palkat kuin paperiteollisuuden pilalle hemmoitelluilla työntekijöillä - he eivät olleet/ole valmiit luopumaan sellaisista eduista, joita ei muiden alojen työntekijöillä ole ollut vuosikymmeniin. Silkkaa itsekkyyttä! Ja koko kansa maksaa tästä itsekkyydestä. Totuus löytyisi peiliin katsomalla, mutta tuskin sak:laiset siihen pystyvät. Syyttelevät vain muita - mitä luulette, miltä vaikuttaa tuo toimintanne vaikka huonosti palkatuilla siivous-, hoito- ja opetusaloilla?