Kuinka jos tilaa verkkokaupasta väärän tuotteen,
onko minulla palautusoikeutta? tuote on muuten ehjä ei mitään vikaa, ainoastaan oma kämmi
onko minulla palautusoikeutta? tuote on muuten ehjä ei mitään vikaa, ainoastaan oma kämmi
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä saat palauttaa, mitään selityksiä tms. ei tarvitse nykyään enää mukaan laittaa. Postiin vaan mahd. äkkiä ja pyydä palautus kuitti postin tädiltä..tai sedältä, JOS käy niin että palautuksesi häviää postiin niin et ole vastuussa itse.
virheettömänkin tuotteen voi palauttaa tietyn (lyhyen) määräajan kuluessa. Tuo aika kannattaa tarkistaa; en muista onko se 14, 10 vai 7 vuorokautta tavaran vastaanottamisesta. Palautettavan tuotteen pitää tietenkin olla myyntikuntoinen eli sitä voi kokeilla muttei varsinaisesti ottaa käyttöön.
Kaikkia tuotteita vaihto- tai palautusoikeus ei koske, esim. alusvaatteita, uimapukuja tai avattuja kosmetiikkapakkauksia ei voi palauttaa.
Virheelliseksi osoittautuvan tuotteen voi tietenkin aina palauttaa mutta tämäkin toimi pitää tehdä kuluttajan tehdä viivyttelemättä, virheen havaittuaan.
Eli nimimerkin kannattaa ottaa yhteys verkkokauppaan mutta ajoissa!
ihmetyttää, että miksi noin yleisellä tasolla liikkeen pitäisi ottaa tuote takaisin? Itse ainakin tiedän mitä olen tilaamassa ja miksi, enkä ole koskaan paluttanut mitään
tuotetta sen vuoksi, viallisia tuotteita kylläkin, se on eri asia.
Tuntuu, että ihmiset tilaavat huvikseen joitain tavaroita, saadakseen sitten palauttaa ne, koska niin voi tehdä. Aivan järjetöntä touhua!
Kyllä aikuisen ihmisen pitäisi tietää mitä haluaa ja onko siihen mahdollisesti varaa tms.
Laki antaa kuluttajalle mahdollisuuden palauttaa tuote, koska etämyynnissä ei niin voi tutustua tuotteeseen. Syytä palauytukselle ei tarvitse mainita, joten myös virheellisesti tilatun tuotteen voi palauttaa.
On kuitenkin huomattava, että ulkomailta tilattaessa sovelletaan ko. maan lakeja. Monessa Euroopan maassa kuluttajan on maksettava palautuskulut toisin kuin Suomessa.
no ainakaan prismassa ne ei ota takaisin vahingossa väärää kokoa olevaa lakanapakettia vaikka olisi samana päivänä ostettu jos se on aukaistu ja virhe huomattu siinä vaiheessa ..sanoin niille ottakkaa se lakanapaketti ja heittäkää roskiin , mitä hittoo minä teen väärällä koolla . ainakaan minä en ikinä eläissäni enää osta mitään prismasta,se on varma asia...
Ja kenen ajattelit ostavan sen avatun lakanapaketin??????
Jos olet niin helvetin hölmö että et osaa ENNEN ostamista katsoa siitä paketista lakanan kokoa, niin kyllä se on sinun asiasi kärsiä se virhe, eikä liikkeen!
Ei millään kaupalla ole mitään velvollisuutta ottaa MITÄÄN virheetöntä tavaraa mistään syystä takaisin (poikkeuksena etämyynti, kuten todettu). Jotkut kaupat vapaaehtoisesti haluavat tarjota palautusoikeuden myös virheettömille tuotteille, mutta ei mikään laki siihen velvoita.
Ja sitten vielä tuo klassinen viisivuotiaan itkupotkuraivari "ikinä eläissäni enää osta mitään täältä" - voi elämän kevät! Itse mokaat ja sitten sekin on tietysti jonkun muun syytä.
Häpeäisit, aikuinen ihminen!