kysymys....
mitä mieltä olette että entinen
everstiluutnantti nykyisessä työssään
palkkaa entisiä suomen valloittajia ja
heidän jälkeläisiään tänne suomeen töihi?
itse olen sitä mieltä että tällaiselta
henkilöltä pitäisi heti repiä kaikki natsat
ja arvomerkit pois ja sitten vielä
linnatuomio..minusta tämä on
moraalin vastasta eikö tämä päde
myös eläkkeellä olevan upseerin oikeustajuun
että näin ei voi tehdä....olen ajatellut
tehdä kantelun uupseeriliitolle asiasta....
mitä teen???
mitä mieltä olette että entinen
everstiluutnantti nykyisessä työssään
palkkaa entisiä suomen valloittajia ja
heidän jälkeläisiään tänne suomeen töihi?
itse olen sitä mieltä että tällaiselta
henkilöltä pitäisi heti repiä kaikki natsat
ja arvomerkit pois ja sitten vielä
linnatuomio..minusta tämä on
moraalin vastasta eikö tämä päde
myös eläkkeellä olevan upseerin oikeustajuun
että näin ei voi tehdä....olen ajatellut
tehdä kantelun uupseeriliitolle asiasta....
mitä teen???
Vastaukset 1
Vanhimmat
*Siis 800 sotaa paossa olevaa miestä, sotilaskarkuriksi luokiteltua, joista 3/4 osaa kotoisin ruotsinkielisiltä rannikkoseuduilta
Täytyy kuitenkin korjata lukemia siten, että aletaan puhumaan Uumajan *PATALJOONASTA* prikaatin sijaan. No joukko-osasto joka tapauksessa sanoisi Enemakin, hän setään tietää tuollaiset pienet heitot noin ministerismiehenä ja varsin kun aihepiiri on sitä ominta *VAHVAA RUOTSALAISUUTTA!*
Yhteensä kaikki merenkurkun kilpasoutajat mukaan lukien voidaan kuitenkin puhua prikaatista osanottajamäärän perusteella. Siviileistähän tässä ei puhuta eikä riekuta, koska eihän se nyt mikään synti ollut lähteä sotaa pakoon epävarmassa jamassa...
Metsäkaarti : Kolarin metsäkaartin jatkosota ja rauha / Markku Tasala
Oulu : Pohjoinen, 2000 (Jyväskylä: Gummerus) 295 s. : kuv., kartt. ; 26 cm
ISBN/HINTA 951-749-341-X (sid.)
Samaisesta kirjasta sivulta 207:
Ruotsiin paenneiden sotilaskarkureiden lukumäärä kohosi noin 800:aan vuoden 1944 alusta Lapin sodan päättymiseen saakka huhtikuussa 1945.
*Kolme neljäsosaa(3/4)heistä oli kotoisin Pohjanmaan ruotsinkielisiltä alueelta.*
Sivulla 203:
Kun levisi tieto, ettei ylipäässeitä palautettu takaisin, lisääntyivät luvattomat rajanylitykset Merenkurkun alueella huomattavasti. Uumajaan perustetulla vastaanottoleirillä kerrottiin toukokuun puolivälissä olleen jo noin 70 henkeä. Sotilaskarkureiden ohella pakolaisten joukossa oli myös siviiliväestöä.
Vielä jyrkempään kasvuun liikenne lähti kesällä, kun taistelut rintamilla olivat alkaneet. Heinäkuussa Ruotsin viranomaiset ilmoittivat saapuneiden kokonaisluvuksi jo noin tuhat, joista vajaa puolet oli Valpon arvion mukaan sotilaskarkureita. Pohjanlahden rannikon metsissä ja saarissa tiedettiin piileskelevän lisää väkeä odottamassa otollista ajankohtaa ylimenole ja öiden elokuussa pimennyttyä alueelle kerrottiin levinneen "oikein Ruotsiin lähtemisen vimma". Liikehdintä heijastui veneiden hintojen voimakkaana nousuna, ja jotkut veneenomistajat näkivät kuljetuksissa myös mahdollisuuden sievoisiin ylimääräisiin ansioihin. Karkureiden kertomusten mukaan matkasta saatettiin enimmillään veloittaa kymmenenkintuhatta markkaa.
Sivulla 205:
Ruotsin olosuhteita kuvattiin kotiin lähetetyissä kirjeissä "pääsynä helvetistä taivaaseen", jossa tulijoille "annetaan kaikki vaatteista aina hammasharjoihin asti"
Sivulla 206:
Ruotsi ei luovuttanut suomalaiskarkureita.
*Kolarin metsäkaartin ruohonjuurihistoria
Markku Tasala:*
Tämä on erikoinen kirja Kolarin kommunistikäpykaartilaisista, MUTTA siinä kerrotaan kuin ohimennen MUNSALAISUUDESTA ja kuinka merenkurkun yli mentiin kiivaasti kesällä 1944!
*Soutuveneitten hinnat* nousi pilviin ja saatavuus oli heikkoa jo lopussaan. *Kirjan mukaan varsinaisia sotilaskarkureiksi luokiteltavia oli Uumajassa yli 800* miestä.
Tietenkin ruotsiin muuttaneita ja pyrkineitä oli tuhansia, lähinnä siviilejä, mutta kyllä tuo sotilaskarkureitten määrä on jo huomattava.
Täytyy kuitenkin korjata lukemia siten, että aletaan puhumaan Uumajan *PATALJOONASTA* prikaatin sijaan.
Aika kummallista, kun noista Kolarin kommunisteista, metsäkaartilaisista, joita oli noin 50 metsäkaartissa, pidetään kovaa melua. Nämähän oli välillä ruotsinkin puolella,
ja kolme ammuttiin. Lopulta lähes kaikki saatiin kiinni, paitsi ruotsiin jääneet.
Mutta *Merenkurkun ruotsinkielisiä oli vähintäänkin yli 16 kertainen määrä noihin Kolarin komukoihin verrattuna ja näistä ollaan hiljaa kuin kusi sukassa! Siis yli 800 sotaa paossa olevaa miestä pääosin ruotsinkielisiltä rannikkoseuduilta!*
*Kyllä puheet Munsalan soutukerhosta eivät ole tuulesta tempaistuja vaan ihan täyttä totta!*
http://www.jippii.fi/jsp/forum/thread.jsp?b=kielipolitiikka&t=37167
*Munsalan soutukerho, keitä he olivat, minne he menivät?*
http://www.jippii.fi/jsp/forum/thread.jsp?b=armeija&t=15521