Alokasmaista

tupeksintaa

Päivän uutinen on, että demariministerin johtama työministeriö ei ole puheväleissä demariministerin johtaman sisäministeriön kanssa.

Uutinen olisi kai ennemminkin se, jos demarileirissä ei olisi tupeksittu. Eihän puolukoneistossa ja SAK:ssa kasvatetuilta poliitikoilta voi enempää odottaakaan.

Kansaan menevät kaikki tumpuloinnit täydestä. Ihan sama vaikka Mönkäre ja Tuomioja olisivat lahjoittaneet koko valtion budjetin Fortumin johtajille. Tai Alho antanut kaikki Sundqvistin suvunkin ja kavereidenkin velat anteeksi meidän verorahoilla.
Demarit voivat hässiä ihan mitä tahansa, kansa uskoo sokeasti.

Halonen saa olla sanomatta yhtään viisasta sanaa ja tekemättä yhtään järkevää tekoa - kansan usko on horjumaton.

3

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kansa

      Ihmisiltä on ajat sitten kadonnut taju siitä, että kaikki se hyvinvointi, mitä saamme terveydenhoitopalveluiden, koulutuksen, infrastruktuurin, erilaisten tukien, kirjastojen, tiestön, ym ym muodossa, on tienattu suomalaisella työllä. kaiken "ilmaisen" olemassaolo ei ole itsestäänselvyys, vaan edelleenkin meillä pitää olla jotakin toimintaa, millä se kaikki maksetaan. Tätä eivät demarit ole tajunneet enää pitkään pitkään aikaan.

      Hyvän jakamisesta jaksetaan vääntää, mutta milloinkaan ei ole demareiden tai Halosen suunnasta kuulunut, miten ja mistä se hyvä meille saadaan, ja mitä se edellyttää.

      • Sitruunasooda

        Kyllä ihmiset saavat vaatia palveluita, pitää niitä itsestäänselvyytenä. Suomessa on paljon rahaa liikenteessä, miksei sitä saisi olla kaikilla suomalaisilla?

        Joskus minulle tulee vaan mieleen, että ihmiset eivät osaa olla onnellisia kaikesta siitä mannasta mitä on heille tarjolla. Da Vinci olisi tullut hulluksi nähdessään tuikitavallisen suomalaisen sivukirjaston annin. Tai kuullessaan, että kaikki suomalaiset aikuiset osaavat lukea.

        Joten pitäkää oikeutenanne saada sitä sun tätä, mutta olkaa onnellisia.. Isolla osalla suomalaisista (en väitä että kaikilla!) on onnen avaimet omissa käsissä. Käyttäkää niitä.

        Saarna ohi, lepo.


    • älykkyysosamäärällä

      Noita viisaita sanoja saati sitten tekoja,voi olla kohtalaisen vaikea,ellei peräti mahdoton saada aikaseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      113
      7792
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      127
      5339
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      3576
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      122
      3563
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2594
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1896
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      357
      1544
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      97
      1540
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      70
      1406
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe