lihamylly ruostuu

kotikokki

Ostin käsikäyttöisen lihamyllyn. Käytin sitä kerran ja tiskasin, ja yllätys yllätys. Myllyn terä ja se pyöreä osa, missä ovat reiät lihan ulostuloon olivat pesun jäljiltä ruosteessa. Myyjä sanoi sen olevan ruosteessa, mutta mielestäni ei tuollaisten osien pitäisi ruostua. Nehän on pestävä joka ikisen käytön jälkeen. Haluan purkaa kaupan, onnistuuko?

6

3674

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppinut sen

      mutta se oli halpa eikö niin. Olisit ostanut kalliin ja hyvän. Olet siis tyyppi jonka mielestä eurolla pitää saada laatua. Muista että köyhän ei kannata ostaa halpaa

    • exFakiiri

      Monissa vehkeissä käytetään terissä ruostuvaa hiiliterästä, joka kestää käyttöä terävänä paljon pitempään kuin ruostumaton teräs, joten ruostuminen voi olla ominaisuus eikä vika. Hiiliteräs pitää kuivata kunnolla pesun jälkeen.

      Toisaalta, jos laitteen on luvattu olevan ruostumaton, niin sitten voi keskustella kaupan purkamisesta.

      • aloittaja

        Lihamyllyssä ei ollut mitään tietoa mistä eri osat on tehty tai miten myllyä pitää huoltaa. Eli en tiedä onko teräsosat ruostumatonta vai hiiliterästä ja miten hiiliteräs pitää hoitaa. Minulla on kyllä hiiliteräs puukko, joka on kyllä joskus pesun jälkeen jäänyt kuivaamatta, mutta ei se ole ruostunut yhtä kovasti. Ihmettelen vain, että miten levyn pienet reiät kuivataan?

        En ollut ostamassa halpaa. Olin jo pitkään etsinyt käsikäyttöistä lihamyllyä, mutta enpä ole törmännyt aiemmin. Nyt kun törmäsin, ilahduin ja ostin. Olisin ostanut kaksin- tai kolminkertaisella hinnallakin.


      • Öljyä
        aloittaja kirjoitti:

        Lihamyllyssä ei ollut mitään tietoa mistä eri osat on tehty tai miten myllyä pitää huoltaa. Eli en tiedä onko teräsosat ruostumatonta vai hiiliterästä ja miten hiiliteräs pitää hoitaa. Minulla on kyllä hiiliteräs puukko, joka on kyllä joskus pesun jälkeen jäänyt kuivaamatta, mutta ei se ole ruostunut yhtä kovasti. Ihmettelen vain, että miten levyn pienet reiät kuivataan?

        En ollut ostamassa halpaa. Olin jo pitkään etsinyt käsikäyttöistä lihamyllyä, mutta enpä ole törmännyt aiemmin. Nyt kun törmäsin, ilahduin ja ostin. Olisin ostanut kaksin- tai kolminkertaisella hinnallakin.

        Näkemättä esinettä on vaikea arvioida sen laatua. Mutta entäpä, jos pyyhkäisisit se ruokaöljyllä pesun jälkeen, kun se on kuiva?
        Reijällinen osa kuivataan taputtelemalla kiivaasti pyyhkeeseen ja sitten jätät sen ilmavasti kuivumaan etkä kierrä kiinni laitteeseen heti.
        Ennen muinoin ei ruostumattomia esineitä juuri ollut. Tuolla tavalla meillä hoidettiin vuosisadan alun lihamylly.


    • Anonyymi

      Myös minä ostin manuaalimyllyn, jonka suulake, ruuvi ja terä menivät pesun jälkeen ruosteeseen. Ei mielestäni kuulu asiaan. Mitään suomenkielistä ohjetta myllyn osien hoitoon ja puhdistukseen ei mukana tullut. Eikä tietoa, että jokin osa olisi hiiliterästä ja vaatisi erikoistoimenpiteitä.

      • Anonyymi

        Ja edelliseen viestiini vielä lisäys, että verkkokauppa mainosti myllyä sähkösinkittynä. Missään ei eritelty, että myllyssä on myös sinkittämättömiä osia. Sinkkihän suojaa nimenomaan korroosiolta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3050
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      7
      2103
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      112
      1722
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1041
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      972
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      122
      938
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      754
    8. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      66
      675
    9. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      50
      667
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      625
    Aihe