dementia, alzheimer vai vanhuusko vain?

murehtiva tytär

Äitini on 69-vuotias itsenäinen ja itsepäinen muori, joka entisenä yksinhuoltajana nykyään asustaa ja tulee toimeen yksin. Kotona käymme aika usein, veli perheettömänä useammin kuin minä, viikoittain. Harvemmin kotona käyvänä on nyt alkanut ihmetyttää muuan juttu: äiti luulee kotona käyneen varkaita, aikaisemmin tästä oli enemmänkin puhetta, turvaketjut ja turvalukko asennettiin, nyt ei enää kuulemma varkaita ole käynyt, mutta...yhä edelleen löytyy tai tarkemmin sanottuna enää ei löydy joitakin tavaroita, joita sitten etsitään kissojen ja koirien kanssa ja jos niitä ei siinä samassa vuosien aikana kertyneestä tavaravuoresta löydy, riittää tästä pitkäksi aikaa juttua ja aihetta itkuun: ne on silloin varastettu, kun turvalukkoa ei vielä ollut asennettu. Mitkään vakuuttelut tavaroitten löytymisestä eivät itsepäiseen äitiimme tehoa, juttu vain jatkuu ja pahenee, häntä ei uskota ja häntä vastaan on liittouduttu, kuitenkin hän kohta kuolee, itku tulee lopulta... Kyse on täysin arvottomista, lähinnä muistoesineistä (vanhaa romua, sanoisi joku). Voivatko nämä olla ensimmäiset merkit jostakin vakavammasta sairaudesta, vai onko tämä kaikki vain "vanhuudenhöppänyyttä"? Miten voi saada itsepäisen "omat asiansa paremmin kuin te lapset"-tietävän vanhuksen edes joskus käymään edes terveystarkastuksessa? (Verensokeri, huonot hampaat, kolestroli, alipainoakin on, kun ei yksinäisenä aina jaksa muuta kuin kahvikultaa ja leipää mutustaa) Murehdinko suotta?

10

4360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sh...

      olemassa mitään vanhuudenhöppänyyttä, usealla vanhuksella muisti toimii kuin "partaveitsi", ei vanhuus tarkoita sitä että muisti välttämättä huononee.
      Parasta olisi varata aika geriatrille, oireet kuulostavat sellaisilta että jatkotutkimuksiin ehdottomasti!
      Et ole syyttä huolissasi.

      Dementiaa voi aiheuttaa moni asia, mm. Alzheimerin tauti, mutta niin moni muukin.

      Jos ei muu auta, varatkaa lääkäriltä kotikäynti, kotisairaanhoitaja voi ottaa mm. verensokeriarvon kotosalla.
      Lääkäri voi sitten tehdä kotona esim. muistitestin, toki perusteellisen tutkimuksen fyys.osalta.
      Esim. yksityisillä lääkäriasemilla on lääkäreitä jotka tekevät kotikäyntejä, toki julkisella sektorillakin, mutta sen kautta lääkärin saaminen ei ole niin nopeata.

      • mutta pitäisi saada

        lääkäriin. Hänellä selvästi on kuitenkin masentunut ja jollain lailla turvaton olo, mistä kielii tuo lukkojen taakse vyöttäytyminen.
        Mitenhän hänelle saisi sen tunteen, että hänestä välitetään, hän on arvokas ja hänestä pidetään huolta? Ja myös itsenäistettyä häntä, jolloin itsetunto kohoaisi.
        Voi tietysti olla alkavaa alzhaimer-oireistoakin mutta häntä tuntematta kirjoituksesi peursteella epäilen että hän vain tuntee itsensä yksinäiseksi ja turvattomaksi. Huolellinen lääkärintarkastus ensin.


    • anke

      yleensä hoidon aloittaminen menee niin että kotisairaanhoito käy tekemässä muistitestin kotona, sitten verikokeita yms, ja lääkäri kirjoittaa lähetteen neurolle tutkimuksiin. varkausepäilyt on valitettavsti hyvin tavallisia oireita alkavassa dementiassa mutta aina parempi
      mitä varhaisemmassa vaiheessa aletaan tutkia ja hoitaa. --kaikkea hyvää, jaksamista teille kaikille!

      • huolestunut tytär

        kiitos kaikille vastanneille. vielä isoksi kysymykseksi jää, miten ihmeessä lääkäriin saa tämän ihmisen, joka ei tahdo lääkäriin edes ollessaan todella sairas (tekee "kotidiagnooseja", syö särkylääkkeitä mieluummin kuin käy lääkärissä, ei anna periksi...)?
        kiinnostaisi myös, onko alkavalla dementialla muita oireita kuin ilmeisesti nämä varkausepäilyt, voisin tarkkailla asiaa ja saisimme ehkä yhdessä muun suvun kanssa rouvan edes lääkärintarkastukseen puhuttua...


      • Ezzy
        huolestunut tytär kirjoitti:

        kiitos kaikille vastanneille. vielä isoksi kysymykseksi jää, miten ihmeessä lääkäriin saa tämän ihmisen, joka ei tahdo lääkäriin edes ollessaan todella sairas (tekee "kotidiagnooseja", syö särkylääkkeitä mieluummin kuin käy lääkärissä, ei anna periksi...)?
        kiinnostaisi myös, onko alkavalla dementialla muita oireita kuin ilmeisesti nämä varkausepäilyt, voisin tarkkailla asiaa ja saisimme ehkä yhdessä muun suvun kanssa rouvan edes lääkärintarkastukseen puhuttua...

        Sairaudentunnottomuus on yksi kysymistäsi oireista. Juuri siksi monet pahasti dementoituneet voivat olla pitkäänkin omissa oloissaan ilman diagnoosia ja lääkitystä. Muita oireita voi olla paljonkin,mutta ne vaihtelevat. Yksi selvä merkki on ainakin se, että sairastunut ei usko edes selviä todisteita vaan uskoo omaan todellisuuteensa.
        Voi olla, että ette saa häntä mitenkään lääkäriin, ja juuri siksi kannattaa kääntyä asiantuntevan kotisairaanhoidon puoleen.


      • piilossa
        Ezzy kirjoitti:

        Sairaudentunnottomuus on yksi kysymistäsi oireista. Juuri siksi monet pahasti dementoituneet voivat olla pitkäänkin omissa oloissaan ilman diagnoosia ja lääkitystä. Muita oireita voi olla paljonkin,mutta ne vaihtelevat. Yksi selvä merkki on ainakin se, että sairastunut ei usko edes selviä todisteita vaan uskoo omaan todellisuuteensa.
        Voi olla, että ette saa häntä mitenkään lääkäriin, ja juuri siksi kannattaa kääntyä asiantuntevan kotisairaanhoidon puoleen.

        Kukaan ei nähtävästi tiennyt mainita Lewyn-kappale taudista, tämä on ennen liitetty oireisiin. Nykyään se on oma tautinsa ja erottuu siitä ettei potilaalle saa antaa rauhoittavia menee sitten aivan sekaisin . Oireet psykoottisia.


      • oireista
        huolestunut tytär kirjoitti:

        kiitos kaikille vastanneille. vielä isoksi kysymykseksi jää, miten ihmeessä lääkäriin saa tämän ihmisen, joka ei tahdo lääkäriin edes ollessaan todella sairas (tekee "kotidiagnooseja", syö särkylääkkeitä mieluummin kuin käy lääkärissä, ei anna periksi...)?
        kiinnostaisi myös, onko alkavalla dementialla muita oireita kuin ilmeisesti nämä varkausepäilyt, voisin tarkkailla asiaa ja saisimme ehkä yhdessä muun suvun kanssa rouvan edes lääkärintarkastukseen puhuttua...

        Mie huomasin ensimmäisinä dementian oireina isälläni että hän alkoi kertoa samoja asioita uudestaan ja uudestaan vaikka sanoin että hän oli sen jo kertonut. Saattoi sitten taas puolen tunnin kuluttua kertoa saman asian.

        Isäni laittoi myös tavaroita outoihin paikkoihin (pelkäsi myös varkaita), alkoi tulla maksumuistutuksia (alkuperäiset laskut hävittänyt), nosti isoja summia rahaa tililtä eikä tiennyt/kertonut mihi ne on käyttänyt. Piilotteli rahaa esim. pöytäliinojen alle.

        Hän kertoi myös aivan paikkaansapitämättömiä asioita tutuistaan, en sit tiiä valehteliko tahallaan vai kuvitteleeko niin tapahtuneen.

        Ajantaju ei oikeen pelaa, eli ei muista kuinka monta vuotta jostain asiasta on kulunut.

        Voisit "tyhmänä" kysellä tietääkö hän esim. päivämäärän tms. Isäni eli keväällä vuotta 1999! Isälläni ei aina ollut varmuutta edes vuodenajoista.

        Isälläni tehtiin muistitestit (dementiahoitaja) ja otettiin paljon kokeita joilla suljettiin pois sairaudet jotka voivat aiheuttaa dementiaa.

        Nyt olemme vielä menossa neurologin vastaanotolle jossa häneltä kuvataan pää ja neurologi tutkii hänet, epäillään alzheimerin tautia.

        Toivottavsti saat äidillesi apua pikaisesti, kysy neuvoa esim. omalääkäriltä miten asiassa tulisi edetä. Onko paikkakunnalla dementiahoitajaa? Itse aloin selvitellä asioita hänen kauttaan.


    • Omaishoitaja

      Luin osittain järkyttyneenä saamasi vastaukset. Monista niistä paistaa läpi joko tietämättömyys tai haluttomuus tunnustaa muistisairauden oireita. Äidilläsi niitä on jo hälyyttävä määrä.
      Vahuudenhöppänyyttä ei virallinen tautiluokituksemme tunne, vaan ihmisen aiemmasta poikkeava käyttäytyminen on syytä tutkia. Tavallinen terveyskeskuslääkäri tapaa vastaanotollaan muutaman tapauksen vuodessa. Hän ei ole pätevä laatiman diagnoosia. Kaikkein parasta olisi saada muistihäiriöinen geriatriaan perehtyneen neurologin tutkimuksiin, jonka toimesta suoritetaan sekä kallokuvaus että psykologiset muistitestit, jotka suorittaa varmimmin neuropsykologi. Sellaisia on keskussairaaloissa, mutta yksityinen sektori on yleensä nopeampi vaikkakin kalliimpi.
      Muietisairaustyyppejä on useita, yleisin niistä on Alzheimerin tauti, noin 70 % kaikista, lisäksi mm.ns.otsalohkodementia, Lewyn kappaletauti, vaskulaarinen dementia, alkoholin liikakäytön aiheuttama dementoituminen jne. Jokaisella on omat erikoispiirteensä, joten dementian yksittäinen oireluettelo yksittäistä tapausta tarkemmin tuntematta on pitkä ja monipuolinen.
      Hoitoonohjautumisen pitäisi tapahtua mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, jotta asianmukainen lääkitys saataisiin päälle. Ajoissa aloitettu lääkitys antaa elämään paljon paljon laadukasta lisäaikaa.
      Olen elänyt muistisairauksien kanssa koko ikäni. Isoukkini ja ukkini äidin puolelta, sairastivat dementiaa, äitini (94v.) on pitkälle dementoitunut, samoin 7 hänen 10:stä sisaruksstaan joko sairastivat tai sairastavat dementoivaa muistisairautta, samoin anoppini (98 v.) ja mieheni. Omaishoitajana olen ollut 12 v. Tänä aikana olen oppinut yhtä ja toista dementoivista muistisairauksista, tosin peruskoulutuksestanikin on jotain hyötyä. Kokemuksistani ja näkemyksistäni olen luennoinut ympäri Suomea, mm. terveyskeskuslääkäreille. Olen 68-vuotias vanhus.

    • vastaaja.....

      Helpoin tapa on tilata kotiin kotisairaanhoitaja.Hän mittaa verensokerin,verenpaineen ja tekee muistitestin.Näiden perusteella asiat lähtee rullaamaan,jos tarvetta on.Kuvailemasi oireet voi johtua dementiasta.Äiti,jolla on Alzheimer tekee usein "tikusta asiaa".Pienestä juttu paisuu kuin pullataikina.Alkuun minua naurattaa,ettei voi olla totta,mutta kyllä se on sairastuneella tosi kysymyksessä.Aikansa jankattuaan rauhoituu....

      • bikerbitch-65

        Lääkäriin, neurologi ...kuvaa aivot ja ottaa selkäytimestä näyte,takuuvarma onko alzheimer tai jokin muu,joka kunnasta pitäisi löytyä muistihoitaja ,kysy siltä...auttaa mones..; )
        alzheimer vakava sairaus,johon tärkeetä saada diagnoosi ajoissa,että saadaan lääkitys päälle joka vähän rauhoittaa ja piristää,ja hetken jarruttaa...; )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30728
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4141
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2714
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1879
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1654
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1584
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1561
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1488
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1238
    Aihe