Moskeijan kauppa myi vihakasetteja

ace

http://www.chello.se/Nyheter/Nyhetsartiklar/Inrikes/1866/18665980.html?chid=3b9b1e0bcbcc81d569bc63070593517e

Esitutkintaa vihakaseteista

Oikeuskansleri(JK) on päättänyt aloittaa esitutkinnan Ruotsin Radion Ekotoimituksen paljastuksesta antisemiittista vihapropagandaa sisältävistä äänikaseteista, joita on myyty Tukholmman moskeijan kirjakaupasta.
Kahdessa Ekotoimituksen ostamassa kasetissa, on joku mies arabiaksi sanonut mm, että juutalaiset ovat tauti, he ovat veljiä apinoille ja sioille ja hän rukoilee Jumalaa hävittämään heidät. Lausunto voi olla sananvapauslain mukainen.??
...........................
Förundersökning kring hatkassetter
Justitiekanslern (JK) har beslutat att inleda en förundersökning efter SR:s Ekoredaktions avslöjande om att ljudkassetter med antisemitisk hatpropaganda sålts i Stockholmsmoskéns bokhandel.
På de två kassetterna Ekoredaktionen köpte ska en man på arabiska bland annat ha sagt att judar är en smitta, att de är bröder till apor och grisar och han ber Gud att utrota dem. Uttalandena kan omfattas av yttrandefrihetsgrundlagen.

01-12-2005 14:24:51 (TT)
.......................................

Tämä nyt lienee islamiin kuuluvaa, kun Tukholman moskeijan kirjakauppa on asiaa hoidellut.
Tästä aiheesta voinee jatkaa tutkimalla vihanlietsontaa osana islamia muissa yhteyksissä.

0

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

        Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
        Maailman menoa
        403
        30820
      2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

        Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
        Kotimaiset julkkisjuorut
        476
        4186
      3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

        Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        97
        2725
      4. Stefu LOISTAVAA!

        Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        133
        1892
      5. Teille, Venäjällä pelottelijat

        Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
        Maailman menoa
        590
        1657
      6. Ilkka Kanerva on kuollut

        74-vuotiaana.
        Maailman menoa
        86
        1593
      7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

        Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
        Ikävä
        75
        1565
      8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

        Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
        Ikävä
        59
        1500
      9. Jos me käytäs nainen

        Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
        Ikävä
        72
        1245
      Aihe