Moi!
Mikäs mahtaa olla vikana, auto on reilut 20 vuotta vanha 4-vaihteinen talbotti ja pari päivää sitten katosivat 1 ja 3 vaihteet, siis ne jotka saa päälle kun työntää vaihdekeppiä eteenpäin. Kakkonen, nelonen ja pakki toimivat siis "loistavasti". Työntäessä ei "löydy" mitään, keppi mielestäni liikkuu normaalisti. Vaihteiden katoamisen huomasin vasta parkkeerattuani ja myöhemmin lähdettyäni uudelleen liikkeelle. Kyl tästä vielä peli pitäis saada..
vaihteita hukassa
2
205
Vastaukset
- Minämies
Vaihteensiirtäjissä väljää tai jokin tangoista pullahtanut nivelestä irti, eli ne kepit jotka menee vaihdekepiltä laatikkoon..
- diplinssi
Eiks vaihdelaatikon ulkopuolella ole vain yks siirtäjätanko, siis yks keppi laatikkoon. Vaihdekepin alapää on nivelellä kiinni vaakasuorassa tangossa. Kun liikutat keppiä eteenpäin, se vetää tankoa taaksepäin jne. Kun kallistat keppiä oikealle, se kiertää tankoa myötäpäivään. Tanko nivelellä kiinni vaihteistoon menevässä tangossa. Vaihteiston sisässä tangon päässä sivulle oleva haara. Haara menee vaihdekeppiä vasemmalle kallistettaessa 1-2-vaihteen luistin koloon ja liikutettaessa eteen-taakse liikuttaa kyseisten vaihteiden kytkentäosia, synkronointia jne.
Vaihdekeppi ei ole pelkällä pallonivelellä nivelöity, vaan muovinivelessä on ohjauskolot ohjaamaan liikettä kaavion mukaan.
Voisko muovinivelessä olla vikaa - kulunut lohjennut pala, olis pienempi korjaus?
Jos ei, niin vika on vaihteiston sisässä, iso korjaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2619235- 696195
- 265828
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni795694Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv435549Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h995434- 624883
- 434557
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on573896- 493535