Juntti poliisi teeveessä

tv-dokkari

Eilen tuli dokumentti Salon poliisin työstä. Olipa juntti se kaapinkokoinen poliisi, joka tiukkasi siltä karkkivarkaalta (12v.)henkilötunnuksen loppuosaa.
Eikö ääliö poliisi ymmärrä, että eivät lapset sellasta numerosarjaa muista, koska he eivät tarvitse sitä missään! Missään muualla kun salolaisen poliisijuntin kuulustelussa.
Muutenkin se poliisi kiroili aivan vitusti! En haluaisi olla sellasen urvelon vekara. Mahtaa kotona olla paskamaista.

11

3256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämä päähän???

      Voi voi....jos et kestä sitä et kun joku räkänokka pöllii jotain ja sitten sitä rangaistaan siitä niin voi voi voi voi......putkaan ois joutanu!!

    • hyvä poliisi

      Aivan oikein poliisi teki!
      Varkaiden aluilta heti vaan luulot pois ja pois myös turha päänsilittely. Varkaus on rikos, vaikka sen tekisi 12-vuotiaana.

    • Aikuinen

      Taidat itse olla "poliisin vanha tuttu".

    • sinäkö se olit

      Kuka täällä on juntti!!
      Kyl tuon ikäisen jo luulis tietävän oma sossu numeronsa tarvii se sitä tai ei tai sitten olisi jo aika opetella!!
      Ei kyl tainnu pojalla kaikki olla kotona muutenkaan kun ei tiennyt oliko puh.nro kännykän tai kotinumero!!

      • tv-dokkari

        Mitä muuta vastauksista voi päätellä? Sellainen poliisi kuin kuntalaiset.


    • poliisi

      Kyllä se ainaskin täällä otti kummasti kanssa "silmään" kun poliisi aika törkeästi lapselle alkoi tirskumaan, jotain rajaa lapsille kohdistuvasta poliisityötä voisi olla..

      Muistaakohan Poliisi, että lapset on lapsia ja tuollatavalla ei hyvää tule, vaikka olisi "vanha-asiakas" Kiroilu ja moinen käytös poliisilta saa vaan yltymään ja asioiden hoito sujuu aika monimutkaisesti.
      Kokelas olisi voinut tehdä kanssa jotain..ei pahalla vaan hyvällä, tuskin lapsi mikää suurempi kriminaali oli? (karkkivaras)

      Salon poliisista yleisesti, että tulee mieleen mopopoikia perässä pillitpäällä ajavia isoja miehiä.

      Ne muutamat sakot, jotka saanut elämässä, niin ihan pilkunnussintaa, joista olisi voinut selvitä huomautuksella, mutta sellainen harmittaa enempi, kuin esim. kunnon ylinopeussakko tms. jossa olisi selvää aihetta.

      Leipiintyminen poliisintyöhön ei saisi näkyä onhan kyseessä palveluammatti.

      "Ei kenenkään tätä työtä pitäisi tehdä" niinpä.. kannattaa miettiä, ennen poliisikouluun menoa, mitä työtä pystyy tekemään jne..
      Paavo lähti eläkkeelle ja on legenda, joka oli tunnetusti joustava ja asiallinen.. "isähahmo" monille nuorillekin. (Paavo se minuakin sakotti..aikoinaan parkkisakolla, josta hieman näreissäni..eli pilkkua on saatu hiottua..huomautuskin olisi kelvannut, mutta nuorempi konstaapeli oli hieman työnpuutteessa kaiketi..)

      eli tyydyttävä arvosanan annan Salon poliisille

      Lisää dokumenttia katsoisi muuten mielellään.. eli dokumentintekiät jatkakaa dokareiden tekoa poliisista..

      • xalox

        kyllä Salon poliisi on aika agressiivinen kun muilla paikkakunnilla. ei ihmekkään kun kattoo nää olosuhteet...


      • niin..
        xalox kirjoitti:

        kyllä Salon poliisi on aika agressiivinen kun muilla paikkakunnilla. ei ihmekkään kun kattoo nää olosuhteet...

        Kuulemma aikalailla kansainvälistyy Salossakin tahti..oikeessa olet mielestäni
        Narkkarit ym lisääntyy..onkohan varustauduttu lisääntyvään ulkomaanpolitiikkaan..


      • Joo

        Kyllä kakarat pitää pelästyttää kunnolla ekasta rötöksestä. Nykymaailmassa vaan pitäis silittää päätä ja sanoo soo soo! Sitte ihmetellään mikseivät tajua mikä on oikein ja mikä väärin..


    • ___________

      Puuttumatta tähän mainitsemaasi asiaan, niin oli oikein hyvä dokumentti. Erityisesti näillä vanhemmilla polleilla oli paljon fiksua sanottavaa. Minut yllättä se että poliisin työ on oikeasti paljon vaativampaa kun olen kuvitellut (ihan sitä psyyke puolta kun ajattelee)

      Tämä poika joka jäi kaupassa kiinni, niin olihan jotain outoa tapauksessa muutenkin. Jos minun lapseni jäisi kiinni niin tasan tarkkaan menisin itse sen hakemaan ja huolehtisin jutun (kuten tässä vanhemmat vain pyysivät tulemaan kotiin) Joskus pitää varmasti pokenkin olla lujempi, jotta kerta jäisi kokeiluun (vaikka sen takia että oli v..mäinen poliisi)

    • sedu

      Kyl oli todella hyvä ohjelma poliisin työstä.
      Mut kyl poliisityttönen oli pihal koko poliisin
      työst,mut toivon et hän viel oppii poliisin ta-voil.Ei rikoksen tehneitä tarvi käsitel silkkihanskoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18764
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      5725
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      5297
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      37
      5186
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      38
      5021
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      78
      4933
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4463
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4127
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      50
      3433
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3115
    Aihe