periaatetta on noudatettava renkaan hyvän säilyvyyden kannalta rengaspaineissa, kun kesärenkaat laittaa säilytykseen? Onko laitettava normaalit vai täyden kuorman paineet?
Rengaspaineet kesärenkaissa säilytyksessä?
9
3518
Vastaukset
- kuorman
paineet.
Ja sitten taas kesällä vaihdon yhteydessä tarkistetaan paineet, koska se saattaa laskea talven aikana.- ennen vaihtoa
Pikku homma koitella painelemalla vaihdettavat renkaat ennen alle laittoa. Jos rengas antaa selvästi periksi, pistä rengas auton kyytiin ja käy lisäämässä ilmaa.
Vaihdon jälkeen tarkista kaikki.
Ja sitä painetta kannattaa olla se suositeltu tai vähän yli. Koskaan ei renkaan paine ole säilytyksen aikana kasvanut...
Ja renkaiden säilytys pimeässä ja viileässä paikassa (ei siis pihalla eikä pannuhuoneessa). - niihin menikin
täyden kuorman paineet, tai ainakin lähes...
Onko muuten mitään eroa rengaspainemittaustuloksissa, jos mittaa paineen kun rengas on irrallaan, tai jos mittaa paineen renkaat alla. - ja kysymys säilytyksestä:
ennen vaihtoa kirjoitti:
Pikku homma koitella painelemalla vaihdettavat renkaat ennen alle laittoa. Jos rengas antaa selvästi periksi, pistä rengas auton kyytiin ja käy lisäämässä ilmaa.
Vaihdon jälkeen tarkista kaikki.
Ja sitä painetta kannattaa olla se suositeltu tai vähän yli. Koskaan ei renkaan paine ole säilytyksen aikana kasvanut...
Ja renkaiden säilytys pimeässä ja viileässä paikassa (ei siis pihalla eikä pannuhuoneessa).Joudun pitämään renkaita pystyasennossa puulattialla kiinni toisissaan. Onko tämä suositeltavaa renkaiden hyvän säilyvyyden kannalta?
- kyllä on
niihin menikin kirjoitti:
täyden kuorman paineet, tai ainakin lähes...
Onko muuten mitään eroa rengaspainemittaustuloksissa, jos mittaa paineen kun rengas on irrallaan, tai jos mittaa paineen renkaat alla.kaasuille pätee paine*tilavuus/(lämpötila 273) = vakio
Kun renkaan tilavuus pienenee kuormatessa, paine kasvaa! - thrower
kyllä on kirjoitti:
kaasuille pätee paine*tilavuus/(lämpötila 273) = vakio
Kun renkaan tilavuus pienenee kuormatessa, paine kasvaa!Mihin se tilavuus kuormattaessa pienenee? Eiköhän kyse ole vain muodonmuutoksesta. Pistäpä painemittari kiinni ja iske 500kg konttiin. Tuskin paine siitä nousee.
- thrower
ja kysymys säilytyksestä: kirjoitti:
Joudun pitämään renkaita pystyasennossa puulattialla kiinni toisissaan. Onko tämä suositeltavaa renkaiden hyvän säilyvyyden kannalta?
Renkaita ei kannattaisi säilyttää pystyssä vaan lappeellaan.
Pystyssä säilyttäminen saattaa aiheuttaa ns. flat spottia (lattiaa vasten oleva kohta tulee tasaiseksi). Tosin kuormaamattomana taitaa olla aika marginaalista. - vaihtoehdon:
thrower kirjoitti:
Renkaita ei kannattaisi säilyttää pystyssä vaan lappeellaan.
Pystyssä säilyttäminen saattaa aiheuttaa ns. flat spottia (lattiaa vasten oleva kohta tulee tasaiseksi). Tosin kuormaamattomana taitaa olla aika marginaalista.muistaakseni biltemassa myydään sellaista "piikki" telinettä, jossa renkaat vanteineen on sellaisten tukien varassa välimatkan päässä toisistaan vaakatasossa. Ainoa epävarma puoli voi olla, että keskiökilvet vanteissa voivat mennä rikki, kun ne joutuu ottamaan pois laittaakseen ne sen "piikin" läpi. Toinen juttu on tila: sitä pitää olla sekä pysty- että vaaka tasossa.
Kyllähän se kuorma on marginaalinen renkaan ollessa pystyasennossa, mutta taidan pitää lappeellaan, mutta vaihtelen niiden paikkoja, sillä ne eivät tykkää olla koko ajan samassa paikassa. Ilmeisesti painuvat nekin sivu suunnassa. Hommaa kyllä siinä on...-( - kyllä on
thrower kirjoitti:
Mihin se tilavuus kuormattaessa pienenee? Eiköhän kyse ole vain muodonmuutoksesta. Pistäpä painemittari kiinni ja iske 500kg konttiin. Tuskin paine siitä nousee.
Tilavuus pienenee sen verran kuin rengas lytistyy. Kyllä se on niin että lytistämätön rengas on muodoltaan tilavin. Kyse ei ole hirvittävän suuresta erosta mutta kyllä sen pitäisi tarkassa mittarissa näkyä. Veikkaisin että enintään 0.05bar.
Voidaan ottaa myös toinen lähestymistapa:
paine = p
renkaan pinta = A
paineen luoma voima = pA
painon renkaaseen kohdistuva lisävoima = mg
kokonaisvoima = pA mg
uusipaine = p mg/A
Olkoon paine 2bar=200kPa, ala 0.5m2? massa 250kg -> mg=2500N
uusipaine = 200000Pa 5000Pa = 2.05bar
Saatiin sama 0.05bar lisäys. Tuota luokkaa se on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5252514Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032158Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101463Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491343- 971318
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621131Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise911096Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035