Pätevä sähköasentaja?

Pikkuvikaa

Terve,

Asun pääkaupunkiseudulla ja olen tutkaillut asiallista sähköasentajaa, joka ymmärtäisi vm.2000 Xantia Break sähköjen päälle. Pienen ajan sisällä on mennyt keskuslukitus yhdestä ovesta, keskuslukituksen radio, oven aukiolon haistelijat tajuaa tilanteen väärin ja nyt on yhdestä ovesta mennyt jo kaiutinkin pimeäksi samoin ulkolämpötilan anturi on sökö.

Mitä liikettä voisitte suositella? Laatu, hinta ja asiantuntemus pitäisivät olla kohdallaan.

10

2024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhh

      Suurin osa noista vioista korjautuu, kun käyt läpi oviin menevät johdotukset. Eli kumihaitarin sisällä on johtoja poikki, tyyppivika.

    • juuri niitä tarpeettomia, kelvottomia ja kalliita laitteita. Sitä kelvotonta elektroniikkaroskaa, josta olen ennenkin maininnut.
      Vaatikaa ihmiset luotettavampia autoja!

      • xantinisti

        Juuri näin luotettavampia sähköjohtoja pitäisi vaatia. Muuten itse elektroniikka "vempaimet" ja itse auto on toiminut luotettavasti 6:tta vuotta.

        PS. eikä muuten ole vain sitikan ongelma, tässä eräs ammattiautoijija oli manannut kuorma-autonsa surkeita sähköjohtoja.


    • mitä liikettä

      Kyselit mitä liikettä asiaan suositeltaisiin.
      Minä suosittelen: Romuliikettä

      Joku lupas maksaa 500 € romusta joka saadaan ajamalla pihaan.
      Hinaa auto lähettyville ja yritä ajaa loppumatka ko liikkeen pihaan.

      • tarkemmin

        Niin voin yrittää tojotaani sinne.


      • ei kelpaa
        tarkemmin kirjoitti:

        Niin voin yrittää tojotaani sinne.

        Romuttamolle vai puoliruostunutta patarautaa.
        Timangi ei sula, eikä ole siten kierrätettävissä.


    • putoaa

      yhdestä ovesta mennyt jo kaiutinkin pimeäksi. . .
      kohta putoaa koko ovi?

    • tai autosähkökorjaamo****

      Löytyy tosiaan parhaiten puhelinluettelosta. Kannattaa tosin varautua että jotain keskuslukituksen moottoreita on pimahtanut ym. Älä kuitenkaan hyvää kaatikselle vie.

    • ensin

      Niin se on harkitse itse. Mutta ennen sitä tarkasta itse läpivienti kumien sisällä olevat johdot ja maadotukset.

    • pirhan

      Omasta vm. 2000 Xantia HDi:stä meni jostain syystä vasemman takaoven johdot tai siis osa niistä poikki kahteenkin kertaan, jolloin ei toiminut keskuslukitus ja kaiutin. Muissa ovissa ei ollut ongelmia. Autolla oli ajettu 180 tkm. Siis luulen, että Sinulla on kyse samasta viasta. Varmaan lähes joka korjaamossa osaavat liittää johdot. Uusi johtosarja maksaa varmaan maltaita ja asennus vielä enemmän, joten entisen korjaus lienee edullisempaa. Johtojen katkeaminen johtuu siitä, että johtonippu menee tiukalle mutkalle ovea suljettaessa. Nipun asettelun muuttaminen siten, että taitos on loivempi, auttanee asiaa, tosin asian toteaminen on aika vaikeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      107
      4662
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1514
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1236
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1142
    8. 159
      1036
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1028
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe