Tällainen oli Belgian naispommittaja
Muriel Degauque oli nuori ja kaunis leipurin apulainen belgialaisessa nukkumalähiössä. Maailma oppi kuitenkin tuntemaan hänet bagdadilaisena itsemurhapommittajana.
Nyt koko Belgia kysyy, kuinka on mahdollista, että 38-vuotiaasta Degauquesta tuli historian ensimmäinen eurooppalainen naispuolinen itsemurhaiskijä.
Murielin järkyttynyt äiti osasi aavistaa tyttärensä kohtalon, mutta hänkään ei pysty käsittämään, miksi tytär meni niin pitkälle.
Äidin ja perheen isän Jean Degauquen mukaan muslimiaviomies aivopesi heidän tyttärensä.
- Mentyään naimisiin belgialais-marokkolaisen ääri-islamistin Issam Goris'n kanssa Muriel ryhtyi käyttämään huntua ja nimeä Myriam. Pariskunta muutti Marokkoon, josta he palasivat kolmen vuoden jälkeen.
- Issam käännytti hänet ja hän muuttui etäiseksi meitä kohtaan.
Belgiaan paluun jälkeen vanhemmat eivät nähneet tytärtään juuri ollenkaan.
- Emme olleet enää tuntea tytärtämme. Kun tapasimme, meidän oli noudatettava heidän sääntöjään. Syödessämme kotonamme illallista miehet söivät eri huoneessa kuin naiset. Televisiota ei saanut avata eikä olutta juoda. Myöhemmin Muriel ryhtyi käyttämään kasvot kokonaan peittävää burkaa, Liliane Degauque sanoi.
- Kun pääsin sairaalasta, kysyin muistaako hän, että hänellä on äiti. Muriel vastasi, ettei hänellä ole sellaiseen aikaa.
lehti
salaattia
0
69
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 835114
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h734678Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112997Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv852924Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232414Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.602034Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska221805- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1131425- 1851318