Sanokaas viisaat, mikä ihmeen insinööritaidon ihme on tälläinen systeeemi. Puu-/öljykattila, johon on liitetty varaaja (800 litraa), jossa on lämminvesikierrukka.
Varaajalle ei kuitenkaan ole sen paremmin tulo- kuin lähtöputkessa mitään pumppua eli vesi siis menee varaajaan "omalla paineellaan". Eli kun lämmitän kattilaa puilla tai öljyllä, niin lämmitän siis täysin tarpeetonta varaajaa eli energiaa kuluu hukkaan, koska en saa sitä mitenkään lämmityskäyttöön. Tosin voin sulkea varaajaan menevän putken venttiilin, jolloin lämmitän vain kattilassa olevaa vettä, mutta silloin taitaa olla kattilan keittämisen vaara.
Miten tällaisia systeemejä on voitu tehdä? Kannattais varmaan purkaa koko systeemi ja heittää varaaja mäkeen.
varaaja ilman pumppua
7
5321
Vastaukset
- Aapee
Jos kattila ja varaaja on samalla korkeudella, niin kyllä tuo systeemi toimii. Kun kattilasta tuli sammuu ja lämpötila laskee niin varaajasta tulee painovoimaisesti kuumaa takaisin kattilaan. Ei tuo mikään paras mahdollinen systeemi ole, mutta ihan toimiva ja yleisesti käytetty kaksoiskattiloiden yhteydessä. Yleensä tällaisessa asennuksessa puhutaan lisävesisäiliöstä.
Jos taas kierukalla varustettu varaaja on kattilaa ylempänä ja lämpökierto lähtee kattilasta, on varaaja silloin tarkoitettu vain käyttövettä varten (erityisesti isommissa järjestelmissä tällaisia ratkaisuja on käytetty). - koulussa
opinnot vähiin kun noin kirjoittelet.
Sinulla on korkeaa teknologiaa oleva järjestelmä josta monet vain haaveilevat tänä päivänä. Eli lämmityksesi toimii ilman sähköä kun vain laitat sinne arinan ja polttelet puita. Ei forttumin sähkökatkot haittaa.
Energiaa hukkaantuu jos varaaja on eristämätön ja kattilahuoneen lämpötila on liian korkea.
Tuollaista vapaakierto systeemiä suositellaan juuri toimintavarmuutensa takia ja mitään pumppua se ei tosiaan tarvitse.
Itselläni oli tuollainen varaaja lämpimän veden
takia, mutta kattilan vaihdon yhteydessä purin pois kun kattilan mukana tuli sisäinen lämminvesikierukka ja käytän pääasiassa öljyä.
Jos siirtyisin puiden käyttöön niin vapaakiertovaraajan hankkisin ilman pumppua.
Jos siirryn joskus pellettiin niin varaajaa en tarvitse. - ......
Kyllä vesi järjestelmässä kulkee myös ilman pumppua, veden tiheys kun muuttuu sen lämmetessä. Korkeassa talossa jopa patterisysteemi pelaa ilman pumppua eli vapaakiertona, lämmin vesi menee ylöspäin ja kylmä alaspäin.Erinomainen juttu, jos vaikkapa sähkö menee katki, vesikierto pelaa.
- lauri47
Varaajan kierukka pitäisi asentaa kattilan kierukan kanssa sarjaan, kylmä tulovesi jäähdyttää tehokkaasti varaajaa, lisävesivaraajan etuna on puunpoltossa parempi hyötysuhde kun vedonsäätimen ei tarvitse rajoittaa palamista ilmansaannilla eikä myöskään kiehumisongelmia suurentuneen vesitilan vuoksi ole, lisäksi käyttövesituotto huomattavasti parempi ja voidaan käyttää alempaa käyttölämpötilaa.
- kokemusta
Rakentelin kattilan kylkeen juuri tuollaisen kuution varaajan. Ylä- ja alaliittymät ovat 2 tuuman putkesta, joten luonnollinen kierto tapahtuu hyvin tehokkaasti.
Varaaja on vähän korkeampi kuin kattila ja sen yläosa on noin puoli metriä kattilan yläpuolella.
Lämmin käyttövesi menee kattilan kierukan läpi ensin ja sitten on venttili, jolla ohjataan se myös lämpimämmän varaajan kautta, jos siellä on lämpöä.
Samoin lämmityksen kiertovesi lähtee venttileitä säätämällä varaajan yläosan kautta tarvittaessa.
Kahden tuuman yhdysputket on varustettu sulkuventtiileilla, joilla varaaja suljetaan pois käytöstä silloin kun poltetaan öljyä.
Olen asennellut syksyllä halvan ilmalämpöpumpun, joka näyttää toimivan hyvin.
Siis öljypoltin-kaksoiskattila -varaaja joutuu ensi kesänä liipasimelle, koska suunnitelmissa on ilma/vesi-lämpöpumppu. - lauri47
Jos kylmä tulovesi menee ensin varaajan kierukkaan ei tarvita mitään sulkuventtiilejä käyttöveden putkistoon, varaaja luovuttaa aina lämpöenergiansa esilämmityskierukkaan kun tulovesi 5-10 asteen luokkaa. Lisävesisäiliön kytkennöissä paisunta-astian mitoitus usein riittämätön kun varaajan lämpötilaerot voi olla yli 70 astetta.
- noinkin menee
Laitoin sen ensin kattilaan, koska varaajassa on korkeampi lämpötila. Voisi olla muuten järkeä käyttää se ensin varaajassa - sieltä saa vähän ilmaista lämpöä silloin kun varaaja ei ole käytössä.
Tuo paisuntajuttu on totta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874148Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283087No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760