mua ihmetyttää,että mistä johtuu kun välillä esim. istuessa tunnen vaimean sydämen sykkeen jossain vatsan pohjalla...vaikea selittää,mutta johtuiskohan se vaikka siitä,jos vauva painaa jotain kohtaa tai jokin painaa vauvaa...(rv 23)
oma syke tuntuu
vatsassa??
92270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mulla tuntuu usein myös semmoinen syke ja yleensä aina alavatsalla. Tunnustelin samaan aikaan omaa pulssia, mutta mun oma syke oli tiheämpi.. Se "mahasyke" oli noin 50-60 kertaa minuutisssa mutta ei sillai niin säännöllinen kuin pulssi.. Mietin itsekseni, et voiskohan kyse olla siitä vauvan hikasta?
vois olla...tuntuu meinaa aika hassulta,et välillä tuntis oman sykkeen vatsassa :)...mutta aika tihee hikka pikkusella... heh..
yleensä aamuisin jos makaan selällä oma syke vatsassa.
Enkä ole raskaana. Jostain muistelen lukeneeni, että kyseessä on napavaltimo.
meillä kaikilla vatsavaltimo!
Varmaankin vatsavaltimo tai napavaltimo, en tiedä onkohan kumpikin olemassa :)
mä oon tuntenu aina. Siis ennen raskauttakin...
Minä olen kyllä nyt raskauden aikana tuntenut nimenomaan oman sykkeeni vatsassa. Mistä lie johtuu. Ja vauvan hikka on eri asia, ei sentään 50 kertaa minuutissa hikkaile :)
mulla on kans tuntunu syke vatsassa ennen raskautta, just tänä aamuna viimeks sen tunsin :) tuskin vauvan hikkaa ainakaan, eihän se tässä vaiheessa vielä tunnu :) onnellista odotusta kaikille, ja iloista joulunodotusta myös :)