Turhia öljyjä ja nesteitä

uusi moottori

Kyllä auton moottori on oikeastaan kehittynyt hitaasti. Ajatelkaapa vaikka nesteiden ja öljyjen sekamelskaa. Moottoriöljy, vaihteistoöljy, ohj. tehostinöljy, jarruneste /kytkinneste. jäähdytysneste jne. Kaikki nämä voitasiin hoitaa yhdellä ainoalla öljyllä. Joku tietysti heti väittä että kaiklta näiltä vaaditaan eri ominasisuuksia. Minä väitän että kaikille riittää samat ominaisuudet/vaatimukset. Esimerkiksi jäädyttämiseen öljy peittooa nesteen mennen tullen. öljy ei kiehu niin herkästi, ei kavitoi, ei syövytä eikä jäädy, ei haihdu jne. Kaikissa erittäin vaativissa jäähdytysjärjestelmissä kaytetään oljyä. Riitäis että olisi yksi säiliö, olkoon nyt vaikka öjypohjassa, jossa olisi ehkä nykyisestä hieman ominaisuuksiltaan muokattua öljyä joka kiertäisi jäähdyttämässä, voitelemassa, tehostimien käytössä, jarrujen ja kytkimen käytössä jne. Tällä saavutettaisiin monenlaisia etuja. Ei lukuisia säiliöitä, Useiden erilaisten nesteiden vaihtamista jne.
Koko autoon riittäis yksi "älykäs" pumppu joka huoletisi jäähdyts/lämmitys kierrätyksen, voitelun, tehostimien käytön jne.
Kylmissä oloissa kaikki jäjestelmät saavuttasivat nopeasti oikean käyttölämpötilan(paitsi jarrut ja kytkin). Öljy/neste sekoittumisongelmaa ei olis koskaan. Vaitoväli voisi olla esim. 50 tuhatta km. suodatusta muutettaisiin kemialliseen suuntaan. Öljymäärä olisi tietenkin jonkin verran suurempi.
Vaihto, auton alle konttaamiseneen ja proppujen ruuvailu pois. Letku huollossa liittimeen ja vanhat imetään pois ja uudet tilalle

Tällä uudella järjestelmällä koko moottorin lämpöhallinta olisi paljon tarkempaa ja tietäisi pitempää ikää. Autosta jäisi monta erillistä säiliötä pois, Huolto helpottuisi, kaikki turha nestetarkistelu ja vaihtaminen ja lisäily jäsi pois, ympäritöasiat kohenisivat jne. jne.

7

987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöh_

      ei vain toimisi niin että hyötysuhde olisi parempi. PISTE

      • puolipiste

        Tarkenna vähän
        Mikä hyötysuhde
        Ymmärsitkö edes


      • tolla olis edes
        puolipiste kirjoitti:

        Tarkenna vähän
        Mikä hyötysuhde
        Ymmärsitkö edes

        mahdollisuuksia toimia, ni kyllä joku valmistaja sitä myöskäyttäisi. vai meinaatko ettei insinörtit olis jossain vaiheessa miettinyt kyseistä ajatusta?


      • puolipiste
        tolla olis edes kirjoitti:

        mahdollisuuksia toimia, ni kyllä joku valmistaja sitä myöskäyttäisi. vai meinaatko ettei insinörtit olis jossain vaiheessa miettinyt kyseistä ajatusta?

        Turfaa kuvittelua että autojen valmistuksessa jotkut tekniset oivallukset ohittaisivat kaupallisuuden.
        Hinta ,volyymi ja valmistuskustannukset aiheuttavat senkin, että maailmassa tehdään miljoonittain huonoja autoja vaikka hyviäkin osattaisi tehdä.


      • puolipiste kirjoitti:

        Turfaa kuvittelua että autojen valmistuksessa jotkut tekniset oivallukset ohittaisivat kaupallisuuden.
        Hinta ,volyymi ja valmistuskustannukset aiheuttavat senkin, että maailmassa tehdään miljoonittain huonoja autoja vaikka hyviäkin osattaisi tehdä.

        lämmönsiirtokyky on vain murto-osa veden/vesi-glykoliseoksen lämmönsiirtokyvystä. Ominaislämpö puolet ja lämmönjohtokerroin 21,6 % veden vastaavista. Vaatisi koko jäähdytysjärjestelmän uudelleen suunnittelua ja mm. huomattavasti suurempaa kokoa. Ohjaustehostin kyllä toimisi, mutta letkut olisivat sekä kalliimmat että epäkäytännöllisemmät omaan säiliöön verrattuna. Sama jarrujärjestelmästä.


      • Pöh_
        puolipiste kirjoitti:

        Tarkenna vähän
        Mikä hyötysuhde
        Ymmärsitkö edes

        uusissa autoissa on öljyn vaihtoväli 30 000 km ja jos kaikki toimisi samalla öljyllä niin öljyn vaihto olisi aika kallista ja sitä paitsi jarruputket ovat niin pieniä että moottorin voitelussa tapahtuva jatkuva voitelu/puhdstus tuottaa likaa sen verran että jarru järjestelmä pettäisi hyvinkin nopeasti tukkeutumisen vuoksi ja kun jarru järjestelmään ei voi mitään pumppuja laittaa niinkuin öljy pumppu. Sitä paitsi moista järjestelmää olisi hyvinkin vaikeaa tyhjentää vanhasta öljystä kokonaan.


    • kokeiltu

      Tutustu vaikka jo vuosikymmenten takaa olevaan Citroen DS 21 autoon niin huomaat, että jousitus,ohjaustehostin ja jarrut käyttää samaa LHD-nestettä, mikä on taivaallisen kallista.
      Ikävä että järjestelmä vaan tulee kovin mutkikkaaksi,häirialttiiksi ja kalliksi, joten se ei kaupallisesti ole pitkän päälle menestys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2324
    2. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      233
      1972
    3. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      207
      1782
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1451
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      48
      1346
    6. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      55
      1217
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      179
      1153
    8. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1100
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      970
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      911
    Aihe