"huono oy" ja liiketoiminta

yksi vaan

Kertokaapa te asioista ymmärtävät.

Kuulemma monilla aloilla isompien firmojen palveluiden ostajat katsovat palveluita tarjoavan pienyrityksen tilinpäätöstiedot, joka voi vaikuttaa siihen syntyykö toimeksianto - huolimatta pienen yrityksen tuotteen laadusta ja referensseistä.

Jos osakeyhtiö-muotoisen pienyrityksen tase on viimeisessä tilinpäätöksessä "kuralla", liikevaihto vähäinen esim. huonon tilikauden johdosta, voiko se johtaa siihen että yhtiö menettää asiakkuuksia ja näin mahdollisuuksia korjata tilannettaan jatkossa?

Osakeyhtiön tilinpäätöstiedot ovat julkista tietoa - onko samoin toiminimellä?
Onko uskottavuuden kannalta parempi olla Tmi kuin huonosti menestynyt Oy?

Tarkoitan aloja joissa toimitaan business to business pohjalta, esim. suunnittelualan ostopalvelun tuottajana isoille teollisuusyrityksille yms.

Asiallisista vastauksista etukäteen kiitos!

6

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mopo.nen

      Käytännössä ei ole pakko ilmoittaa tilinpäätöstietoja julkiseksi jos ei halua.
      Periaatteessa kyllä laki edellyttää...

      • ldkfgldgjljs

        Lakihan vaatii tilinpäätöstiedot antamaan, jos ei anna, niin jonkun niitä kaupparekisteristä kysyessä, on kaupparekisteri velvollinen uhkasakon voimalla niitä karhuamaan. Uhkavaatimus kohdistetaan tällöin hallituksen jäseniin. Tosin jos esim Asiakastiedon luottotiedoissa maininta, että tilinpäätöstietoja ei ole vapaaehtoisesti julkaistu, niin tämä alentaa luottokelpoisuutta !


    • opastaja.

      Tärkeä asia on myös enpereen kuuluminen. Tärkein mahdollinen luottamuksen osoitus.

      • dsfsdfs

        Kuuluuko mahdollinen tmi ennakkoperintärekisteriin?


    • aivan sama

      Toimeksiantajahan voi pyytää myös toiminimeltä tilinpäätöstiedot, jos niitä ei toimita, ei tipu hommia. Meillä esimerkiksi kaupunki haluaa tietyiltä yrityksiltä "puhtaan todistuksen verottajalta" eli, että veroja, alveja ja sotuja ei ole rästissä, joiltakin paljon työvoimaa vaativissa yrityksissä (esim. huoltofirmat) vaaditaan, jopa todistus eläkemaksuista.
      Edellinen vastasi, että tärkeintä on olla ennakkoperintärekisterissä, no niin on, ei isot yritykset viitsi ruveta vehtaamaan veronmaksujen kanssa.

      • Sotu

        Niin,mitä pitää sisällään sotu maksut toiminimellä toimivassa yrityksessä?
        Ei ole työntekijöitä,siis vain yksi henkilö.
        Ennakkoverot,YEL ja mahdolliset alvit pakollisia,onko muita pakollisia maksuja?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4782
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3483
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2410
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1299
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1192
    8. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      22
      1154
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    10. 165
      1069
    Aihe