Kertokaapa te asioista ymmärtävät.
Kuulemma monilla aloilla isompien firmojen palveluiden ostajat katsovat palveluita tarjoavan pienyrityksen tilinpäätöstiedot, joka voi vaikuttaa siihen syntyykö toimeksianto - huolimatta pienen yrityksen tuotteen laadusta ja referensseistä.
Jos osakeyhtiö-muotoisen pienyrityksen tase on viimeisessä tilinpäätöksessä "kuralla", liikevaihto vähäinen esim. huonon tilikauden johdosta, voiko se johtaa siihen että yhtiö menettää asiakkuuksia ja näin mahdollisuuksia korjata tilannettaan jatkossa?
Osakeyhtiön tilinpäätöstiedot ovat julkista tietoa - onko samoin toiminimellä?
Onko uskottavuuden kannalta parempi olla Tmi kuin huonosti menestynyt Oy?
Tarkoitan aloja joissa toimitaan business to business pohjalta, esim. suunnittelualan ostopalvelun tuottajana isoille teollisuusyrityksille yms.
Asiallisista vastauksista etukäteen kiitos!
"huono oy" ja liiketoiminta
6
792
Vastaukset
- mopo.nen
Käytännössä ei ole pakko ilmoittaa tilinpäätöstietoja julkiseksi jos ei halua.
Periaatteessa kyllä laki edellyttää...- ldkfgldgjljs
Lakihan vaatii tilinpäätöstiedot antamaan, jos ei anna, niin jonkun niitä kaupparekisteristä kysyessä, on kaupparekisteri velvollinen uhkasakon voimalla niitä karhuamaan. Uhkavaatimus kohdistetaan tällöin hallituksen jäseniin. Tosin jos esim Asiakastiedon luottotiedoissa maininta, että tilinpäätöstietoja ei ole vapaaehtoisesti julkaistu, niin tämä alentaa luottokelpoisuutta !
- opastaja.
Tärkeä asia on myös enpereen kuuluminen. Tärkein mahdollinen luottamuksen osoitus.
- dsfsdfs
Kuuluuko mahdollinen tmi ennakkoperintärekisteriin?
- aivan sama
Toimeksiantajahan voi pyytää myös toiminimeltä tilinpäätöstiedot, jos niitä ei toimita, ei tipu hommia. Meillä esimerkiksi kaupunki haluaa tietyiltä yrityksiltä "puhtaan todistuksen verottajalta" eli, että veroja, alveja ja sotuja ei ole rästissä, joiltakin paljon työvoimaa vaativissa yrityksissä (esim. huoltofirmat) vaaditaan, jopa todistus eläkemaksuista.
Edellinen vastasi, että tärkeintä on olla ennakkoperintärekisterissä, no niin on, ei isot yritykset viitsi ruveta vehtaamaan veronmaksujen kanssa.- Sotu
Niin,mitä pitää sisällään sotu maksut toiminimellä toimivassa yrityksessä?
Ei ole työntekijöitä,siis vain yksi henkilö.
Ennakkoverot,YEL ja mahdolliset alvit pakollisia,onko muita pakollisia maksuja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134782Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293483No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452410- 501538
- 361473
- 391299
- 141192
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv221154- 271078
- 1651069