Niin hieman ihmetyttää tuo että nettiä saavat käyttää nää hörhöt uskonnon mukaan muttei telkkua saa kattoa. no joo onhan se niin että TV passivoi ihmisen mutta eikö netti ole noin miljardi kertaa pahempi kun tv!? Noin 80% netti sivuista on porno sivuja yms. Sitä vaan ihmettelen että miksei netti ole teiltä johki hömppään uskovaisilta kielletty, tehän teette mielestäni syntiä kun jauhatte täällä paskaa! Uskonto on muutenkin vaan yksinkertaisten ja jopa tyhmien juttu. Kyllä varmaan oli Jeesus joskus maanpäällä mutta juttuja liiotellaan yms. että ei kaikkea tarvi ottaa niin kirjaimellisesti ja sokeasti, raamattu on erittäin fiktiivinen ja yksi kirja muiden joukossa, sillä on vaan niin hirmuisen väkivaltainen historia. Usko on sokeutta!
Miten saa käyttää nettiä muttei telkkaa?!
8
669
Vastaukset
- Blastus
Jos netti on sinun mielestäsi syntiä, niin miksi käytät? :)
t. eräs umpisokea ja äärimmäisen väkivaltainen- Ateisti4Ever
Niin teot jotka kolkuttavat omaa tuntoa ovat vissiin syntejä? vai ovatko ne mitä on kirjoitettu siinä satukirjassa, mooseksen lait mitkä jumala täräytti johkin kiviin, aivan selvää toimintaa, tuommaisthan sattuu aina välillä! Varmaan aivan totta joka sana, itse käytän nettiä/teen mitä huvittaa kun en usko mihkään, tai siis ei mun tarvi tilittää siitä kellekkään, aikuiset ihmiset kun vastaavat omista teoistaan ja huolehtivat itsestään. Tietysti oikeita lakeja noudattamalla (Lue:Suomenlaki). Uskovaiset joita täytyy hyysätä jonkun yhteisön avulla, ovat joko avuttomia tai lapsellisia! Kuoleman jälkeen ei mennä taivaaseen, koska sillon ei enää aivot toimi eikä näin ollen voi tuntea enää yhtään mitään, ei taivasta ei helvettiä ei mitään.. sillon on sama olo kuin silloin kun ei ollut vielä syntynytkään! että mikä se synti countteri on, mitä virkaa sillä on?!
- Blastus
Ateisti4Ever kirjoitti:
Niin teot jotka kolkuttavat omaa tuntoa ovat vissiin syntejä? vai ovatko ne mitä on kirjoitettu siinä satukirjassa, mooseksen lait mitkä jumala täräytti johkin kiviin, aivan selvää toimintaa, tuommaisthan sattuu aina välillä! Varmaan aivan totta joka sana, itse käytän nettiä/teen mitä huvittaa kun en usko mihkään, tai siis ei mun tarvi tilittää siitä kellekkään, aikuiset ihmiset kun vastaavat omista teoistaan ja huolehtivat itsestään. Tietysti oikeita lakeja noudattamalla (Lue:Suomenlaki). Uskovaiset joita täytyy hyysätä jonkun yhteisön avulla, ovat joko avuttomia tai lapsellisia! Kuoleman jälkeen ei mennä taivaaseen, koska sillon ei enää aivot toimi eikä näin ollen voi tuntea enää yhtään mitään, ei taivasta ei helvettiä ei mitään.. sillon on sama olo kuin silloin kun ei ollut vielä syntynytkään! että mikä se synti countteri on, mitä virkaa sillä on?!
Tarkoitin, että ilmeisesti sinä siis kuitenkin ymmärsit, että netistä löytyy paljon pahaa kun ihmettelit, miten uskovaiset sellaista käyttävät.
Pitääkö minun ymmärtää tuo siis niin, että sen käsityksesi hyvästä ja pahasta olet saanut Suomen laista? Jos niin on, mistä se on tullut sinne lakikirjan kirjoittajien päähän?
>> Uskovaiset joita täytyy hyysätä jonkun yhteisön avulla > mikä se synti countteri on, mitä virkaa sillä on - Ateisti4ever
Blastus kirjoitti:
Tarkoitin, että ilmeisesti sinä siis kuitenkin ymmärsit, että netistä löytyy paljon pahaa kun ihmettelit, miten uskovaiset sellaista käyttävät.
Pitääkö minun ymmärtää tuo siis niin, että sen käsityksesi hyvästä ja pahasta olet saanut Suomen laista? Jos niin on, mistä se on tullut sinne lakikirjan kirjoittajien päähän?
>> Uskovaiset joita täytyy hyysätä jonkun yhteisön avulla > mikä se synti countteri on, mitä virkaa sillä onen hirveesti yllättynyt että sieltä tuli tuo laki juttu juuri esille, heh.. Joo suomen ja kyllä kaikkien muidenkin ihan eri uskontoakin olevien maiden lait ovat hyvin samankaltaisia perusperiaatteiltaan kuin siinä niin ihmeellisessä 10 käskyn laissa niin minkä toisaan se hirmuinen jumala kirjoitti, kristinusko on täysin lainattu muista uskonnoista muuten by the way, se vaan oli silloin niin hirmuisen ihmeellistä että kansa ottikin yhden jumalan palvottavakseen, mutta kaikki myytit yms ovat perua muista uskonnoista.. Siinä olet oikeassa että lait tuovat järjestystä niinhän kaikki ihmiset uskovaiset tai ei uskovat haluavat kuitenkin elää järjestyksessä olemmehan molemmat ihmisiä. Niin ja eläimetkin tykkäävät muuten elää järjestyksessä voivatko hekin siis olla uskovaisia?!
- Blastus
Ateisti4ever kirjoitti:
en hirveesti yllättynyt että sieltä tuli tuo laki juttu juuri esille, heh.. Joo suomen ja kyllä kaikkien muidenkin ihan eri uskontoakin olevien maiden lait ovat hyvin samankaltaisia perusperiaatteiltaan kuin siinä niin ihmeellisessä 10 käskyn laissa niin minkä toisaan se hirmuinen jumala kirjoitti, kristinusko on täysin lainattu muista uskonnoista muuten by the way, se vaan oli silloin niin hirmuisen ihmeellistä että kansa ottikin yhden jumalan palvottavakseen, mutta kaikki myytit yms ovat perua muista uskonnoista.. Siinä olet oikeassa että lait tuovat järjestystä niinhän kaikki ihmiset uskovaiset tai ei uskovat haluavat kuitenkin elää järjestyksessä olemmehan molemmat ihmisiä. Niin ja eläimetkin tykkäävät muuten elää järjestyksessä voivatko hekin siis olla uskovaisia?!
..päätellä, että kaikki paitsi anarkistit ovat säälittäviä raukkoja, koska he tarvitsevat lakeja pysyäkseen järjestyksessä? ;)
>> kristinusko on täysin lainattu muista uskonnoista muuten by the way, se vaan oli silloin niin hirmuisen ihmeellistä että kansa ottikin yhden jumalan palvottavakseen > Niin ja eläimetkin tykkäävät muuten elää järjestyksessä voivatko hekin siis olla uskovaisia?!
- hops
Olen käyttänyt nettiä vuosikaudet, enkä ole koskaan, en aiemmin epäuskossa ollessani, enkä myöskään nykyään, selaillut tai edes ajatellut selaavani mitään pornosivuja. Eiköhän sellainen ole jonkun pienen marginaaliryhmän ilmiö, että haluaa alastonkuvia katsella netistä.
Sensijaan TV:stä katselin epäuskossa jatkuvasti sarjoja ja elokuvia joissa tehdään Raamatun opetusten vastaisesti. En usko että jos nyt hankkisin teeveen voisin niitä välttyä katselemasta yhtään sen paremmin. Omalla kohdalla huomaan selkeästi, että netti ei aiheuta mitään tv:n katseluun verrattavia ongelmia.
Täytyy muistaa, että ongelmanahan ei ole pelkästään porno, vaan kaikki ohjelmat joissa kuvataan elämäntapoja jotka ei ole oikein. Vaikka joku Salatut elämät näyttää periaatteessa ihan viattomalta, mutta sitä katsellessa vois hyvinkin helposti alkaa ajatella että semmonen elämä on ihan hyväksyttävää.- Ateisti4ever
Niin no näilläkin palstoilla on jopa näin epäuskoivaisen mielestä erittäin kyseenalaista moraalia olevia kannanottoja, erityisesti juuri näillä epäsuvaitsevaisten(lue: uskovaisten) keskustelupalstoilla. Olen erittäin paljon sitä mieltä että yleisesti ottaen vaikka kirjottelisi/lukisi näitä tekstejä täällä keskustelu palstoilla, niin sairaampia ihmisiä ja sairaampia juttuja kuin tv:ssä. Että silleen. Pitäisin sitä kyllä pienoisena ongelmana, että lukee näitä tekstejä ja kirjottelee tänne päivät pitkät, kertoo hyvin paljon elämän sisällöstä.. niin varmaan myös mainitset sen että miksi itse sitten kirjoitan, no siksi etten ole vielä kertaakaan näille palstoille kirjoitellut ja lukenutkin vain muutamia kertoja. Elämässä on muutakin tekemistä kuin kirjoitella jonninjoutavia juttuja näiille palstoille.
- hmmmm...
Pokesivuilla surffailu pienen marginaaliryhmän ilmiö --> in your dreams...
Tuosta salattujen elimien elämäntyylistä: niin mikä siinä tarkalleen ottaen on se ongelma? Se on tv-sarja. Se ei ole totta, ja typerä on se, joka ottaa siitä minkäänlaisia vaikutteita. Ei millään pahalla, mutta välillä tuntuu, että tuossa vl-elämäntyylissä kaikki kiva on syntiä, mikä ei tunnu mukavalta. Kannataisiko sinunkin lukea tämä sunnuntain Kalevassa ollut kirjoitus, jossa vl-nainen pohti uskontonsa fakkiutuneen tapakulttuurin piirteitä syvällisesti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331935Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28850- 69845
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259728Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64710- 10677
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132671- 26644
- 77642
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200635