Umpikypärä huurtuu

Mikä neuvoksi että sais pysymään lasin kuivana.
Vakioreiät on auki mutta se ei riitä. Eikä viitsisi laittaa pyykkipoikaakaan nokkaan. Talvella nassu jäätyy kun pitää visiiriä auki.
Neuvokaa kokeneemmat.

26

19036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se toimi

      Umpipotta ei toimi talvella mitenkään, osta kelkkakypärä.

    • 4-tahtinen

      Osta siihen visiiriaukon alareunaan kiinnittyvä hengityssuoja. Hyvin toimii. Se estää visiirin huurtumisen lähes kokonaan.Hyvin varustetuista mp-liikkeistä löytyy. Itse laitoin AGV-kypärääni muistaaksni IXS:n kypäriin tarkoitetun suojan ja hyvin meni paikalleen sekä on erittäin toimiva.

    • räkänokka
    • HannaKaisa

      Hommaa sähkölämmitteinen visiiri siihen kypärääsi niin eipä huurru vaikka ois minkälaiset kelit.

      • onko muka

        ei minusta ole edes olemassa ja miksi olisi sellainen ?


      • HannaKaisa
        onko muka kirjoitti:

        ei minusta ole edes olemassa ja miksi olisi sellainen ?

        Esimerkiksi BMV System 3 kypärään saa sähkölämmitteisen visiirin ja eipähän tarvitse miettiä huurteenestoa kun on sähkölämmitteinen visiiri.


    • Mika__

      Viime vuonna tuli kokeiltua muutamaa eri vaihtoehtoa Shoei Raid kypärän kanssa.

      Huurteenestoainetta oli työläs käyttää eikä sen kanssa voinut ajaa pimeällä. Vastaantulevien autojen valo sokaisi totaalisesti.

      Hengitysohjain keräsi kosteutta kypärän leukaosan sisälle ja ne sopivat huonosti rillipäiselle. Leukaosa meni iljettävän vetiseksi. Siihen settiin kuului myös leukaosa. Ehkä systeemi olisi toiminut paremmin ilman sitä. Joka tapauksessa hengitysohjain sopii huonosti rillipäiselle. Hengitysohjain haittaa ilman kiertoa lasien takana ja rillit tuppaa tuppaa huurtumaan.

      Kokelin ajaa visiiri raollaan ja käyttää kasvomaskia. Muuten hyvä, mutta silmät tahtoi kuivahtaa. Kun vauhtia oli riittävästi (jotain 80 km/h), niin visiirin pystyi sulkemaan ilman että rillit huurtui.

      Huurtumaton pinlock visiiri toimi. Siitä ei jäänyt mitään negatiivisia kokemuksia. Sen saa ainakin Shoein ja Arain pottiin. Jos ajat paljon ja kaikenlaisilla keleillä niin melkein suosittelisin, että hankkisit kypärän johon saa huurtumattoman lisävisiirin.

      Tänä syksynä tuli laitettua visiirillinen avopotta ja se ei näköjään mene yhtä helposti huuruun kuin umpipotta. Sen kanssa ei ole tarvinnut miettiä huurteenestoa.

    • Mape

      Visiiriin sisäpuolelle laitettavaa Pinlockia- TOIMII, eikä maksa paljoo (hyvin varustetut mp-liikkeet myy ja "poraa" se pottaan kun pottaan)

      T:myös saman ongelman kanssa paininut ja lähes kaiken muun kokeillut ;)

    • onpi kuules

      sellaisia kalvoja,joka kiinnittyy visiirin sisäpuolelle,ei huurru senjälkeen. Pojat käyttää esim.jääradalla semmosia. Kypäriä myyvistä kaupoista varpilla löytyy!!!

    • sahmapaa

      sentti tai puol senttiä visiiri auki ni ei huurru.

      • hyyyrui

        avopotta ja huppu siihen ja eikun pöpelikköön..


    • mika2

      .... ole sen kokeneempi, mutta vastaanpa kuitenkin. Olen tuon huurtumisasian kanssa painiskellut kuten taatusti jokainen muukin motoristi. Itselläni on Shoei raid2 kypärä ja siinä pinloc. Se pinloc kyllä auttaa tiettyyn rajaan asti huurtumisessa, mutta keväällä ja syksyllä kun kelit viilenee ja ovat kosteita ja miksei kesälläkin sateella pinlocin huurtumisen estokyky tulee kyllä komiasti vastaan. Pri juttua mitä on jäänyt mieleen on että visiiri kannattaa pitää puhtaana jolloin höyry ei samalla tavalla tartu. Vanhat motoristit neuvoo sylkeään visiiriin ja toiset sanoo, että laita fairya ja myydäänhän sitä huurtumista estävää ainettakin, mutta oma kokemukseni on etteivät ne ole oikein tehokkaita. Itse joudun aina välillä vain hetkeksi raottamaan visiiriä että huurut poistuu. En ole koskaan kokeillut sitä hengitsilmaa alas ohjaavaa maskia (esim. hjc:n kypärään sellaisen sai), että olisko tehokas. Voisi varmaan joskus kokeilla askarrella sellainen.

      • HJC.

        maski visiirin alapuolella joka pitää hengitysilman poissa visiiristä. Visiiri huurtuu vain liikennevaloissa kylmässä, muuten kypärän tuuletus riittää pitämään visiirin kirkkaana.


    • KuolemanjärvenSissi

      Lopeta runkaaminen.

    • Jutustelija1
      • Mattiviikate

        lähe menee täältä äijä ja hanki nainen itelles!


    • Jokaisesta tarvikkeita ja varaosia prätkiin myyvissä liikkeissä on myynnissä spraynä sellaista visiiriin suihkautettavaa ainetta(en tiedä mitä se on ,eikä kai sillä niin väliäkään),joka tapauksessa se toimii hyvin-ei huurru visiiri enää sen jälkeen.
      Kokeiltu on..

      • Pakanmarjat

        Mikään spray ei huurtumista estä! Ainut on tuplavisor ja tietty lämmitys.


    • kjhgfdfghjkjhgf

      Grillivastukset kypärään, niin lakkaa huurtuminen.

      • pöllönsilimä

        Samaa mieltä! Voi laittaa makkaratki paistumaan, nii saa evästää seuraavalla tauolla...


      • Jutustelija1
        pöllönsilimä kirjoitti:

        Samaa mieltä! Voi laittaa makkaratki paistumaan, nii saa evästää seuraavalla tauolla...

        Fairy siveltynä visiirin sisäpuolelle auttaa paljon.


      • SiveltyjäVermeitä

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      153
      11488
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8122
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5974
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4957
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      17
      4724
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      37
      4381
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4265
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      90
      3565
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3280
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1781
    Aihe