Mikä helvetti teitä

vaivaa...

Ottakaa ongelmasta kiinni ennenkuin on liian myöhäistä. Ei se millään lääkkeillä lähe. Kaikki on kiinni itsestä ja omasta halusta parantua. Teidän oireet on kuitenkin vielä helpommasta päästä.

ps. vitunmoinen viha auttaa joskus kun on paha olla.

9

1529

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joii

      PANIIKKIHÄIRIÖ! Se on hirveän helppoa tulla sanomaan että ota ittees niskasta kiinni. Mutta oikein kun on paniikki päällä kaikkine fyysisine oireineen siinä kyllä on "niskat" hyvin kaukana. Totta se; ei lähde lääkkeillä mutta oloa voi helpottaa ja oireita lieventää! Mistä tiedät että meidän oireemme ovat helpoimmasta päästä????? Joskus huonoina aikoina olen jopa toivonut että olisi sairaus joka veisi mennessään ettei tarvitsisi kitua täällä. Ja koko ajan tässä kuule töitä tehdään itsensä kanssa, ainakin omasta puolestani voin sen sanoa. Kerro oma tarinasi niin päästään kritisoimaan sitä!!!!!!!

      • hanna

        minulla alkoi oireet leikkauksen jälkeen...eli illalla kotona tuli ylihengityskohtaus...seurasi rytmihäiriöitä....puutumista..sydän löi 250...ja kaikkeen yhdistyi kaamea kuolemanpelko.....epätodellinen olo....joskus kun yritti käydä nukkumaan tuntui kuin putoaisi johonkin..eli elämä oli helvettiä.kukaan ei tiennyt mikä minulla oli ,lääkäriin mentiin 2-3 kertaa päivässä,töistäkin taxilla,lähikauppaan penin diapami taskussa,jos kohtaus tulisi vaikka, silloin ei kukaan osannut puhua panikkihäiriöstä,lehdestä luin kerran "sotilaan sylämmestä"sotilaat aikanaan saivat tälläisiä oireita.jotenkin ne oireet pikkuhiljaa helpottivat ,mutta eihän ne kokonaan lopu koskaan joilla niihin on taipumus ja sekin on perinnöllistä,minä hermostuin olla lääkkeen orja,söin tarvittaessa,mutta en halunnut olla orja,tiedän että toisen on helppo neuvoa,mutta kun tulee tosi kohtaus ja saa vallan on silloin oksat pois...minä istuin lattialla puh.vieressä kuukauden ikäinen vauva nukkui toisellapuolen,sydän veti rumbaa,hiki valui ja vapisin,siinnä oli silloin vitsit vähissä....


      • erakkoko

        Olen kärsinyt paniikkikohtauksista 15 vuotta. On ollut helpompia ( melkein oireettomia kausia) ja tietysti pahempia. Neljä vuotta sitten kohtaukset olivat pahimmillaan, mikä teki minut työkyvyttömäksi. Lääkkeillä yritettiin parantaa, mutta ei auttanut. Tilanne paheni ja paheni, kunnes en pystynyt lähtemään ulos kodista.

        Kunnes eräänä päivänä huomasin, että en enään pystynyt olla yksin kotona. 2 kuukautta minulla oli aina joku kaveri tai sukulainen päivittäin vieraisilla.

        Sitten hermostuin. Päätin päästä pois ahdingosta. Lapsen askelin aloin tehdä kaikkia niitä asioita joita olin vältellyt. Ensin kävin pesutuvassa....seuraavana kävelin viemään roskat..viikon päästä kaupassa... Mitään tapahtumaa en tehnyt yksin.

        Olen lukenut näitä viestejä ja minulla on ollut kaikki kammot/fobiat. Pahin oli kuitenkin bakteerikammo. Se teki elämän täysin hulluksi.

        Tiedän miten paniikista pääsee eroon tai ainakin miten itseään pystyy auttamaan, vaikka ei se todellakaan helppoa ole. Joskus tuntuu vain että täällä on monia jotka ovat jo luovuttaneet, eivätkä edes yritä. Luottavat lääkkeisiin enemmän kuin omaan itseensä.


    • kata

      voih, olisikin niin helppoa vaan ottaa itseään niskasta kiinni...tekisin sen heti...niinku mun porukatki sanoo et lopeta jo toi paniikkipelleily, voi ku se olis niin helppoa...tekisin mitä vaan et pääsisin eroon paniikkihäiriöstäni!!!!!!!!!!!!!!!

      • erakkoko

        että lähimmät eivät läheskään aina tajua mistä on kyse, ennenkuin on liian myöhäistä.

        Itse olen käyttänyt lukuisia vertauskuvia kertoessani sairaudesta.

        Terveet ihmiset eivät välttämättä muuten tajua asiaa.

        Paniikilla on muuten sellainen taipumus, että mitä enemmän sitä yrität estää, sitä väkevämmin se saa sinut pauloihisi. Nykyään pystyn mennä tilanteisiin, ja voin todella jännittävässä tilanteessa sanoa :" Olen pahoillani, mutta jos alan täristä, johtuu se paniikkikohtauksesta, mikä kuitenkin menee jonkin hetken kuluttua pois"

        Kun olen ääneen sanonut tuon, ei kohtausta yleensä tule. Häviää "häpeän" pelko, mikä on yleisin syy yrittää hallita kohtausta.

        Läheskään aina ei tuota tarvitse kuitenkaan ilmoittaa, vaan olen erilaisilla harjoituksilla oppinut hallitsemaan paniikkia.

        Tuo itseään niskasta ottaminen tarkoittikin lähinnä " älkää helevata antako taudille periksi". Ikävä kyllä tiedän kuinka pahaksi tilanne voi muuttua, mutta en ole koskaan tavannut ihmistä, joilla tilanne olisi ollut yhtä kaaosmainen kuin minulla.


    • marella

      Kun ongelma iskee, niin siinä on homma hanskassa, mutta hanskat hukassa, valitettavasti.

    • missi05

      Kyllä se on varmaan helppoa sun sanoa. Kärsitkös itse edes kyseisestä sairaudesta? Ehkäpä ennemmin syö lääkkeitä ja elää normaalia elämää kun kärsii ja pelkää jatkuvasti. Mietipä vähän ennen kuin sanot yhtään mitään. Kyllähän itsekin haluaisin lopettaa paniikkihäiriö lääkityksen, mutta ei se vaan ole niin yksinkertaista ja jos nyt lopetan ja oireet sitten palaavat takaisin sama lääke ei välttämättä enää tehoakkaan...

      • erakkoko

        Lääkkeet auttaa, mutta pois ei lähde. Paniikkikohtauksiin on aina olemassa jokin syy, syytä vain ei itse välttämättä tiedosta. Jos sinulla siis on niin hyvä tilanne, että lääkkeet tekevät sinut täysin oireettomaksi, olisi ehkä hyvä hetki miettiä mikä paniikin aiheuttaa..


      • Selvinnyt rouva77
        erakkoko kirjoitti:

        Lääkkeet auttaa, mutta pois ei lähde. Paniikkikohtauksiin on aina olemassa jokin syy, syytä vain ei itse välttämättä tiedosta. Jos sinulla siis on niin hyvä tilanne, että lääkkeet tekevät sinut täysin oireettomaksi, olisi ehkä hyvä hetki miettiä mikä paniikin aiheuttaa..

        Totta kai lääkkeitä kannattaa aikansa syödä, onhan se henkinenkin tuki. Kuitenkin, kun olo paranee, elämäntilanteet muuttuvat ja kokemusta karttuu, kannattaisi vähentää lääkitystä ja lopettaa se, ennen kuin siihen tulee henkinen riippuvuussuhde. Aikani minäkin kuljin Diapamit taskussa, koskaan en niitä ottanut, mutta ne olivat salainen "kävelykeppini". Lääkitys auttoi, mutta ei koskaan poistanut oireita täysin. Tiedän, mikä elämäni tapahtuma aiheutti minulle paniikkihäiriön, mutta sitä en saa koskaan pois pyyhittyä, joten elän lopun elämääni pieni paniikkihäiriön pelko ja kontrollin tarve mukanani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe