Jep, nyt ollaan jo niin härskissä meiningissä, että uusi n. 120m2 (120 neliömetriä) kerrostaloasunto kustantaa HKI, Espoo ja Vantaa akselilla n. 400 000 eur (2 400 000 mk, eli 2,4 miljoonaa vanhassa valuutassa).
SAirasta menoa. Kuka hullu tuollaisella hinnalla ostaa? VAIkka olisi 4000 eur nettotulokt per kk on hinta sairaalloinen, kun et saa kuin betonikuutioita ympärille. HINNAT SAISIVAT ROMMATA AINAKIN niissä asuinmuodoissa, joissa hinnat on karannut järjettömyyksiin suhteessa mitä saa
vrt. Nurmijärvi / Tuusula / Järvenpää / Vihti alkaa 400 000 eur irrota jo lähemmäs 300 neliön OK-taloja. SAIRASTA!! Tyhmät ottaa ikilainan betonkuutioon!
JA HS Artikkelin lopussa oli maininta, että syy hintoihin on kysyntä/tarjonta, koska joku maksaa niin mikä siinä on pyytäessä ylihintaa!
Lukekaa HESARIN asuntosivut, voi kele!
11
1542
Vastaukset
- Peelo
On kylla mennyt härskiksi ennen siellä oli puolet enenmän niitä.
- ölkjöljkölkj
Niissä maksaa 63 neliön kaksio 300te,
Siinä vasta sairaat hinnat.
Huumerahoillako näitä ostellaan??? - Sivustaseuraaja2
Prolen on vaan hyväksyttävä se tosiasia, että Suomessa alkaa olla kahden luokan kansalaisia. Ne, jotka maksaa tietyistä kohteista huippuhintaa, pitävät yllä hintakattoa. Prole sitten hakeutuu pikku hiljaa putkiremonttia odottaviin neukkukuutioihin. Alueiden eriarvoisuus kasvaa. Asunnot jakautuvat lääviin ja lukaaleihin. Elämä on laiffia ja markkinataloutta. Emme elä säännöstelytaloudessa.
- MinäVaan_
Jep, mutta onko se normaalia, että 4000 eur /kk nettotuloillekkin näyttäytyvät tällaiset öky 400 000 eur ja tavallinen neukkukuutio myyntikappaleena aika kalliina.
Onneksi vielä hieman sivusta (muutama kymmentä kilomteriä) saa koko paketin 400 000 eur, yli 250 neliötä selvästi, jopa yli 300 jos ei ole ihan priimakuntoinen ok-talo. Maksakoon ne jotka haluaa pelata ja sitoa itsensä seuraavaksi 40v ikilainaan, itse en ainakaan niin pöllö ole. Se on mukavampaa, kun jää kulutukseen esim. yli 3000 eur per kk, eikä sitä tarvii betonikuutioon sijoittaa... - Huh, huh
Tuulipuvun logiikka nimittäin. Nuo Hesarissa mainitut kohteet kun suurimmaksi osaksi ovat ihan peruslähiöitä. Ei puhuta mistään kulosaaresta vaan esim Kivenlahdesta. Ja tämä uusi talo ei suinkaan tule rantaan vaan tosi lähelle länsiväylää. Eli nämä kohteet ovat 2000 -luvun kuutioita ei mitään arvoasuntoja. Koita tuulipuku ymmärtää ettei pelkkä hintapyynti tee kohteesta oikeaa arvoasuntoa.
- Ramses
MinäVaan_ kirjoitti:
Jep, mutta onko se normaalia, että 4000 eur /kk nettotuloillekkin näyttäytyvät tällaiset öky 400 000 eur ja tavallinen neukkukuutio myyntikappaleena aika kalliina.
Onneksi vielä hieman sivusta (muutama kymmentä kilomteriä) saa koko paketin 400 000 eur, yli 250 neliötä selvästi, jopa yli 300 jos ei ole ihan priimakuntoinen ok-talo. Maksakoon ne jotka haluaa pelata ja sitoa itsensä seuraavaksi 40v ikilainaan, itse en ainakaan niin pöllö ole. Se on mukavampaa, kun jää kulutukseen esim. yli 3000 eur per kk, eikä sitä tarvii betonikuutioon sijoittaa...Noita 400ke asuntoja (ne ovat muuten uusia, ei vanhoja kämppiä) ei ole tarkoitettu kenenkään ensiasunnoiksi, vaan varttuneemmalle väelle joka voi myydä entisen, mahdollisesti velattoman asuntonsa.
Helsingissä asuu 4000eur/kk nettotuloilla varsin hyvin nykyisilläkin hinnoilla. - huh-huh3
Huh, huh kirjoitti:
Tuulipuvun logiikka nimittäin. Nuo Hesarissa mainitut kohteet kun suurimmaksi osaksi ovat ihan peruslähiöitä. Ei puhuta mistään kulosaaresta vaan esim Kivenlahdesta. Ja tämä uusi talo ei suinkaan tule rantaan vaan tosi lähelle länsiväylää. Eli nämä kohteet ovat 2000 -luvun kuutioita ei mitään arvoasuntoja. Koita tuulipuku ymmärtää ettei pelkkä hintapyynti tee kohteesta oikeaa arvoasuntoa.
Ilmeisesti jotkut kuvittelee,että Toyota Corillasta tehdään loistoauto lyömällä tuulilasiin 100.000 euron hintalappu.Samaa asiaahan näiden betonilähiöidenkin pitäisi ajaa.
Harmaata perustavaraa massoille.
- on se hyvä
puoli että se ei homehdu, niinkuin nämä puolet puisista omakotitaloista, jotka on tehty ite ihan päin vittua. On se melkonen riski ostaa homepommi jonka terveytarkastaja laittaa asumiskieltoon. Siinähän olet sitten.
- jkljlklkj
Käytettyä omakotitaloa en uskaltaisi ikinä ostaa.
- neukkukuutiosta
Niin. Tuulipukukansa ostaa kuplahintaisen läävän neukkukuutiosta tajuamatta, että kohta on tarjolla todellinen alennusmyynti.
Syynä tilanteeseen on pankkien holtiton luotonanto. Onneksi valtio aikoo puuttua asiaan kovalla kädellä. - hinnat näköjään
tippuu todella tuhdisti, hesari on kiva hinta-alen puolestapuhuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331935Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28850- 69845
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259728Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64710- 10677
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132671- 26644
- 77642
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200635