..amerikoissa aina filmeissä puhutaan siitä, siellä kansakunnan henki.
Meillä, Ahtisaari toimi lainvastaisesti ja luotiin "käytäntö" joka toimii perustuslainvastaisesti. nyt mahtimiehemme muuttavat lakia ja vain kokoomus pyrkii noudattamaan sitä, sekä vain kokoomuksesta on kiinni lain muuttaminen, joka koskee yhteiskuntamme perustaa.
Jälleen kerran selvästi nähtiin, kenen varassa suomessa tärkeät asiat ovat.
Heinäluoma halusi lauantaiseurassa Sasilta viidessä minuutissa päätöksen perustuslainmuuttamisesta..?
Kekkosen aikana opittiin, että moraalia ei ole ja presidentillä on diktaattorin oikeudet.
Helsingin sanomat käy europarlamnetaarikko Stubin kimppuun, kun ulkoministeri tekee virheitä ja nyt kun kokoomus on jälleen pysäyttänyt kansakunnan miettimään, ei sitä noteerata mitenkään.
Kumma paikka tämä suomen maa. Hesarin omistaja on kokoomukselle katkera, koska juuri kokoomus on "kilpaillut" helsingin sanomien kanssa. Katkeruus ja vastakkainasettelun henki elää erkko mediassa, milloin se lopetetaan?
Nykypäivästä saattaa tulla vielä hesarin kilpailija...
mitä on perustuslaki..
6
199
Vastaukset
- Demokraatti veteraani
Anna Kansan päättää v.2007 eduskuntavaaleissa.
Halutaanko Suomen Puolustusvoimille kaksi ylipäälliköä.Jos se on sitä mieltä,sitten Suomessa on kaksi Puolustusvoimain ylipäällikköä.
Sen jälkeen minä sanon ,kuten edesmennyt valtioneuvos Johannes Virolainen "demokratia on päättänyt,pulinat pois"- EU-kansalainen
Kun Suomen puolustusvoimain ylipäällikkö ilmoittaa EU:hun irroitetut joukot Suomen pääministerille, on hän samalla ilmoittanut ne EU:lle.
- jo heti huomenna
Tämä Suomenmaa on aivan uskomaton. Sossut ovat onnistuneet pilaamaan ja mädättämään kaiken sen mikä täällä oli joskus hyvää.
En tiedä, fiksuimmat täältä ovat varmaan jo lähteneet. - Kyllä tietoa löytyy
Ei perustuslakia meillä niin vain muuteta.
Se vaatii pitkän ajan harkinnan ja eduskunnan siunauksen.
Nyt käyty "myrsky vesilasissa" on vain presidentti pelin pelaamista.
Jos Niinistö voittaisi ja perustuslaki olisi muutettu; että päätösvalta kuuluu vain presidentille eli ylipäällikölle,niin silloinhan niinistö päättäisi lähetetäänkö joukkoja muille maille sotimaan EU:n puolesta.
Mitähän Niinistö päättäisi?
Siinä olisi hyvä kysymys kaikille ehdokkaille!- SDP alas!
päättämään siitä, mistä EUssa sovitaan.
Sikäli tämä koko keskustelu on aivan turha. Jos EUn tasolla sitoudutaan johonkin ja siitä tehdään yksimielinen päätös, niin se koskee koko EUta, eikä sitä yksi henkilö pysty muuttamaan jälkeenpäin. Se olisi vastuunpakoilua ja antaisi hyvin epäilyttävän kuvan ko. maan toimintatavoista.
Ainoa mikä on pelottava skenaario on se, että ylioppilas kiristäjä Heinäluoma valitaan pääministeriksi, koska hänen poppoonsa ei pysty EU-politiikkaa hoitamaan.
- Demokraatti veteraani
Jos ei Niinistö pysty,silloin pitää valita sellainen presidentti joka pystyy päättämmään mikä on Suomen etu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330728Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764141Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972714Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321879Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901654- 861584
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751561Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591488Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721238