Me käymme joulun viettohon..

Beibe

Joulu tulla jollottaa, eli sehän tietää biletystä! Onko kenelläkään tietoa, onko aattona mikään muu paikka auki kuin Cuba? Siellä piti viime aatto viettää, kun ei muutakaan löytynyt. Netistä yritin katella, mut mistään en löytänyt baarien joulun aukioloaikoja. Esmes joku Kantis tai vastaava ois kiva, en pidä pätkääkään Cubasta, liikaa pikkusia pyörimässä. Kun löytyis ees yksi K-20 paikka aattona, ois joulu pelastettu. Kiitän mahdollisista vastauksista!

Ja iloista joulun oottelua!

6

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskomatonta!!!!

      Siis miten joku voi olla niin kylmä että viettää joulunsa baarissa! Joulu on kuitenkin perinnejuhla, sitä odottaa lapsesta asti. Et sää voi olla tosissas ja mennä johonki juottolaan. Eri asia jos joulupöydässä ottaa vähän viiniä, mut hei mieti vähän sun arvojas

      • --------------

        Todennäköisesti (toivottavasti) kaikki paikat on kiinni. Täytyyhän nyt ravintolatyöntekijöidenkin joulua saada viettää! Kyllä nyt yks peipe yhden illan saa vietettyä perheen kanssa.


    • Onnellinen äiti

      Ei joulu ole baarissa istumista ja juopottelua varten. Joulu on perhejuhla ja myös kapakoiden ja baarien henkilökunnalla on oikeus olla perheidensä kanssa. Mene vaikka joulukirkkoon kuuntelemaan Joulun sanomaa ja joululauluja. Lue vaikka kirjastosta hakemiasi hyviä kirjoja tai käy lenkillä. Jos olet yksinäinen niin osta edes itsellesi jouluruokia tai kutsu jotain yksinäisiä ystäviäsi kylään luoksesi. Seurakunnat järjestävät yksinäisille ihmisille ilmaisen ja erittäin hyvän (olen kuullut) jouluaterian.

      Hirvittävän inhottava tuo kysymyksesi. Mietin mikä siinä niin inhotti. No ehkä se jouluna juopottelu.

      Itse teen jouluvalmistelut kotonani. Kutsun vanhan äitini ja lapseni puolisoineen luokseni, niinkuin olen tehnyt jo monta vuotta. Laulamme yhdessä joululauluja, avaamme lahjat yhdessä ja herkuttelemme suklalla jouluaterian jälkeen.

      Ovatko vanhempasi kuolleet ja eikö sinulla ole sisaruksia, serkkuja, tätejä, enoja, setiä tai ketään sukulaisia, joiden kanssa voit viettää perhejuhlaa Joulua, Jeesuksen syntymäjuhlaa ?

      Mieti jotain Baarijuopottelua parempaa vaihtoehtoa Joulun viettoosi. Hyvää Joulua ja onnellista Uutta Vuotta 2006 J.Kr(jälkeen Kristuksen).

      o
      ^
      O
      - I -
      J L

      (tuossa on joulutonttu sinulle)

      • Tonttu

        Niin, missään kohdassahan alkuperäinen kirjoittaja ei puhunut mitään "juopottelusta", kumma, että heti ajattelit bilettämisen ja juopottelun tarkoittavan samaa asiaa. Toisaalta, kumma, että heti ehdotat muita vaihtoehtoja, aivan kuin alkuperäinen kirjoittaja ei niitä itsekin tietäisi olevan, ja aivan kuin tuo baariin jouluaattona meneminen tarkottaisi automaattisesti sitä, että on yksinäinen tai että sinne mennään vaan, koska on pakko, vaikka se ei itsestäkään olisi hauskaa.

        Kävikö mielessäsi, että jonkun mielestä saattaa olla kivaa käydä vaikka kuuntelemassa lempimusiikkia ja tanssimassa ja tutustumassa uusiin ihmisiin? Jokainen viettäköön joulun siten, että itsellä on mukavaa - elä ja anna toisten elää! Itse vietän joulun myöskin perheen parissa, mutta ymmärrän myös sen, että joku haluaa viettää sen eri tavoin.

        Hauskaa joulunalusaikaa jok´ikiselle osapuolelle:)


    • Joulupukki

      Ainakin Onnela näyttäis olevan aattona auki nettisivujen mukaan.

      • beibe

        Olen pahoillani kun kysymykseni näytti loukkaavan montaa ihmistä. Omalta kohdaltani joulu on vain tuskaista juoksemista ja syyllistämistä. Meillä on perhe hajonnut ympäriinsä ja kaikki "pitää" nähdä yhden päivä aikana, tai saan muiden vihat niskoilleni. Omaa perhettä en ole perustanut, vaan asun yksin. Ja se, että rakastan tanssimista, on ainut tapani "nollata" aivot ja pitää aidosti hauskaa. En puhunut juopottelusta, niin kuin moni jo kuvitteli. Tuntuupa typerältä puolustella itseään. Mutta, hyvää joulua kaikille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      78
      1980
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      546
      1178
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe