JÄRJELLÄ , MUTTA TUNTEELLA

tunne , järki....!!!!

Luin tuossa järjellä vain tunteella , se on todella vaikea kysymys ?!
Kuinka monella on sama tilanne , kumpi voittaa ... vaikeaa .
Se että se kosketti osittain omaa tilannettani . En tiedä mitä tehdä .Ollakko vain lähteä .
Olen miettinyt asiaa omalta , puolison että lasten kannalta . Mikä on paras ratkaisu , kaikki koskettaa . Niistä vain olisi selvittävä . Itse olen kiirastulen välissä , kaikki on hyvin , kulissia kun vieras astuu taloon puoliso on se huolehtiva henkilö . Kukaan ei näe todellista tilanetta .
Se jos mikä risoo minua . Itse en kykene siihen .Olen väsynyt kaikkeen tähän , anoppi on jo pihalla kaikesta , onneni on ollut että on välimatkaa . Sääliä ja surkutelua poikansa puolesta . Kuinka kova kohtalo hänellä on . Ja yheydenpito loppui puolisoni käskystä . Kun tietäisin syyn ... !? Ainoa on et olen sairas , en kykene täysin normaalin elämään .

2

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunteella järkeä

      Minulla on samantapainen tilanne,sillä erotuksella,että avovaimo lähti.En olisi halunnut,että hän lähtee,mutta hän oli itsekseen päätöksen tehnyt.Nyt ajattelen asiaa,niin,ehkä oli hyvä,niin.Rakastan sitä naista ja oletan,että yritetään yhdessä(ehkä)pariterapeutilla,jos vaikka solmut aukeisi.Olen myös,itse käynyt terapeutilla ja huomannut itsessäni olevan ongelmaa,että myös toisessa.Kumpaakin täytyy käyttä,tunnetta ja järkeä,mutta joku asiantuntijan täytyy auttaa,niin uskon,että käy hyvin.Voimia sinulle.

      • tunteetonko

        On asioita joita on vaikea eroittaa kumpi voittaa tunteet vain järki . Jokainenhan tekee omat päätöksensä , mutta eikö olisi oikeudenmukaisempaa yrittää keskustella tilanteesta ja näin mietiä vaihtoehtoja .
        Mutta ilman muuta mukana kannattaisi olla ulkopuolinen esim. terapeutti . Usein ulkopuolinen huomaa asioita joita ei edes itsekkään tajua .
        Rakkaus , jos se on yksipuolista ... onko siinä enää mitään järkeä .
        Nykyään järjestetään erityyppisiä kursseja parisuhteessa eläville . Oletteko miettineet sitä missään vaiheessa . Usein niissä on kaikki tietyllä lailla samassa tilanteessa . Muta jos toinen on jo vakaasti pättänyt tehdä ratkaisunsa , onko taas sinä vaiheessa mitään mahdollisuuksia paluseen .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe