Kriisi uhkaa syventyä niin rajuksi, että kohta maan perustuslaki on revitty kappaleiksi. Vanhanen on johtamistaidoiltaan niin huono pääministeri kuin olla ja voi. Maa on ajautumassa syvään kriisiin ennen presidentinvaaleja.
Vanhanen vei maan perustuslailliseen
7
109
Vastaukset
- Jaba_43
Eivät tässä kriisissä ole muut kuin Vanhanen ja Halonen sekä keskusta ja demarit.
Vanhanen paljasti johtamiskyvyttömyytensä asioiden johtamisessa, kun panikoitui perustuslain tulkinnasta, minkä seurauksena halonen ei saanut vallanhimolleen tyydytystä.
Keskusta ja SDP ovat taas kriisissä, kun menivät tyhymyyttään heittämään peliin uhkavaatimuksen siitä, ettei niillä ole 2007 jälkeiseen hallitukseen asiaa, jotka eivät ole samaa mieltä heidän kanssaan.
Nyt käydään presidentinvaalit, joissa Vanhanen kärsii kirvelevän tappion, sitten käydään eduskuntavaalit, joissa keskusta häviää röökäletappion.
Tässä välissä ehditään katsoa, millaista perustuslain muutosta demarit ajavat kepu ja Vanhanen puskureinaan, minkä jälkeen todennäköisesti käy niin, että perustuslaki joudutaan avaamaan muiltakin osin kuin vain kriisinhallintajoukkojen lähettämisvaltuuksien osalta.
Politiikka on palannut politiikkaan, kiitos politikoivan kepun ja propagandistisen Heinäluoman. Kepu ja demarit ovat punamullan kriisissä, minkä seurauksena kokoomuksen kannatus kasvaa selvästi nopeammin kuin tähän saakka.- sen että
Seuraavissa vaaleissa myös demarit kärsii rökäletappion.
Keskusta on demareita parempi hallituskumppani Kokoomukselle. Keskusta ei ole yhtä kuin Vanhanen. - Uusinen
"Keskusta ja SDP ovat taas kriisissä, kun menivät tyhymyyttään heittämään peliin uhkavaatimuksen siitä, ettei niillä ole 2007 jälkeiseen hallitukseen asiaa, jotka eivät ole samaa mieltä heidän kanssaan."
No vaikeahan hallituksessa asioita olisi hoitaa, mikäli osalla on aivan erilainen käsitys muutamista perusasioista.
Jo tällä hetkellä Henrik Laxin presidentinvaalikampanja on eduskunnan juuri hyväksymän turvallisuuspoliittisen selonteon vastainen, mutta se ei tunnu huolettavan ministeri Jan-Erik Enestamia, joka muka tukee Henrik Laxin ehdokkuutta. - Jaba_43
Uusinen kirjoitti:
"Keskusta ja SDP ovat taas kriisissä, kun menivät tyhymyyttään heittämään peliin uhkavaatimuksen siitä, ettei niillä ole 2007 jälkeiseen hallitukseen asiaa, jotka eivät ole samaa mieltä heidän kanssaan."
No vaikeahan hallituksessa asioita olisi hoitaa, mikäli osalla on aivan erilainen käsitys muutamista perusasioista.
Jo tällä hetkellä Henrik Laxin presidentinvaalikampanja on eduskunnan juuri hyväksymän turvallisuuspoliittisen selonteon vastainen, mutta se ei tunnu huolettavan ministeri Jan-Erik Enestamia, joka muka tukee Henrik Laxin ehdokkuutta.Punamulta on palannut ikiaikaiseen käytäntöönsä. Kabineteissa kähmitään ja eduskuntaa käytetään kumileimasimena.
Sota ja rauha on niiiiin populistinen aihe, ettei Jäätteemäkikään raaskinut olla siihen turvautumatta. Hänen perinteitään jatkaa nyt Matti Vanhanen, muttei tällä kertaa demareita vastaan, vaan demareiden puolesta uhrautuen ja kepun kannatuksen menettäen.
- hyvä että
on viisas prsidentti ja viisas pääministeri, jotka toimivat heti eivätkä anna kriisin syventyä. Kiukutelkoon kokoomus itsekseen, eihän noin lapsellinen mies kuin Sauli sovi presidentiksi!
- Uusinen
Suomessa on perinteisen hidas oppositio ja uudenaikainen nopean toiminnan hallitusrintama.
- Uusinen
perustuslakivaliokunnan renkutuksista huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330820Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764186Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972725Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331892Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901657- 861593
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751565Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591500Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721245