ARMAN ALIZAD HUIJARI

Julkisuudessa viime päivinä vellonut keskustelu vaatturin Thaimaan halpatuotanto puvuista on taas esimerkki ihmisen pohjattomasta ahneudesta.Meitä suomalaisia ompelijoita on paljon työttömänä ja tämä Arman"matkamuisto"alizad teettää vaatteet ulkomailla.Minun puolestani sais koko miehen lähettää takaisin halpatyömaahan.
5396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pennuilla osinkonsa ja vievät tehtaansa kiinaan jossa päivittäin voi kuulla miten ihmishenki ja ympäristö on halpaa !

Äänestä
  • Kylläpä taitaisit mieluummin kiinalaisen puvun ostaa kotimaisen sijasta.

    Se kun on halpa!

    Kivahan se olisi kotimainenkin, mutta se kun maksaa niin pirusti kun ei ne työntekijätkään niitä halvemmalla taida haluta tehdä eikä työnantajatkaan tykkää jäädä ilman.

    En mitenkään katkera, mutta kuitenkin.
    Joskus on toiminimellä koittanut jotain tehdä ja tuotoksilleen ihastusta saanut, mutta kun on tullut puhetta, että pitäisi siitä tekemisestä saada sen ja sen verran, niin kyllä se on mielenkiinto loppunut siihen hyvin äkkiä. Ilman pitäisi tehdä ja elanto hankkia sossunluukulta. Että on se tosiaan kivempi olla palkkatyössä.

    Äänestä

Kokoomuksen kannattajalta ;) Taisi olla halvat puvut. Kuvittelivat varmaan, että ihan hyväntekeväisyydestä.

Äänestä
  • SE EI OLE ARMAN joka niitä pukuja teetti. Se tekijä on joku ihan muu suomalainen vaatturi ja oli uutisisskin. Arman väsää ihan hiton hienoja käsitöpukuja täällä Suomen päässä. Eikä siit käsityöläisen palkasta paljoa muutenkaan käteen jää. Armanin tiukka politiikka on et Suomalaista täytyy kannattaa niin kauan kuin mahdollista ennenkuin muualta hankitaan. Mittapukuja ei vaan hyviä täällä tehdä. Mut ei kyl taimaassakaan. Ne on ihan paskoja. Sama ku ostais feikkikellon...

    Äänestä

Ilmeisesti Arman on ainoa tunnettu vaatturi Suomen maassa ja tämän takia ompelijatar heittää näitä tietämättömiä kommenttejansa. Tarkista hyvä tyttö ensin ennen kuin leimaat!!! Juuri Armanhan puhuu itämaalaisten vaattureiden käyttöä vastaan, kaukoitävaattureiden kädenjälki mielestään jotain aivan kamalaa, käyttökelvottomia kuteita. Arman on kotimaisen käsityön puolesta puhuja!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ompelijatar kirjoitti:

Julkisuudessa viime päivinä vellonut keskustelu vaatturin Thaimaan halpatuotanto puvuista on taas esimerkki ihmisen pohjattomasta ahneudesta.Meitä suomalaisia ompelijoita on paljon työttömänä ja tämä Arman"matkamuisto"alizad teettää vaatteet ulkomailla.Minun puolestani sais koko miehen lähettää takaisin halpatyömaahan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu