mielestäni autoni huutaa siis pitää kovaa meteliä sisätiloihin jo satasen vauhdissa. Tuntuu että ääni tulee talvirenkaista? Kokemuksia muilla??
vika vai ominaisuus?
peugeot307
71345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
autoissa rengasäänet etenkin nastoitetuilla talvirenkailla ovat huomattavasti kuuluvammat kuin kesärenkailla. Nastarenkaiden äänet voivat kuullostaa "ujellukselta" tietyissä nopeuksissa.
Jos erehdyit laittamaan matalampi frofiiliset kuin 65, nehän sitten ääntelee sisätiloihin
Jos 195/65/15 sitten sattunut vain jotkut äänekkäät rungot
Vika on siinä, että ajaa nastarenkailla. Ne on täysin tarpeettomat sillä kitkarenkaat ovat 95 %:ssa eri ajo-olosuhteita paremmat.
Sanon tämä vain n. 650 tuhannen kilometrin kokemuksella kitkarenkasita.
prosentti saattaa koitua kohtalokkaaksi. "Teräsjää" ja siihen pieni vesisade päälle, nasta pitää, kitka ei!!
Pirkanmaalla tuli ajettu kolme talvea kitkarenkailla. Hyvin pärjäsin kelillä kuin kelillä kun sääolosuhteet otti huomioon. Ei ne kitkarenkaat huono vaihtoehto ole. Nykyään koslan alla nastat siitä syystä, että niillä pystyy ajamaan talven verran ainakin pidempään. Tarkoitan tällä renkaan kulumista.
En ala haukkumaan kumpaakaan rengasta, koska suomessa pärjää molemmilla versioilla talvisaikaan varsin hyvin. Ainoa asia mikä tässä maassa talvisaikaan närästää kaikista eniten on teiden suolaaminen. Kai selitys tällekin on se, että raskasta liikennettä vartenhan se on! Vai onko? Kertokaa te viisaammat, jos jaksatte aiheeseen tarttua.
että suolaus on täällä pohjoisessa talvella tärkeä turvallisuustekijä joskaan ei kovin ympäristöystävällinen. Hiekoitus on toinen vaihtoehto mutta ilm. kalliimpi. Kyllä näitä tarvitaan lähinnä raskaan liikenteen takia.
..konginkankaan onnettomuus ainakaan sitä suolausta vähentäny..