Ystäväni täyttää tässä pian 18 ja ois kiva keksiä jotain erilaista tekemistä! Ystäväni ei juo, joten mikään baarikierros ei tule kysymykseen. Muutenkin olisi kiva keksiä jotain hieman OMAPERÄISEMPÄÄ ja jotain, mikä oikeasti jäisi mieleen.... Mitä te muut ootte tehny 18-vuotispäivillänne? Onko kellään mitään ehdotuksia tekemiseksi? Kiitos jo etukäteen :)
Vastaukset 10
- lähtekää
mökille juomaan niin perkeleesti ja saunokaa niin pirusti. ja päätteeks tapelkaa.
- 24/7
Synttärit ilman viinaa on sama, kun hautajaiset ilman ruumista.
Joten taitaa tylsät kemut tulla. =)
Noh voihan sitä lähtee clubailemaan vaikka ei alkoholia juokkaan. Tilailee alkoholittomia drinkkejä ja ne on yleensä vielä tosi hyviä. ja mulla on ainakin ollu tosi kivaa, vaikka kyllä sitä tulee normaalistiä juotua.- Tiitu87
Osoittaako tämä taas sen, että Suomen nuoriso ei osaa pitää hauskaa ilman alkoholia? Itseltäni se on ainakin onnistunut.
- Tenu
Tiitu87 kirjoitti:
Osoittaako tämä taas sen, että Suomen nuoriso ei osaa pitää hauskaa ilman alkoholia? Itseltäni se on ainakin onnistunut.
..miten?
Anna konkreettisia esimerkkejä siitä, kuinka voi pitää _hauskempaa_ ilman alkoholia, kuin sen kanssa. - saarael
Tenu kirjoitti:
..miten?
Anna konkreettisia esimerkkejä siitä, kuinka voi pitää _hauskempaa_ ilman alkoholia, kuin sen kanssa.Menkää konserttiin, keikalle, laskettelemaan, kylpylään, ratsastamaan.. vaihtoehtoja on vaikka mitä! baarikierros on tietenkin todella helppo ja toimiva vaihtoehto.. mutta yritäpä siinä tyrkyttää kossupaukkua, jos toinen ei saa edes siideriä alas kurkusta xD
- Anonyymi
Tiitu87 kirjoitti:
Osoittaako tämä taas sen, että Suomen nuoriso ei osaa pitää hauskaa ilman alkoholia? Itseltäni se on ainakin onnistunut.
stfu
- seurassa!
jos synttärisankari ei itte aio järjestää mitään juhlia ni keksi jotain tekemistä ja käytä mielikuvitusta! menkää jonnekki kivaan paikkaan tai sitte jos järjestätte juhlat ni ottakaa joku teema jonka mukaan pukeudeutaan, sisusta hienosti teemaan liittyen, ruuat sen mukaan, musaa, valitse joku hyvä leffa iltaa varten, tee hienoja alkoholittomia drinkkejä, tee tietokilpailu.... vaikka mitä hauskaa voi tehdä ilman alkoholia!!! mä en ite juo koska yleensä siks koska en haluu eikä oo siihen mitään tarvetta. vaikken ookkaan mikään absolutisti. ja mulla on aina tosi hauskaa ja on ilonen etten joudu turvautuun mihinkään päänsekottaja aineisiin että mul voi olla hauskaa!
nyt vaan mielikuvitusta kehiin ja takaan että tulee hauskaa!!! vaikka joku juttu vois tuntuu lapselliselta tai tyhmältä ni antautuu vaan hassuttelemaan ("ihana" sana;))!
alkoholila läträäminen on tylsää ja baarikierros vanha juttu! keksikää jotain ainutlaatusta!- Tenu
..kysehän ei ole siitä, voiko pitää hauskaa ilman alkoholia, vaan siitä, onko hauskempaa (huom. komparatiivi) alkoholin kanssa vai ilman.
Toki monet keksivät esimerkiksi pitää naamiaiset tai katsoa leffoja tms, mutta kaikki se saattaa olla _vieläkin_ hauskempaa parin alkoholiannoksen kera.
Räkäkännit on tietenkin asia erikseen, mutta ei tarvitse aina puhua ääripäistä (joko täydellinen absolutisti tai taantunut alkoholisti).
Kokeilkaa joskus niitä välimuotojakin.
"Huonosta komediaelokuvasta voi tulla hyvä parin lasillisen jälkeen." - tyttö87
Tenu kirjoitti:
..kysehän ei ole siitä, voiko pitää hauskaa ilman alkoholia, vaan siitä, onko hauskempaa (huom. komparatiivi) alkoholin kanssa vai ilman.
Toki monet keksivät esimerkiksi pitää naamiaiset tai katsoa leffoja tms, mutta kaikki se saattaa olla _vieläkin_ hauskempaa parin alkoholiannoksen kera.
Räkäkännit on tietenkin asia erikseen, mutta ei tarvitse aina puhua ääripäistä (joko täydellinen absolutisti tai taantunut alkoholisti).
Kokeilkaa joskus niitä välimuotojakin.
"Huonosta komediaelokuvasta voi tulla hyvä parin lasillisen jälkeen."jos ne synttärit ei oo vielä mennyt niin mulla olis yks idea..ei ehkä kovin halpa mutta varmasti ikimuistoinen!
mun omilla synttäreillä mun vanhemmat tilas limusiinin hakemaan mua ja mun muutamaa kaveria meiltä kotoa. ja voin heti tässä kertoa että me ei todellakaan olla rikkaita, että siitä se ei johtunut vaan hekin halusi järjestää jotain oikeesti ikimuistoista. keskustassa me sit tunnin ajeltiin 10 metrii pitkällä valkosella autolla :) sitten se jätti meidät lopuksi kaverin luo josta myöhemmin lähettiin baariin.
hupi maksaa joku reilu 100 e tunti mut jos teitä vaikka 7 kaveria siinä on maksamassa niin ei siitä kauheen kallista tule. se vois olla teijän kaikkien lahja sitten hänelle ja varmasti olis ikimuistoisempi ku joku ostettu lahja! se oli oikeesti ihan mieletöntä, suosittelen!
googlen kautta löytyy varmasti joitain nettisivuja josta noista autoista ja hinnoista kerrotaan enemmän.
- Anonyymi
Keikalle,saunaan,mökille,kaupungille,superparkkii,huvipuistoon,retkelle,festareille,leffaan,hengailee ulos, nussimaan,hotelliin, tehkää ruokaa ja syökää liikaa ja (joka perkleest eiku aai nii joo...) Onnea 18v!! :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681105
- 981064
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23933Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔65885Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126860- 134817
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen20770- 57766
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27741- 45676
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46661Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6633- 19617
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka142612Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48610Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok129609Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.82596- 48594
- 35590
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12569