Avovaimoni on menossa töihin ja nyt sitten luettiin Kelan sivuilta, että mun työmarkkinatuki tippuisikin nollille. Onko näin? Enkö todellakaan saa mistään mitään? Pitääkö emännän siis alkaa elättämään koko perhe omalla palkallaan?
Töitä ei ole löytynyt...
Avovaimo töihin - työmarkkinatuki nollille???
12
2027
Vastaukset
- UKVA
Eduskunta on päättänyt, että työssäoleva elättää B-työttömän.
Jos rahat ei riitä, voi kysyä sossusta.
A-työttöminen tukeen puolison tulot ei vaikuta.
(A-työtön on työttömyyskassan jäsen, joita ay-liike aina puolustaa ja hoitaa kortukset)
Kelan b-työttömiä ei puolusta ketään ja edut senkuin heikkenee.- Metkaa
Se on metkaa, että työmarkkinatukilaki taitaa olla ainut laki, joka tuntee puolison elatusvelvollisuuden. Missään muussa sitä ei sitten otetakaan huomioon: verotus toimii kuin työssäkäyvä puoliso saisi pitää kaiken itsellään. Eli jos kerran puoliso on elatusvelvollinen, niin palattakoon sitten perheverotukseen, sillä nythän systeemi ontuu. Mutta kai se on niin, että työttömän perheeltä kaikki pois, mikä viedä voidaan.
Kuinkahan monta eroa työmarkkinatuen tarveharkintaisuus on aiheuttanut? Tai itsemurhaa? - mut si, mutsit
Metkaa kirjoitti:
Se on metkaa, että työmarkkinatukilaki taitaa olla ainut laki, joka tuntee puolison elatusvelvollisuuden. Missään muussa sitä ei sitten otetakaan huomioon: verotus toimii kuin työssäkäyvä puoliso saisi pitää kaiken itsellään. Eli jos kerran puoliso on elatusvelvollinen, niin palattakoon sitten perheverotukseen, sillä nythän systeemi ontuu. Mutta kai se on niin, että työttömän perheeltä kaikki pois, mikä viedä voidaan.
Kuinkahan monta eroa työmarkkinatuen tarveharkintaisuus on aiheuttanut? Tai itsemurhaa?Tätä asiaa on veivattu niin kauan kuin minä muistan ja se on kauuuuan se. Poliitikot selittää että työttömyys tuki on tuki ei palkka ja siksi se käyttäytyy niinkuin käyttäytyy eli katoaa jos puoliso saa tarpeeks liksaa...
Toisaalta jos toinen käy töissä ja toinen on kotona niin eiks se toinen ole silloin ninkun kotiäiti tai kotirouva. Sama ilmiöhän esiintyy nimittäin jos avomies menee töihin ja vaimo on kotona työttömänä. - On siinä
mut si, mutsit kirjoitti:
Tätä asiaa on veivattu niin kauan kuin minä muistan ja se on kauuuuan se. Poliitikot selittää että työttömyys tuki on tuki ei palkka ja siksi se käyttäytyy niinkuin käyttäytyy eli katoaa jos puoliso saa tarpeeks liksaa...
Toisaalta jos toinen käy töissä ja toinen on kotona niin eiks se toinen ole silloin ninkun kotiäiti tai kotirouva. Sama ilmiöhän esiintyy nimittäin jos avomies menee töihin ja vaimo on kotona työttömänä.Pointti on siinä, että kun perheessä jää toinen puoliso kotiin hoitamaan lapsia, yleensä tulee kotihoidontuki ja työssä käyvän ansiotaso on sellainen, että perhe katsoo sillä tultavan toimeen. Ihan köyhät eivät varmaan tällaista ratkaisua tee. Sen sijaan jos toinen on työtön, niin hän harvemmin on kotona vapaaehtoisesti, vaan menisi mieluummin töihin. Työttömän perheessä myöskään perhe ei ratkaise kotiin jäämistä tulojensa perusteella, vaan pakosta. Usein työttömän perheessä toisen työtulo ei kummoinen ole. Olikos se 537 euroa, mistä jo työttömän osapuolen työmarkkinatuki alkaa vähetä, joten tuolla tulotasolla ei leveästi eikä oikein niukastikaan elellä. Edessä taitaa olla paremminkin leipäjonoon meneminen. Joten ei ihme, että leipäjonot sen kun pitenevät.
- ymmärrä ei
On siinä kirjoitti:
Pointti on siinä, että kun perheessä jää toinen puoliso kotiin hoitamaan lapsia, yleensä tulee kotihoidontuki ja työssä käyvän ansiotaso on sellainen, että perhe katsoo sillä tultavan toimeen. Ihan köyhät eivät varmaan tällaista ratkaisua tee. Sen sijaan jos toinen on työtön, niin hän harvemmin on kotona vapaaehtoisesti, vaan menisi mieluummin töihin. Työttömän perheessä myöskään perhe ei ratkaise kotiin jäämistä tulojensa perusteella, vaan pakosta. Usein työttömän perheessä toisen työtulo ei kummoinen ole. Olikos se 537 euroa, mistä jo työttömän osapuolen työmarkkinatuki alkaa vähetä, joten tuolla tulotasolla ei leveästi eikä oikein niukastikaan elellä. Edessä taitaa olla paremminkin leipäjonoon meneminen. Joten ei ihme, että leipäjonot sen kun pitenevät.
Hyvä Hra Pointti. Näin tämä menee tässä maassa. Eli köyhän on aina tarkkaan katsottava milloin on varaa käydä töissä, ikäväähän se on. Tarkoitan nyt oikeesti köyhiä joilla ei siis ole varallisuutta eikä pesämunia eikä muitakaan mummuja tai pappoja elättämässä.
- Eipä siinä sen kummempaa
Kyseisessä tilanteessa toisen tulot vaikuttavat toisen tukiin, ja KYLLÄ, kun tarpeeksi hyvät tulot on toisella niin toinen voi jopa olla saamatta mitään.
Hiukan aikansa elänyt kohtahan tuo on, mutta näin se tosiaan menee. Et ole ensimmäinen joka on tämän kanssa joutunut koville. Kyllä ne vaihtoehdot melkein ovat toisen töistä luopuminen tai toisen kovalla vauhdilla edes jonkin homman etsiminen. Asia on melko yksiselitteinen.
Ja sitten tietysti sekin, että vaikka tulot putoaisivat toisen töihin menon takia, jos työpaikasta luopuu niin pukkaa karenssin...Aikamoinen noidankehä.- kokenut
on se kyl hullua jos toinen pääsee töihin ni sit sitä joka ei ole töissä ni rankaistaan sillä et viedään se pienikin raha. mut riipuu kyl paljonko toinen tienaa !!
- Kuka elättää
Jos perheessä on tuloja, joilla molemmat voivat elää, on oikein, että perhe huolehtii jäsentensä elämästä. Jonkun on aina huolehdittava työttömän elämästä. Olisiko parempi, että meidän muiden, joilla on omakin perhe elätettävänä, pitäisi vielä veroistamme maksaa sinunkin elämäsi, vaikka puolisosi tulot riittävät teidän molempien elämään?
- ynseä vastaus sulla
et katsonut Veikko Hurstista kertovaa ohjelmaa, antoi muillekin kuin omalle perheelleen. Ei ei, älä pelästy ei Sinun tule ketään vieraita elättää, huolehdi sinä vaan omistasi!
- niiin
ynseä vastaus sulla kirjoitti:
et katsonut Veikko Hurstista kertovaa ohjelmaa, antoi muillekin kuin omalle perheelleen. Ei ei, älä pelästy ei Sinun tule ketään vieraita elättää, huolehdi sinä vaan omistasi!
suhteellista
- tyroneracer
Niin tuet ei putoa mihinkään.
Asuin parivuotta sitten noin vuoden ajan veljen kanssa samassa kämpässä. Mä olin alivuokralainen. Kela jakoi meidän 400 euron vuokran kahteen osaan ja veli sai täydet asumistuet omaan osuutensa. Minä olin töissä eikä yli 2000 euron kuukausituloni vaikuttanu veljen työmarkkinatukeen ja asumistukiin millään lailla. - kusessa ollaan...
Meillä on sama tilanne. Avomies sai työpaikan, mutta huonosti palkatun; bruttotulot ovat n. 1500 euroa kuussa. Kelan tukilaskurin mukaan itse en saa työmarkkinatukea ollenkaan, kun miehen tulot ovat niin "suuret". Eihän tuosta 1500:sta eurosta jää verojen käteen kuin vähän päälle tonni, ja silläkö olisi maksettava vuokrat ja kahden ihmisen laskut ja syömiset?
Järjettömintä tuossa puolison elatusvelvollisuudessa on juuri se, että tuloja tarkastellaan bruttona! Päättäjille ei ole kai tullut mieleenkään, että verojen jälkeen noista "huikeista kuukausituloista" ei jää käteen paljon mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155