KUNNIA ITSENÄISYYDELLE!!!

Huomenna sitä taas vietetään itsenäisyyspäivää tosin vääränä päivänä koska oikea olisi 16 toukokuuta.

Mutta kolminkertainen kunnia huuto sotiemme veteraaneille Vapaussodan Valkoiselle Vapaustus armeijan sotilaille jotka taisteli Suomelle itsenäisyyden ja 20-30 lukujen Suojeluskuntalaisille jotka estivät Suomea menemästä kommnunismiin ja Talvi ja jatkosodan veteraaneille.


ELÄKÖÖN ELÄKÖÖN ELÄKÖÖN

Ja kunnia ja kaikki kiitos heille että elämme vapaassa Suomessa,
5243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ja kunnia siitä kuuluu sotiemme veteraaneille.
Mutta kenelle kuuluu nyt kunniavelka näistä nuoruutensa parhaat vuodet uhranneille? Hävettää kun juuri uutisissa sanottiin että joudutaan kerjäämään rahaa kun valtio ja kunnat luistavat vastuusta, että saataisiin heille apua kotiin ja pääsisivät kuntoutukseen. Olisi voinut ohjata nämä optiorahat sotiemmme veteraanien hyväksi!!

Äänestä

jotka pitävät meitä nyt kurjuudessa omien ahneuksien
takia

Äänestä

Paljon meteliä vajaan 5:n vuoden itsenäisyydestä. Kun Neuvostoliitto hajosi niin sen jälkeen olimme vajaat 5 vuotta suomi oli itsenäinen ja sitten alistettiin EU:n alaisuuteen.

Äänestä
  • Se on just noin. Aiemmin Suomi sai olla itsenäinen ennen talvisotaa vuodesta 1918. Jatkosodassa maa oli jo saksalaisen vallan etupiirissä. Vuoden 1944 jälkeen itsenäisyyttä kesti vajaa vuosi kun valvontakomissio (käytännössä Neuvostoliitto) alkoi sanella ehtoja. Ja Neukkujen valvonnassa mentiinkin sitten aina vuoteen 1989 asti. Tästä eteenpäin oltiin vajaa viisi vuotta itsenäisiä,kunnes "rysseli" sai vallan,ja helposti. Ei tarvinnut kansalle luvata kuin että lenkkimakkara ja viina halpenee.

    Äänestä

  • Duunari kirjoitti:

    Se on just noin. Aiemmin Suomi sai olla itsenäinen ennen talvisotaa vuodesta 1918. Jatkosodassa maa oli jo saksalaisen vallan etupiirissä. Vuoden 1944 jälkeen itsenäisyyttä kesti vajaa vuosi kun valvontakomissio (käytännössä Neuvostoliitto) alkoi sanella ehtoja. Ja Neukkujen valvonnassa mentiinkin sitten aina vuoteen 1989 asti. Tästä eteenpäin oltiin vajaa viisi vuotta itsenäisiä,kunnes "rysseli" sai vallan,ja helposti. Ei tarvinnut kansalle luvata kuin että lenkkimakkara ja viina halpenee.

    ..suomalaiset onkin tyhmiä. Hyvä tuo huomio Saksan vaikutusvallasta sotien aikoihan, se helposti unohtuu ku aina vaan jaksetaan vaahdota siitä kuinka olimme "kallellamme itäänpäin" kylmän sodan aikana. Ja nyt sitä taas pitkästä aika ollaan lännen alaisuudessa.. voi tätä onnea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_10979 kirjoitti:

Huomenna sitä taas vietetään itsenäisyyspäivää tosin vääränä päivänä koska oikea olisi 16 toukokuuta.

Mutta kolminkertainen kunnia huuto sotiemme veteraaneille Vapaussodan Valkoiselle Vapaustus armeijan sotilaille jotka taisteli Suomelle itsenäisyyden ja 20-30 lukujen Suojeluskuntalaisille jotka estivät Suomea menemästä kommnunismiin ja Talvi ja jatkosodan veteraaneille.


ELÄKÖÖN ELÄKÖÖN ELÄKÖÖN

Ja kunnia ja kaikki kiitos heille että elämme vapaassa Suomessa,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu