Hyödyllisiä kysymyksiä

phaipola

Kysymyksiä värväystilanteita varten

1)   Montako suosittelumyyjää yhtiöllä on tällä hetkellä maassamme?
2)   Montako suosittelumyyjää yhtiöllä on tavoitteen mukaan maassamme vuoden kuluttua?
3)   Montako suosittelumyyjää yhtiöllä on tavoitteen mukaan kymmenen vuoden kuluttua?
4)   Jos yhtiön tavoitteena ei ole moninkertaistaa jatkuvasti ja vuosittain suosittelumyyjien määrää, niin miten on mahdollista, että jokainen nykyisistä ja tulevista suosittelumyyjistä voi rakentaa itselleen tuottavan myyjien verkoston alalinjaansa? Eikö totuus ole se, että myyjiä ei voi olla kerralla enempää kuin mitä kysyntää on eli mitä maahamme mahtuu?
5)   Jos jokainen myyjä tarvitsee vaikka vain kymmenen myyjää alalinjaansa vuoden aikana saadakseen mahdollisuuden tuottavan liiketoiminnan rakentamiseksi, niin millaiset kasvuluvut siitä aiheutuvat? Vastaus: 100-1,000-10,000-100,000-1 miljoona.
6)   Mitä jos menestykseen tarvitaan lisäksi tietty määrä asiakkaita/ myyjä: mitkä ovat silloin kasvuluvut asiakkaiden suhteen? Esim. 10 asiakasta/ myyjä? (Vastaus: kerro kymmenellä edellisen kohdan myyjien luku!)
7)   Kuinka monta myyjää passivoitui pysyvästi eli lopetti toimintansa viime vuonna? Entä vuosittain?
8)   Jos myyjistä lopettaa vuosittain puolet tai yli, niin mitä se tarkoittaa? Vastaus: alalinja vaihtuu kokonaan parissa vuodessa. Syy: tappiot ja kannattamaton toiminta.
9)   Miten yhtiö voi jatkaa toimintaa ja kasvuluvut eivät muodostu mahdottomiksi? Vastaus: yhtä monta myyjää lopettaa toiminnan tappioiden ja huonon kannattavuuden vuoksi kuin mitä tilalle värvätään uusia tappion kärsiviä myyjiä. Myyjien määrä pysyy suunnilleen samana vuodesta toiseen: vain häviäjät eli alimmat tasot vaihtuvat noin kahdessa vuodessa. (95-99 % kaikista myyjistä) Alan myyjien aktiivisuusaika on vain muutamia kuukausia tai korkeintaan kaksi vuotta, yhtiöstä riippuen. Lähes kaikki uudet myyjät lopettavat parissa vuodessa, koska eivät voi saada alalinjaansa rakennettua pyramidirakenteen vuoksi. Myyjien määrä ei voi moninkertaistua loputtomiin. Hidas kasvuvauhti ei auta mitään: kuka tavoittelee sellaista? Kenellä on vara maksaa jatkuvasti rahaa siitä, että on mukana tämänkaltaisessa toiminnassa, jossa palkkioiden toiveet perustuvat alalinjan liikevaihtoon? Koska tarkoitus on vain kuluttaa tuotteita ja ostaa niitä omalle perheelleen, niin miten sellaisella liikevaihdolla voi kuvitella saavansa niin paljon rahaa, että siitä riittää jatkuvasti palkkioita kaikille myyjille? Eikö ole totta, että alimpien tasojen myyjien ei ole tarkoituskaan saada palkkioita vaan ainoastaan toimia maksumiehinä ja kuluttajina, jotta ylätasojen myyjät ja pääyhtiö saisivat voittoa heidän kustannuksellaan?
10)    Kuinka monta myyjää voi maassamme olla, jotta kaikille myyjille riittää tarpeeksi asiakkaita riittävän suuren liikevaihdon tekemiseen?
11)    Jatkavatko toiminnan lopettaneet myyjät tuotteiden käyttämistä? Jatkaisitko itse, jos olet ostanut tuotteet pelkästään sen vuoksi, että saat harjoittaa liiketoimintaa?
12)    Ovatko tuotteet todella edullisempia kuin muualta ostettuina? Tätä on vaikea todistaa tai hintoja verrata tässä tilanteessa. Saisinko mukaani tarvittavat tiedot tuotteista, jotta voin verrata hintoja muihin vastaaviin tuotteisiin?
13)    Jos tuotetta ei ole saatavana muualta, niin miksi ostaisin tuotetta? Luuletteko, että uskon tuotteen terveysvaikutukset, eettisen valmistustavan ym. väitetyt seikat teidän todistuksenne ja väitettyjen tutkimustulosten perusteella? En usko.
14)    Paljonko yhtiö palauttaa myyntikatteesta palkkioina myyjille? Myyntikate on karkeasti ottaen ”liikevaihto miinus tuotteiden valmistus- ja hankintakulut”. Palkkioiden määrä voi olla vain tietty prosenttiosuus myyntikatteesta, maksimissaan ehkä 60 %. Yhtiölle pitää jäädä myyntikatteen jälkeen rahaa muiden kulujen peittämiseen ja toiminnan ylläpitämiseen. Yhtiö tavoittelee toiminnallaan voittoa, joten se ei tietystikään maksa palkkioita enempää kuin mihin sillä on varaa. Palkkiot eivät riitä kovin monelle, kun keskimääräinen liikevaihto on vain 60-200 euroa/ kk. Palkkiot riittävät vain siten, että karsitaan palkkioiden saajia ronskilla kädellä. Alimmat tasot eivät saa palkkioita rahana, koska heillä ei ole tuottavaa alalinjaa. Alalinja on joko liian pieni tai sitten se kasvaa epätasapainossa, joten oikeutta rahassa maksettaviin palkkioihin ei ole. Liikevaihdosta maksettavat palkkiot kertyvät ensin varastoon eli pankkiin ja muuntuvat rahaksi vasta sitten, kun myyjä täyttää tietyt ehdot. Nämä ehdot on erittäin vaikea täyttää. (pätevöitymisen säännöt) Suuri osa alimmilla tasoilla olevista eli viimeksi mukaan lähteneistä myyjistä ei saa lainkaan rahapalkkioita alalinjastaan. Nekin palkkiot ovat liian pieniä alkusijoituksen ja kulujen kattamiseen, mitä sieltä saadaan. Alimpien tasojen palkkiot ovat tyypillisesti ottaen vain paljousalennuksia omista ostoista. Ne maksetaan palkkion nimikkeellä, mutta ovat todellisuudessa paljousalennuksia.
15)    Miten palkkiot ovat jakautuneet myyjien kesken? Palkkiojärjestelmä on epäoikeudenmukainen. Alatasojen ja ylätasojen myyjät tekevät keskimäärin yhtä suuren liikevaihdon eli myyvät tai ostavat tuotteita saman verran. Ylätasojen myyjät saavat palkkioita tuhansia euroja kuukaudessa. Alatasojen myyjät joutuvat tyytymään muutaman kymppiin tai eivät saa lainkaan palkkioita.
16)    Paljonko tyypillinen myyjä ansaitsee yhtiössänne? Euroopan Suoramarkkinointiliiton tilastojen mukaan alan myyjien keskipalkkiot olivat alle 40 euroa kevään 2005 tiedon mukaan. Se ei riitä peittämään aloitussijoitusta ja toiminnan kuluja, joten suurin osa tekee työtä tappiokseen, omalla kustannuksellaan.
17)    Onko järkevää maksaa siitä, että myy yhtiön tuotteita ja levittää ”ilosanomaa” eli verkostomarkkinoinnin liikeideaa? Idea ei voi toimia mahdottomien kasvulukujen vuoksi edes teoriassa: miten se voisi toimia käytännössä?
18)    Paljonko koulutus maksaa? Te sanotte, ettei työhön tarvitse mitään erityisosaamista tai aikaisempaa kokemusta. Kerrotte, että tiimi kouluttaa jokaisen uuden myyjän työtä varten. Käytännössä koulutusvastuun kantaa oma sponsori, kenen alalinjaan sijoittuu verkoston kaaviossa tai joku hänen ylälinjassaan oleva pätevä ja aktiivinen kouluttaja. Tämän lisäksi on syytä osallistua tiimin järjestämiin koulutustilanteisiin, eikö totta? Jos on tarkoitus toimia tehokkaasti, pitää myös kouluttaa itseään. Paljonko eri tilaisuudet maksavat pääsymaksuina? Paljonko pitää ostaa liiketoiminnan tukimateriaalia eli työkaluja, jotta koulutus olisi tehokasta? Työkaluja ovat: kirjat, kasetit, videokasetit, cd:t, dvd:t, tapahtumat (sisäänpääsy on aina maksullista) ja koulutustilaisuudet.
19)    Kuka omistaa koulutus ja työkalubisneksen? Siitä saa aika hyvät voitot.
20)    Kuka tai keitä on pyramidin huipulla itsenäisinä myyntiedustajina eli suosittelumyyjinä? Jos kyse on suomalaisesta yrityksestä, niin siellä ovat tietysti yhtiön omistajat suoraan tai välillisen omistuksen kautta. Sitten siellä on tiimin johto. He ovat liittyneet ensimmäisinä mukaan verkostoon, koska ovat suunnitelleet koko idean, tuotteista ja palkkiojärjestelmästä lähtien. Palkkiojärjestelmä on suunniteltu siten, että alimpien tasojen myyjät kärsivät tappiota ja he vaihtuvat parissa vuodessa uusiin tappion kärsiviin. Ylätasojen edustajat saavat tuhansia euroja palkkioita erilaisten bonusjärjestelmien ansiosta ja muutenkin, sillä hehän ovat olleet valmiina ylimmillä paikoilla hierarkiassa ja tienaavat siksi eniten. Kannattaako rahoittaa näitä omistajia ja pomoja, jotka ovat suunnitelleet tämän järjestelmän ja lanseeranneet sen markkinoille?
21)    Kannattaako ostaa yhtiöltä tai tiimiltä mainoksia ja käyntikortteja, joilla he tekevät itselleen tuottoisaa bisnestä? Ajattele tätä: yhtiö ei maksa mainonnasta mitään! Myyjät maksavat mainonnan omasta pussistaan ja kärsivät nekin kulut henkilökohtaisena tappiona!
22)    Jokainen myyjä muualla kuin omassa alalinjassa on kilpailija, joka vie asiakkaat ja ehdokkaat alatasojen edustajilta, varsinkin niiltä, jotka liittyvät viimeisenä mukaan. Jos verkostossa on kaksituhatta myyjää ennen kuin liityn mukaan, on minulla valmiiksi 2000 kilpailijaa. Onko järkevää tehdä yhteistyötä omien kilpailijoiden kanssa, jotka tuhoavat mahdollisuuden menestymiseen, koska vievät asiakkaat ja ehdokkaat omaa alalinjaa varten? Synergiaetu on puppua: vaikka tunnettavuus lisääntyy, mitä enemmän myyjiä on, samalla lisääntyy myös negatiivinen informaatio, joka estää saamasta uusia myyjiä alalinjaan ja asiakkaita. Mitä enemmän ihmisiä häviää rahaa verkostoihin ja saa huonoja kokemuksia tuotteista tai palvelusta, sitä vaikeampi on saada tuotteita myytyä ja värvättyä uusia myyjiä alalinjaan. Tästä syystä maassamme voi olla kerralla vain noin 20,000 - 25,000 myyjää, kun lasketaan alan kaikkien yritysten myyjät mukaan lukuihin: enempää ei mahdu. Kaikki eri firmojen ja samankin firman tiimit eli myyjäorganisaatiot kilpailevat toisiaan vastaan erittäin rajallisilla markkinoilla. Myyjien markkinat ovat jatkuvasti kyllästetyssä tilassa, sillä myyjien määrä ei voi jatkuvasti kasvaa. Ainoa keino saada itselleen suuri alalinja, on vallata markkinaosuutta toisten alan firmojen tai oman firman muiden organisaatioiden myyjiltä. Kaikki ovat siis kilpailijoita keskenään: jopa oma alalinja on kilpailija sinun kanssasi. Jos joku sieltä onnistuu värväämään uusista myyjistä liian suuren osan itsensä alle, kasvaa oma organisaatiosi epätasapainossa ja menetät oikeuden palkkioihin. Oma alalinjasi valloittaa sinulta markkinaosuuden ja siten voit pudota pois pelistä vielä vuosien jälkeen, vaikka olisit ylhäällä pyramidin hierarkiassa eniten tienaavien joukossa. Tässä on yksi syy, miksi jotkut myyjät ja tiimien johtajat vaihtavat firmaa: oma verkosto romahtaa perustuksesta lähtien. Kun alatasot eivät saa värvättyä yhtä monta myyjää lopettaneiden tilalle, alkaa yhden tiimin myyjien määrä vähentyä huolestuttavasti ja johtaa lopulta koko tiimin kuihtumiseen.
23)    Kuinka moni tiimien johtajista on saavuttanut taloudellisen riippumattomuuden ja lopettanut työnteon? Sehän on alan unelma! Jos tiimien johtajat jatkavat työtä vuosien ja osa vuosikymmenten jälkeen, niin miten te luulette, että alataso onnistuu toteuttaman unelmansa? On tunnettu tosiasia, että tiimien johtajat vaihtavat firmasta toiseen, kun eivät onnistu toteuttamaan unelmaansa yhden firman edustajina. Mistä tämä johtuu?
24)    Onko mahdollista tienata miljoonia, jos vain uskoo siihen? Eikö se ole ihan järjetön ajatus? kaikki täällä voisivat uskoa yhtä paljon, mutta silti heistä ei kukaan tienaa tämän idean avulla miljoonia! Missä syy?
25)    Onko järjestelmässä ja liikeideassa mitään vikaa? Syy tappioihin on pyramidirakenteessa ja epäoikeudenmukaisessa palkkiojärjestelmässä. Se on suunniteltu tuottamaan enemmän häviäjiä kuin voittajia. On tarkoituksellista, että alalinja vaihtuu jatkuvasti uusiin häviäjiin parin vuoden välein.
26)    Sanotte, ettei toimintaan liity paljon mitään riskejä, kuluja ei ole ja tuotteiden käyttö on ilmaista. Eikö se ole riski, että joudun maksamaan tietyn summan rahaa, jos haluan ryhtyä rakentamaan itselleni alalinjaa tulevien isojen palkkioiden toivossa? Eikö se ole kuluja, kun joudun ostamaan joka kuukausi tuotteita, joita en tarvitse ja jotka maksavat enemmän kuin muualla? Eikö minun tarvitsekaan soittaa kaikkia tuntemiani ihmisiä lävitse, sopia heidän kanssaan liiketoimintaesittelystä ja maksaa heille kahvituksia? Kuluja aiheutuu heti puhelimen käytöstä, matkoista ja koulutuksesta. Lähes jokainen koulutustilaisuus tai värväyskokous on maksullinen. Samoin kaikki liiketoiminnan tukimateriaali ja markkinointimateriaali: kirjat, kasetit, videokasetit, cd:t, mainokset, käyntikortit,…

Mahdottomat kasvuluvut

Aloitetaan ihan alusta. Perustetaan uusi verkosto. Meitä on kymmenen kaveria.

Kukaan ei tavoittele hidasta verkoston kasvua. Alussa on sijoitettu rahaa ja toiminnasta aiheutuu jatkuvasti kuluja, joten ne halutaan peittää mahdollisimman pian. Ketään ei kiinnosta sellainen kasvuvauhti, jossa alalinjaan liittyy vaikka vain kaksi jäsentä vuodessa. Jos jokainen myyjä tarvitsee vaikka kymmenen myyjää alalinjaan vuoden aikana ja lisäksi kymmenen asiakasta, jotta voi saada omansa takaisin ja saada mahdollisuuden rakentaa tuottava liiketoiminta, niin kasvuluvut ovat:

Vuosi 2005: myyjiä 10 – asiakkaita 100
Vuosi 2006: myyjiä 100 – asiakkaita 1,000
Vuosi 2007: myyjiä 1,000 – asiakkaita 10,000
Vuosi 2008: myyjiä 10,000 – asiakkaita 100,000
Vuosi 2009: myyjiä 100,000 – asiakkaita miljoona
Vuosi 2010: myyjiä miljoona - asiakkaita 10 miljoonaa

Kasvuluvut ovat paisuneet mahdottomiksi jo viidessä vuodessa. Idea ei voi toimia edes teoriassa niin kuin se paperilla esitetään. Kaikki eivät voi voittaa vaan osan täytyy hävitä. Kaikki viimeisenä mukaan lähteneet alatasojen myyjät häviävät rahansa ja työpanoksensa sen jälkeen, kun firma on vallannut oman markkinaosuutensa muilta alan firmoilta. Voittajien joukkoon voi nousta tämän jälkeen silloin tällöin joku ahkera ja hyväonninen pyramidipelin pelaaja, joka saa uusista jäsenistä suuren osan omaan alalinjaan vuosittain. Voittamisen mahdollisuus on kuitenkin äärimmäisen huono. Kannattaisi ennemmin lotota, sillä Suomessa syntyy joka vuosi lottomiljonäärejä mummon markoissa laskettuna, mutta verotietojen mukaan verkostomarkkinoinnilla miljoonia ansainneita ei ole olemassakaan.

Tätä laskelmaa voi soveltaa myös niihin verkostoihin, joissa väitetään olevan enemmän sivutoimisia kuin päätoimisia myyjiä ja osa on mukana vain asiakkuuden tähden. Aina kun joukossa on verkostomarkkinoijia, joiden tarve ja tarkoitus on saada alalinja runsaasti kasvamaan, johtaa se markkinoiden kyllästymiseen. Tarjolla on liikaa avoimia myyjien työpaikkoja sekä yhtiön tuotteita, mutta myyjiä ja asiakkaita on liian vähän. Tästä syystä verkostot elävät jatkuvasti kyllästyneessä tilassa. Alalla ei voi olla kerralla enempää myyjiä kuin heitä tällä hetkellä jo on. Tuotteita ei voi myydä enempää kuin niitä myydään jo parhaillaan. Uusi yritys joutuu valtaamaan markkinaosuutensa muilta alan firmoilta. Jos se onnistuu siinä riittävän hyvin, saattaa se jatkaa toimintaa vuosikymmeniä. Se edellyttää puolestaan sitä, että verkostoon värvätään jatkuvasti yhtä paljon uusia myyjiä kuin mitä siinä passivoituu eli lopettaa toiminnan pysyvästi. Muuten firma menettää markkinaosuutensa alan muille firmoille. Yksittäisille tiimeille näin voi tapahtua myös siten, että saman firman muut tiimit valtaavat siltä markkinaosuuden.

Katsotaan vielä, miten verkoston alalinja vaihtuu kokonaan parissa vuodessa. Otetaan esimerkissä käyttöön Amway/ Quixtarista saadut luvut Pohjois-Amerikan myyjien osalta. Vuosina 2002 - 2004 lopetti toiminnan puolet kaikista suosittelumyyjistä. Uusista myyjistä lopetti 67 % yhden vuoden jälkeen eli ei uusinut sopimusta, mikä on varma merkki lopullisesta passivoitumisesta. Tarkastellaan tilannetta suhteellisten lukujen avulla, niin ymmärrämme asian paremmin. Emme huomioi lainkaan alan normaaleja vaihteluita: Amway myy toisena vuotena enemmän ja toisena vuotena vähemmän. Myyjien määrä voi myös vaihdella vuodesta toiseen. Oletetaan, että markkinaosuus pysyy pitkällä tähtäimellä suunnilleen samana, jolloin tämä laskelma kertoo hyvin sen, miten uusien myyjien käy. He lopettavat toiminnan huonon kannattavuuden ja tappioiden vuoksi parissa vuodessa.

Vuosi 2005: myyjiä 2,000 – lopettaa 1,000, uusia myyjiä 1,000

Miten noiden tuhannen uuden myyjän käy?

Vuosi 2005: lopettaa 670

Joka vuosi lopettaa 33 % sellaisia myyjiä, jotka ovat olleet mukana kauemmin kuin vuoden. Keitä he ovat? He ovat tietysti niitä, jotka eivät ole tyytyväisiä liiketoimintaan. He ovat melko varmasti niitä, jotka ovat olleet vähiten aikaa mukana toiminnassa. Alatasoilta on vaikea nousta ylätasoille ja vallata aiemmin liittyneiden myyjien markkinaosuutta. Loput 330 myyjää vuoden 2005 tulokkaista eroavat siksi hyvin pian, esimerkiksi tässä kuvatulla vauhdilla.

Vuosi 2006: lopettaa 320
Vuosi 2007: 6
Vuosi 2008: 2
Vuosi 2009: 0

Lopettaneita on yhteensä 998 henkeä neljän vuoden aikana. Tuhannesta myyjästä jatkaa mitä todennäköisimmin vain pari myyjää kauemmin kuin neljä tai viisi vuotta. Muut eivät pidä tätä eettistä liiketoimintaa niin hyvänä mahdollisuutena lisäansioihin, että haluaisivat jatkaa sitä kauemmin. Järjestelmässä täytyy olla jotakin vikaa, koska niin harva jatkaa ”yrittäjänä” oloa yhtiön tuotteiden ”myyjänä” kauemmin.

Jos olet tarkkaavainen, niin huomaat, ettei tässä ole kysymys ensisijaisesti tuotteiden myynnistä vaan pyramidipelistä. Tarvitaan hyvää onnea, jotta voisi nousta hierarkiassa eniten ansaitsevien joukkoon. Jos alalinjaan tulee julkkiksia tai muita hyvämaineisia henkilöitä, voivat he saada karismallaan ja hyvällä maineella paljon ihmisiä mukaan toimintaan. Mikäli alalinja kasvaa kaiken lisäksi tasapainoisesti, voi joku myöhemmin mukaan lähtenyt nousta palkkahierarkiassa huipulle ja vallata muiden saman firman tiimien ja jopa oman ylälinjansa markkinaosuutta. Helppoa se ei ole ja täysin tuurista kiinni. Kyse on siis pelistä eikä rehellisestä tuotteiden myynnistä. Tuotteilla ei ole todellista kysyntää, koska suurin osa lopettaa niiden käyttämisen sen jälkeen, kun ovat hävinneet rahaa pelissä. Tarve tuotteiden ostamiselle synnytettiin alun perin keinotekoisesti. Ehdokkaita johdettiin harhaan mainostamalla heille hyvää mahdollisuutta lisäansioihin. Toimintaan ei pitänyt liittyä isoja riskejä, kuluja ei pitänyt olla ja tuotteitakin piti olla mahdollista käyttää ilmaiseksi. Harmi vain, että alussa piti sijoittaa rahaa, kuluja olikin paljon eikä niitä tuotteitakaan saanut käyttää ilmaiseksi, koska ei saanut palkkioita, joilla ne tuotteet oli tarkoitus maksaa! Kaikki piti maksaa omasta pussista ja tehdä orjan työ omalla kustannuksella. Myyjä ei saanut edes orjan palkkaa ja luontaisetuja: elatusta ja vaatteita. Miten suu nyt pannaan? Onko myyjiä sittenkin huijattu, vaikka sitä ei haluttu ensin uskoa ja tunnustaa?

Oman alalinjan kasvu ei ole kiinni pelkästään omasta ahkeruudesta ja kyvyistä. Yhden ihmisen ei ole tarkoitus värvätä koko alalinjaa yksin. Eikö sitä jo mainonnassakin sanota, että riittää kun värväät kaksi ja he värväävät kaksi, niin rahaa tulee niin ja niin paljon? (tai x henkilöä) Idea ei toimi käytännössä niin kuin se esitetään ehdokkaille liiketoimintaesittelyssä. Jokainen uusi myyjä ei onnistu saamaan lähipiiristään kahta tai useampaa uutta jäsentä pyramidiin. Heidän pitää soittaa vuosien takaisille puolitutuille ja värvätä ventovieraita, koska alalinja ei kasva toivotulla tavalla. Paljon puhuttuja ”ylivuotojakaan” ei tule ylälinjasta. Ylälinja ei onnistu värväämään alalinjansa puolesta uusia jäseniä riittävästi eikä se ollut alun perin tarkoitus!

Paras mahdollisuus voittaa pyramidipelissä on liittyä mukaan ensimmäisten joukossa uuteen pyramidiin, joka tulee markkinoille. Uusi yritys valtaa aina tietyn verran markkinaosuutta muilta firmoilta. Jos pääset suhteilla mukaan hyvin varhaisessa vaiheessa uuden verkoston organisaatioon, niin voit menestyä paremmin kuin muutoin. Helpoin tapa päästä pyramidin huipulle on olla siellä yrityksen perustamisesta asti. Suomalaisten yritysten huipulla ovat yhtiöiden omistajat ja heidän tuttunsa. Tiimien johto tekee läheistä yhteistyötä yhtiön johdon kanssa. Toiminta on järjestäytynyttä kuin ammattimaisilla rikollisilla ja muistuttaakin paljon mafiaa. http://www.amquix.info/blakey.html Kyse ei ole siis rehellisestä tuotteiden suoramyynnistä vaan pyramidipelistä, missä voiton mahdollisuudet kasvavat moninkertaisiksi, mitä aiemmin verkostoon liittyy ja millaisia henkilöitä alalinja sattuu sinne värväämään. Omista kyvyistä ja taidoista tässä ei ole kysymys muuten kuin että mitä epärehellisempi ihminen on, sitä helpompi hänen on kasvattaa alalinjaansa johtamalla ihmisiä harhaan.

Petteri Haipola, 6.12.2005

18

1322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • phaipola

      27) Kannattaako sellaisten olla aktiivisia/ pätevöityneitä, jotka eivät saa alalinjasta
      palkkioita rahana? Provisiot kertyvät ensin varastoon eli pankkiin ja muuttuvat rahaksi
      vasta sitten, kun myyjä on täyttänyt kaikki ehdot palkkioiden saamiseksi.
      Vain osa ylälinjan myyjistä saa palkkioita rahana, koska on niin kovin vaikeata pätevöityä:
      se edellyttäisi mahdottomia kasvulukuja myyjien määrän ja tuotemyynnin
      suhteen. Miksi alimmilla tasoilla olevat ostaisivat jatkuvasti tuotteita tai maksaisivat
      kuukausimaksuja, jos heillä ei ole reaaliajassa tuottavaa alalinjaa? Eihän siihen
      ole mitään syytä! Tuotteet ovat kalliita eikä niitä tarvita. Mitä jos kaikki lopettaisivat
      aktivointiostot alimmilta tasoilta lähtien aina siihen asti, että saavat itselleen
      tuottavan alalinjan? Kokeilkaapa! Seuraus on se, että yhtiön myynti romahtaa, koska
      suosittelumyyjät ovat suuri tai suurin asiakasryhmä. Kun myyjät lopettavat verkoston
      sisäisen kulutuksen, joutuvat alan yhtiöt konkurssiin ja pääsemme niistä
      eroon.

      Teksti on nyt kokonaisuudessaan kotisivullani.

      http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/kysymykset.pdf

    • vastauksessasi

      Näin lapselisiin kysymyksiin en suostu vastaamaan.

      • phaipola

      • Greatness
        phaipola kirjoitti:

        että minä vastasin niihin typeriin kysymyksiin, joilla ei ollut juuri mitään tekemistä verkostomarkkinoinnin kanssa.

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000012387362

        Lapsellisia provoja, jotka kuvastavat kysyjien henkistä kypsymättömyyttä.

        Olipa taas kivaa juttua sinulta petteri. Toisten kysymykset ovat typeriä, lapsellisia ja provoja.

        Oletko huomannut, että niin ovat sinunkin.

        Sinä olet noin nelikymppinen henkilö (en käytä sanaa mies tässä yhteydessä). Minusta sinä, jos joku osoitat henkistä kypsymättömyyttä. Ei sinun ikäiset miehet ole yötä myöden lasten temmellyskentillä vinkumassa juupaseipäsjuttuja.


      • phaipola
        Greatness kirjoitti:

        Olipa taas kivaa juttua sinulta petteri. Toisten kysymykset ovat typeriä, lapsellisia ja provoja.

        Oletko huomannut, että niin ovat sinunkin.

        Sinä olet noin nelikymppinen henkilö (en käytä sanaa mies tässä yhteydessä). Minusta sinä, jos joku osoitat henkistä kypsymättömyyttä. Ei sinun ikäiset miehet ole yötä myöden lasten temmellyskentillä vinkumassa juupaseipäsjuttuja.

        Tyypillinen psykologinen kikka on syyttää toista siitä, mihin on itse syyllinen. Kun itse valehtelee, niin syyttä toista valehtelijaksi. Kun on itse aivan älytön ja lapsellinen, niin syyttää toista aivan älyttömäksi ja lapselliseksi. Patologiset valehtelijat ja epärehelliset ihmiset toimivat tuolla tavalla.

        Mitä jos yrittäisit kumota jonkun väitteeni, edes yhden, ettei se ole totta?


      • Greatness
        phaipola kirjoitti:

        Tyypillinen psykologinen kikka on syyttää toista siitä, mihin on itse syyllinen. Kun itse valehtelee, niin syyttä toista valehtelijaksi. Kun on itse aivan älytön ja lapsellinen, niin syyttää toista aivan älyttömäksi ja lapselliseksi. Patologiset valehtelijat ja epärehelliset ihmiset toimivat tuolla tavalla.

        Mitä jos yrittäisit kumota jonkun väitteeni, edes yhden, ettei se ole totta?

        No kerrankin puhut totta.

        Itse olet tuota kikkaa käyttänyt säännöllisesti, kuten juuri edellä.

        Kiitos avautumisestasi.

        En minä aio kumota yhtään mitään. Eikä kyse ole siitä ettei olisi mitään kumottavaa, en vain lähde mukaan leikkiisi.

        Mun puolesta sinun isäsi saa olla vahvempi kuin minun isäni :)


      • Haipolan
        Greatness kirjoitti:

        No kerrankin puhut totta.

        Itse olet tuota kikkaa käyttänyt säännöllisesti, kuten juuri edellä.

        Kiitos avautumisestasi.

        En minä aio kumota yhtään mitään. Eikä kyse ole siitä ettei olisi mitään kumottavaa, en vain lähde mukaan leikkiisi.

        Mun puolesta sinun isäsi saa olla vahvempi kuin minun isäni :)

        kanssa yhtä tyhjän kanssa tingata.

        Pitäköön hiekkalaatikkonsa.

        Ei noin lapsen tasolla oleva ole edesvastuussa tekemisistään.


    • heti....

      2) Montako suosittelumyyjää yhtiöllä on tavoitteen mukaan maassamme vuoden kuluttua?

      32 000. Asiakkaita noin 400 000.

      3) Montako suosittelumyyjää yhtiöllä on tavoitteen mukaan kymmenen vuoden kuluttua?

      Tarkentava kysymys, suomessa vai kokonasudessaan?

      Suomessa 400 000, täysikäisiä asiakkaita 3 500 000, joka tarkoittaa asukasmäärässä yhtiön tuotteita käyttää 4,5 miljoonaa ihmistä.

      Muiden maiden verkoston määrätavoitetta en tiedä. Mutta arvioisin suomen tavoitteen perusteella noin 10 milj.

      Mellä 400 000 suomalaisella on 4,5 miljoonaa asiakasta ja 10 miljoonan yrityksen verkosto.

      Metippä haipola kun nuo 10 milj. verkostoijaa tuo Suomen 400 000 verkostoijalle bonukset, mitä Suomalaiset jotka tämän asian tajuaa, sillä tienaavat. Suomeen tulee 400 000 miljonääriä. Asukasmäärän suhteessa eniten maailmassa. Tämä kymmenen vuoden päästä. Mitä kahdenkymmenen-?

      Jos vielä olet hengissä 20 v päästä, taidat vain silloinkin kirjoitella verkostomarkkinoinnin kusetuksesta ja yhtä köyhänä kuin tänä päivänäkin.

      Taisi tulla useampaankin vastaus.

      • Kheops^

        Ja mikäs VM-firma mahtaa olla kyseessä (=nimi).

        Tuollaisia lukuja nyt kuka tahansa verkostokusettaja on tottunut keksimään päästään vaikka herätettäisiin pakolla kesken sikeimpien unien.


      • monge

        Kylläpä sai hyvät naurut aamusta vieläkin repeilen!
        Ei oo todellista hahaha.
        Kiitos siitä sinulle :)


      • phaipola

        Näissä epävastauksissa on uskomattominta se, että osa alalinjan jäsenistä uskoo näitä väitteitä. Heillä on tiimin johdossa sellainen uskomus, että mitä suurempi valhe on, sitä helpommin se uskotaan. Osaan se tuntuu pätevän, kun luulevat, että tiimin johto auttaa heitä rikastumaan ja että he tienaavat isoja summia, vaikka todellisuudessa häviävät rahaa ja tiimin johto ryöstää heidät. Ovela huijaus.

        Katsotaan nyt sitten näitä epävastauksia ja harhaanjohtamista.

        "2) Montako suosittelumyyjää yhtiöllä on tavoitteen mukaan maassamme vuoden kuluttua?

        32 000. Asiakkaita noin 400 000.

        3) Montako suosittelumyyjää yhtiöllä on tavoitteen mukaan kymmenen vuoden kuluttua?

        Tarkentava kysymys, suomessa vai kokonasudessaan?

        Suomessa 400 000, täysikäisiä asiakkaita 3 500 000, joka tarkoittaa asukasmäärässä yhtiön tuotteita käyttää 4,5 miljoonaa ihmistä."

        P: Tyypillinen näsäviisaus. "kokonasudessaan" tarkoitin kuule ihan Suomea. Eihän nämä Suomen surkeat kopiot Amerikan ym. maiden isoista firmoista minnekään ulkomaille pääse. Ellei sitä tarkoiteta ulkomaille levittäytymiseksi, että Eestissä on kaksi kaveria, jotka on mukana verkostossa. Verkostomarkkinointifirmahan leviää tunnetusti uusiin maihin, kun mukana on vaikka vain yksi mummo jossakin maassa omalla tulokeskuksellaan. Siitä voidaankin jo uutisoida firman sivuilla, että yhtiö harjoittaa toimintaa taas yhdessä uudessa maassa.

        Tuossa on muuten sitä Kuppiksen matematiikkaa. (päättömiä laskutoimituksia) Myyjiä 400,000 asiakkaita 3,500,000=4,500,000 ihmistä käyttää tuotteita. Ai niin: ne lapset, ne lapset! Eihän niitä voi lukea asiakkaiksi, mutta kun lapset käyttää samoja "taytyy saada" ja "haluaa" tuotteita, niin onhan niitä asiakkaita sitten 4,5 miljoonaa! Suomessa aika hyvä savutus, kun vain 750,000 ei käytä niitä tuotteita.

        Tuotteen ja yhtiön nimi on tietysti salaisuus, mutta mukaan kannattaa lähteä nyt heti, kun firmaa ja tuotetta vasta lanseerataan maahan. Sen takia ei kannata vielä sanoa yhtiön myyjien nykyistä määrääkään, ettei joku vain ajattelisi ihan mahdottomia: joku voi luulla vaikka huijaukseksi, kun mukana on vain kourallinen yhtiön omistajia ja perustajia. Mutta ensimmäiset tienaa tunnetusti eniten, joten eikun mukaan vaan kaikki, jotka voivat kaivaa jostakin tonnin tai pari ylimääräistä rahaa tähän riskittömään bisnekseen, josta ei aiheudu mitään kuluja. Riittää, kun ostaa tuotteita ja alalinjassa kaikki tekevät samoin niin kukaan ei häviä. Eihän kaupassa käynti ole rahan häviämistä eihän? Se alkusijoituskin on vain kohtuuhintaisten tuotteiden ostamista, mitkä jokainen suomalainen ostaisi kyllä ihan ilman tätä loistavaa lisäansioiden mahdollisuuttakin.

        "Muiden maiden verkoston määrätavoitetta en tiedä. Mutta arvioisin suomen tavoitteen perusteella noin 10 milj."

        Pieni tarkentava kysymys: tarkoitatko asiakkaiden vai myyjien määrää?

        "Mellä 400 000 suomalaisella on 4,5 miljoonaa asiakasta ja 10 miljoonan yrityksen verkosto."

        Kylläpä mellä suomalaisilla on mahtava määrä yrityksiä verkostoituna! Mutta eikös ne 10 miljoonaa ole niitä tulevaisuuden verkostomarkkinoijia siellä ulkomailla, medän yhtiöllä? Mitä jos osa on mukana vain asiakkuuden vuoksi, että saa viiden prosentin alennuksen 200 euron "täytyy saada" tuotteestamme? No, voihan ne kuitenkin tässä tapauksessa laskea yritysten joukkoon, sillä jokainen verkostomarkkinoija on yrittäjä, oman itsensä pomo. Lisäksi hän on oman organisaationsa pomo. On se hienoa, että siivooja voi tienata enemmän kuin toimitusjohtaja: ei muualla, mutta meidän firmassa kyllä! Riittää, että saa tarpeeksi kuluttajia eli myyjiä omaan alalinjaan. Hyvällä säkällä onnistuu. Siihen asti tonnin parin sijoitukset ja kulut ovat tietysti tappiota eikä tuotteidenkaan käyttö ole ilmaista. Eikä niitä tuotteita sittenkään olisi tullut ostettua, ellei olisi tätä loistavaa lisäansioiden mahdollisuutta, missä on mahdoton hävitä vaan kaikki voittavat! Paitsi että tappiota on se paritonnia ja lisää tulee joka kuukausi...

        "Metippä haipola kun nuo 10 milj. verkostoijaa tuo Suomen 400 000 verkostoijalle bonukset, mitä Suomalaiset jotka tämän asian tajuaa, sillä tienaavat. Suomeen tulee 400 000 miljonääriä. Asukasmäärän suhteessa eniten maailmassa. Tämä kymmenen vuoden päästä. Mitä kahdenkymmenen-?"

        20 vuoden päästä ne 10 miljoonaa, joiden kustannuksella suomalaisista tuli miljonäärejä, ovat itsekin miljonäärejä. Miksi? Koska kukaaan ei häviä vaan kaikista tulee miljonäärejä, jos vain USKOVAT tätä medän firman kusetusta. Mellä on niin hyvät tuotteet ja paras liikeidea ynnä palkkiojärjestelmä: sillä ei yksinkertaisesti voi hävitä rahaa, vaikka yrittäisi! Koska olemme hyväntekeväisyysjärjestö, niin annamme ilmaiseksi kaikille myyjillemme rahaa niin että jokaisesta tulee miljonääri. Tämä ei ole sitten kusetusta. Tämä on fakta juttu eikä mitään mutu-puheita niin kuin sen phaipolan jutut netissä! Meillä on yhtiön tilastot ja oma alalinja tukemassa näitä väitteitä. Kasvuvauhti on 32,000 % vuodessa: eikö ole hieno firma! Nimeä en voi nyt kuitenkaan paljastaa, koska se on liikesalaisuus. Tule kuuntelemaan lyhkäriä. phaipola on tämän firman salajäsen. Pääset hänen alalinjaansa ja tienaat enemmän kuin muut miljonäärit hänen maineena ansiosta. Kun kerran phaipola ja Jouni Laiho ovat molemmat tämän uuden yhtiön johtokunnassa, niin se on varmasti laillinen. Presidentti Halosen talonmieskin lähti mukaan ja kohta on myös pressa mukana tässä loistavassa toiminnassa. Hän saattaa jo tänään julkistaa jäsenyytensä linnan juhlissa. Meilläkin on täällä linnassa hyvät juhlat meneillään: päästään huomenna siviiliin ja sitä kannattaa juhlia...

        "Jos vielä olet hengissä 20 v päästä, taidat vain silloinkin kirjoitella verkostomarkkinoinnin kusetuksesta ja yhtä köyhänä kuin tänä päivänäkin."

        Tänäkin päivänä olen tämän loistavan verkostokusetuksen puheenjohtaja, toimitusjohtaja, pääkoordinaattori ja presidentti. Olen kulta-timantti-tripla-kruunu-platina-maximus-stupidos-idiot president tasolla jo puolen tunnin miettimisen jälkeen, lähteäkö mukaan vai ei. Rahaa on tullut jo niin paljon, että pitää kauhakuormaajilla pinota luxuskartanon viljelyksille lannoitteeksi, kun ei ole tarpeeksi suuria varastoja rahaa varten. Voin lähettää sullekin osan rahoista, kun kerrot osoitteesi ja nimesi sekä lähetät mulle 100,000 euroa postikuluina ja käsittelykuluina. Saat kaupan päälle hienon tuotteen, mutta en ole keksinyt vielä, mikä se on. Kissa kävi vähän aikaa sitten laatikolla, joten enköhän minä jotakin kivaa sulle keksi. Parantaa kaikki tunnetut taudit ja toimii myös deodoranttina ja ihovoiteena. Iho on silkinpehmeä ja saat rusketuksen kaupan päälle, kun käytät meidän firman hienoja laatutestattuja tuotteita. Kiitos jo etukäteen siitä, että saan auttaa sinua ja tehdä sinusta miljonäärin. Meitä onkin Suomessa huomenna jo miljoon miljonääriä, kun kaikkai lähtevät mukaan presidentti Halosen puheen jälkeen. Tämä on tosi juttu eikä mitään kusetusta. Kannattaa ottaa maililla heti yhteys konttoriimme: 10 miljoonan sihteerin henkilökuntamme palvelee teitä jatkuvasti kaikilla tunnetuilla kielillä. Voitte lähettää aloituspaketin maksun ja vuosimaksun vaikka heti ja saatte parhaat paikat pyramidin huipulla minun ja sadan miljoonan muun ihmisen jälkeen, jotka ovat ehtineet liittyä firmamme edustajiksi tätä kirjoittaessani. Tämä homma räjähtää ihan käsiin... pitääkin lopettaa. moi.

        "Taisi tulla useampaankin vastaus."

        Juu ja totta joka sana.


      • ja...
        phaipola kirjoitti:

        Näissä epävastauksissa on uskomattominta se, että osa alalinjan jäsenistä uskoo näitä väitteitä. Heillä on tiimin johdossa sellainen uskomus, että mitä suurempi valhe on, sitä helpommin se uskotaan. Osaan se tuntuu pätevän, kun luulevat, että tiimin johto auttaa heitä rikastumaan ja että he tienaavat isoja summia, vaikka todellisuudessa häviävät rahaa ja tiimin johto ryöstää heidät. Ovela huijaus.

        Katsotaan nyt sitten näitä epävastauksia ja harhaanjohtamista.

        "2) Montako suosittelumyyjää yhtiöllä on tavoitteen mukaan maassamme vuoden kuluttua?

        32 000. Asiakkaita noin 400 000.

        3) Montako suosittelumyyjää yhtiöllä on tavoitteen mukaan kymmenen vuoden kuluttua?

        Tarkentava kysymys, suomessa vai kokonasudessaan?

        Suomessa 400 000, täysikäisiä asiakkaita 3 500 000, joka tarkoittaa asukasmäärässä yhtiön tuotteita käyttää 4,5 miljoonaa ihmistä."

        P: Tyypillinen näsäviisaus. "kokonasudessaan" tarkoitin kuule ihan Suomea. Eihän nämä Suomen surkeat kopiot Amerikan ym. maiden isoista firmoista minnekään ulkomaille pääse. Ellei sitä tarkoiteta ulkomaille levittäytymiseksi, että Eestissä on kaksi kaveria, jotka on mukana verkostossa. Verkostomarkkinointifirmahan leviää tunnetusti uusiin maihin, kun mukana on vaikka vain yksi mummo jossakin maassa omalla tulokeskuksellaan. Siitä voidaankin jo uutisoida firman sivuilla, että yhtiö harjoittaa toimintaa taas yhdessä uudessa maassa.

        Tuossa on muuten sitä Kuppiksen matematiikkaa. (päättömiä laskutoimituksia) Myyjiä 400,000 asiakkaita 3,500,000=4,500,000 ihmistä käyttää tuotteita. Ai niin: ne lapset, ne lapset! Eihän niitä voi lukea asiakkaiksi, mutta kun lapset käyttää samoja "taytyy saada" ja "haluaa" tuotteita, niin onhan niitä asiakkaita sitten 4,5 miljoonaa! Suomessa aika hyvä savutus, kun vain 750,000 ei käytä niitä tuotteita.

        Tuotteen ja yhtiön nimi on tietysti salaisuus, mutta mukaan kannattaa lähteä nyt heti, kun firmaa ja tuotetta vasta lanseerataan maahan. Sen takia ei kannata vielä sanoa yhtiön myyjien nykyistä määrääkään, ettei joku vain ajattelisi ihan mahdottomia: joku voi luulla vaikka huijaukseksi, kun mukana on vain kourallinen yhtiön omistajia ja perustajia. Mutta ensimmäiset tienaa tunnetusti eniten, joten eikun mukaan vaan kaikki, jotka voivat kaivaa jostakin tonnin tai pari ylimääräistä rahaa tähän riskittömään bisnekseen, josta ei aiheudu mitään kuluja. Riittää, kun ostaa tuotteita ja alalinjassa kaikki tekevät samoin niin kukaan ei häviä. Eihän kaupassa käynti ole rahan häviämistä eihän? Se alkusijoituskin on vain kohtuuhintaisten tuotteiden ostamista, mitkä jokainen suomalainen ostaisi kyllä ihan ilman tätä loistavaa lisäansioiden mahdollisuuttakin.

        "Muiden maiden verkoston määrätavoitetta en tiedä. Mutta arvioisin suomen tavoitteen perusteella noin 10 milj."

        Pieni tarkentava kysymys: tarkoitatko asiakkaiden vai myyjien määrää?

        "Mellä 400 000 suomalaisella on 4,5 miljoonaa asiakasta ja 10 miljoonan yrityksen verkosto."

        Kylläpä mellä suomalaisilla on mahtava määrä yrityksiä verkostoituna! Mutta eikös ne 10 miljoonaa ole niitä tulevaisuuden verkostomarkkinoijia siellä ulkomailla, medän yhtiöllä? Mitä jos osa on mukana vain asiakkuuden vuoksi, että saa viiden prosentin alennuksen 200 euron "täytyy saada" tuotteestamme? No, voihan ne kuitenkin tässä tapauksessa laskea yritysten joukkoon, sillä jokainen verkostomarkkinoija on yrittäjä, oman itsensä pomo. Lisäksi hän on oman organisaationsa pomo. On se hienoa, että siivooja voi tienata enemmän kuin toimitusjohtaja: ei muualla, mutta meidän firmassa kyllä! Riittää, että saa tarpeeksi kuluttajia eli myyjiä omaan alalinjaan. Hyvällä säkällä onnistuu. Siihen asti tonnin parin sijoitukset ja kulut ovat tietysti tappiota eikä tuotteidenkaan käyttö ole ilmaista. Eikä niitä tuotteita sittenkään olisi tullut ostettua, ellei olisi tätä loistavaa lisäansioiden mahdollisuutta, missä on mahdoton hävitä vaan kaikki voittavat! Paitsi että tappiota on se paritonnia ja lisää tulee joka kuukausi...

        "Metippä haipola kun nuo 10 milj. verkostoijaa tuo Suomen 400 000 verkostoijalle bonukset, mitä Suomalaiset jotka tämän asian tajuaa, sillä tienaavat. Suomeen tulee 400 000 miljonääriä. Asukasmäärän suhteessa eniten maailmassa. Tämä kymmenen vuoden päästä. Mitä kahdenkymmenen-?"

        20 vuoden päästä ne 10 miljoonaa, joiden kustannuksella suomalaisista tuli miljonäärejä, ovat itsekin miljonäärejä. Miksi? Koska kukaaan ei häviä vaan kaikista tulee miljonäärejä, jos vain USKOVAT tätä medän firman kusetusta. Mellä on niin hyvät tuotteet ja paras liikeidea ynnä palkkiojärjestelmä: sillä ei yksinkertaisesti voi hävitä rahaa, vaikka yrittäisi! Koska olemme hyväntekeväisyysjärjestö, niin annamme ilmaiseksi kaikille myyjillemme rahaa niin että jokaisesta tulee miljonääri. Tämä ei ole sitten kusetusta. Tämä on fakta juttu eikä mitään mutu-puheita niin kuin sen phaipolan jutut netissä! Meillä on yhtiön tilastot ja oma alalinja tukemassa näitä väitteitä. Kasvuvauhti on 32,000 % vuodessa: eikö ole hieno firma! Nimeä en voi nyt kuitenkaan paljastaa, koska se on liikesalaisuus. Tule kuuntelemaan lyhkäriä. phaipola on tämän firman salajäsen. Pääset hänen alalinjaansa ja tienaat enemmän kuin muut miljonäärit hänen maineena ansiosta. Kun kerran phaipola ja Jouni Laiho ovat molemmat tämän uuden yhtiön johtokunnassa, niin se on varmasti laillinen. Presidentti Halosen talonmieskin lähti mukaan ja kohta on myös pressa mukana tässä loistavassa toiminnassa. Hän saattaa jo tänään julkistaa jäsenyytensä linnan juhlissa. Meilläkin on täällä linnassa hyvät juhlat meneillään: päästään huomenna siviiliin ja sitä kannattaa juhlia...

        "Jos vielä olet hengissä 20 v päästä, taidat vain silloinkin kirjoitella verkostomarkkinoinnin kusetuksesta ja yhtä köyhänä kuin tänä päivänäkin."

        Tänäkin päivänä olen tämän loistavan verkostokusetuksen puheenjohtaja, toimitusjohtaja, pääkoordinaattori ja presidentti. Olen kulta-timantti-tripla-kruunu-platina-maximus-stupidos-idiot president tasolla jo puolen tunnin miettimisen jälkeen, lähteäkö mukaan vai ei. Rahaa on tullut jo niin paljon, että pitää kauhakuormaajilla pinota luxuskartanon viljelyksille lannoitteeksi, kun ei ole tarpeeksi suuria varastoja rahaa varten. Voin lähettää sullekin osan rahoista, kun kerrot osoitteesi ja nimesi sekä lähetät mulle 100,000 euroa postikuluina ja käsittelykuluina. Saat kaupan päälle hienon tuotteen, mutta en ole keksinyt vielä, mikä se on. Kissa kävi vähän aikaa sitten laatikolla, joten enköhän minä jotakin kivaa sulle keksi. Parantaa kaikki tunnetut taudit ja toimii myös deodoranttina ja ihovoiteena. Iho on silkinpehmeä ja saat rusketuksen kaupan päälle, kun käytät meidän firman hienoja laatutestattuja tuotteita. Kiitos jo etukäteen siitä, että saan auttaa sinua ja tehdä sinusta miljonäärin. Meitä onkin Suomessa huomenna jo miljoon miljonääriä, kun kaikkai lähtevät mukaan presidentti Halosen puheen jälkeen. Tämä on tosi juttu eikä mitään kusetusta. Kannattaa ottaa maililla heti yhteys konttoriimme: 10 miljoonan sihteerin henkilökuntamme palvelee teitä jatkuvasti kaikilla tunnetuilla kielillä. Voitte lähettää aloituspaketin maksun ja vuosimaksun vaikka heti ja saatte parhaat paikat pyramidin huipulla minun ja sadan miljoonan muun ihmisen jälkeen, jotka ovat ehtineet liittyä firmamme edustajiksi tätä kirjoittaessani. Tämä homma räjähtää ihan käsiin... pitääkin lopettaa. moi.

        "Taisi tulla useampaankin vastaus."

        Juu ja totta joka sana.

        enenkaikkea asiallinen vastaus.

        Tuli faktaa niin että on siinä sulattelemista. Vielä on kiva kun tämä kaikki fakta on tieteellisesti tutkittua ja todistettua.

        Onnitelut Haipola. Kerrankin todella tieteellistä tekstiä.


      • phaipola
        ja... kirjoitti:

        enenkaikkea asiallinen vastaus.

        Tuli faktaa niin että on siinä sulattelemista. Vielä on kiva kun tämä kaikki fakta on tieteellisesti tutkittua ja todistettua.

        Onnitelut Haipola. Kerrankin todella tieteellistä tekstiä.

        Peruskoulumatematiikka riittää. Ei tarvita korkeakouluopintoja ja tutkimuksia osoittamaan todistelunne vääriksi sekä verkostomarkkinoinnin liikeidea järjettömyydeksi.

        Katsotaan, ymmärtääkö amislaiset tämän.

        Nyt on tuhat movettajaa.
        Jos jokainen tarvitsee vuoden aikana alalinjaansa 10 myyjää, mitkä ovat kasvuluvut, jos se on kaikille mahdollista?

        1,000
        10,000
        100,000
        miljoona

        Kolmessa vuodessa pitäisi olla miljoona myyjää. Kasvupaine ei pysähdy siihen. Seuraavana vuotena pitäisi olla 10 ja sitä seuraavana 100 miljoonaa.

        Amispojille kysymys: miksi verkosto ei kasva noin? Siihenhän riittää pelkästään yksi verkostomarkkinoija, että kasvu lähtisi liikkeelle, joten osa-aikaisuus ja asiakkuus sekä tavalliset myyjät verkostossa eivät kelpaa puolustukseksi.

        Katso vaikka.

        1
        10
        100
        1,000
        10,000
        100,000
        miljoona

        Menee vain kaksi vuotta kauemmin.

        Miksi myyjien määrä ei kasva noin?

        Värvääminen jatkuu ja jokaisella myyjällä on yhtäläinen tarve sekä halu saada 10 myyjää alalinjaansa. Vastaus: yhtä monta myyjää lopettaa vuosittain kuin uusia myyjiä liittyy. Jos lopettaneita on enemmän, niin koko pyramidi romahtaa ja Moven toiminta loppuu. Tuskinpa Movessa jatkaa kovin moni yli vuotta. Jatkuva värväämisen tarve on siten yli puolet, mahdollisesti 80-90 % myyjistä lopettaa vuodessa ja heidän tilalle pitää värvätä uusia. Lopettamisen vauhti on liian nopea, jotta Move voisi jatkaa vuodesta toiseen. Amway jätistä eroaa vain puolet vuosittain. Se pystyy jatkamaan, mutta Moven kaltainen systeemi ei. Vaikka pystyisi, niin alatasoilla on jatkuvasti 95-99 % sellaisia, jotka häviävät reaaliajassa rahaa. Kun häviäjät vaihtuvat, kasvaa heidän prosentuaalinen osuutensa, mitä kauemmin firma toimii. Näin pitkällä juoksulla kaikista myyjistä häviää rahaa yli 99,9 %.

        "Hyvä mahdollisuus lisäansioihin" vai mitä?
        Haluatko saavuttaa taloudellisen riippumattomuuden ja toteuttaa unelmasi?

        Jos haluat, niin lottoa: rikastut paljon suuremmalla todennäköisyydellä kuin verkostomarkkinoinnin pyramidipelissä.

        Lotossa tulee maahamme mummon markoissa laskettuna noin 50 mijonääriä vuodessa, vm:ssa ei verotietojen mukaan edes yhtä.


      • kysyit
        phaipola kirjoitti:

        Näissä epävastauksissa on uskomattominta se, että osa alalinjan jäsenistä uskoo näitä väitteitä. Heillä on tiimin johdossa sellainen uskomus, että mitä suurempi valhe on, sitä helpommin se uskotaan. Osaan se tuntuu pätevän, kun luulevat, että tiimin johto auttaa heitä rikastumaan ja että he tienaavat isoja summia, vaikka todellisuudessa häviävät rahaa ja tiimin johto ryöstää heidät. Ovela huijaus.

        Katsotaan nyt sitten näitä epävastauksia ja harhaanjohtamista.

        "2) Montako suosittelumyyjää yhtiöllä on tavoitteen mukaan maassamme vuoden kuluttua?

        32 000. Asiakkaita noin 400 000.

        3) Montako suosittelumyyjää yhtiöllä on tavoitteen mukaan kymmenen vuoden kuluttua?

        Tarkentava kysymys, suomessa vai kokonasudessaan?

        Suomessa 400 000, täysikäisiä asiakkaita 3 500 000, joka tarkoittaa asukasmäärässä yhtiön tuotteita käyttää 4,5 miljoonaa ihmistä."

        P: Tyypillinen näsäviisaus. "kokonasudessaan" tarkoitin kuule ihan Suomea. Eihän nämä Suomen surkeat kopiot Amerikan ym. maiden isoista firmoista minnekään ulkomaille pääse. Ellei sitä tarkoiteta ulkomaille levittäytymiseksi, että Eestissä on kaksi kaveria, jotka on mukana verkostossa. Verkostomarkkinointifirmahan leviää tunnetusti uusiin maihin, kun mukana on vaikka vain yksi mummo jossakin maassa omalla tulokeskuksellaan. Siitä voidaankin jo uutisoida firman sivuilla, että yhtiö harjoittaa toimintaa taas yhdessä uudessa maassa.

        Tuossa on muuten sitä Kuppiksen matematiikkaa. (päättömiä laskutoimituksia) Myyjiä 400,000 asiakkaita 3,500,000=4,500,000 ihmistä käyttää tuotteita. Ai niin: ne lapset, ne lapset! Eihän niitä voi lukea asiakkaiksi, mutta kun lapset käyttää samoja "taytyy saada" ja "haluaa" tuotteita, niin onhan niitä asiakkaita sitten 4,5 miljoonaa! Suomessa aika hyvä savutus, kun vain 750,000 ei käytä niitä tuotteita.

        Tuotteen ja yhtiön nimi on tietysti salaisuus, mutta mukaan kannattaa lähteä nyt heti, kun firmaa ja tuotetta vasta lanseerataan maahan. Sen takia ei kannata vielä sanoa yhtiön myyjien nykyistä määrääkään, ettei joku vain ajattelisi ihan mahdottomia: joku voi luulla vaikka huijaukseksi, kun mukana on vain kourallinen yhtiön omistajia ja perustajia. Mutta ensimmäiset tienaa tunnetusti eniten, joten eikun mukaan vaan kaikki, jotka voivat kaivaa jostakin tonnin tai pari ylimääräistä rahaa tähän riskittömään bisnekseen, josta ei aiheudu mitään kuluja. Riittää, kun ostaa tuotteita ja alalinjassa kaikki tekevät samoin niin kukaan ei häviä. Eihän kaupassa käynti ole rahan häviämistä eihän? Se alkusijoituskin on vain kohtuuhintaisten tuotteiden ostamista, mitkä jokainen suomalainen ostaisi kyllä ihan ilman tätä loistavaa lisäansioiden mahdollisuuttakin.

        "Muiden maiden verkoston määrätavoitetta en tiedä. Mutta arvioisin suomen tavoitteen perusteella noin 10 milj."

        Pieni tarkentava kysymys: tarkoitatko asiakkaiden vai myyjien määrää?

        "Mellä 400 000 suomalaisella on 4,5 miljoonaa asiakasta ja 10 miljoonan yrityksen verkosto."

        Kylläpä mellä suomalaisilla on mahtava määrä yrityksiä verkostoituna! Mutta eikös ne 10 miljoonaa ole niitä tulevaisuuden verkostomarkkinoijia siellä ulkomailla, medän yhtiöllä? Mitä jos osa on mukana vain asiakkuuden vuoksi, että saa viiden prosentin alennuksen 200 euron "täytyy saada" tuotteestamme? No, voihan ne kuitenkin tässä tapauksessa laskea yritysten joukkoon, sillä jokainen verkostomarkkinoija on yrittäjä, oman itsensä pomo. Lisäksi hän on oman organisaationsa pomo. On se hienoa, että siivooja voi tienata enemmän kuin toimitusjohtaja: ei muualla, mutta meidän firmassa kyllä! Riittää, että saa tarpeeksi kuluttajia eli myyjiä omaan alalinjaan. Hyvällä säkällä onnistuu. Siihen asti tonnin parin sijoitukset ja kulut ovat tietysti tappiota eikä tuotteidenkaan käyttö ole ilmaista. Eikä niitä tuotteita sittenkään olisi tullut ostettua, ellei olisi tätä loistavaa lisäansioiden mahdollisuutta, missä on mahdoton hävitä vaan kaikki voittavat! Paitsi että tappiota on se paritonnia ja lisää tulee joka kuukausi...

        "Metippä haipola kun nuo 10 milj. verkostoijaa tuo Suomen 400 000 verkostoijalle bonukset, mitä Suomalaiset jotka tämän asian tajuaa, sillä tienaavat. Suomeen tulee 400 000 miljonääriä. Asukasmäärän suhteessa eniten maailmassa. Tämä kymmenen vuoden päästä. Mitä kahdenkymmenen-?"

        20 vuoden päästä ne 10 miljoonaa, joiden kustannuksella suomalaisista tuli miljonäärejä, ovat itsekin miljonäärejä. Miksi? Koska kukaaan ei häviä vaan kaikista tulee miljonäärejä, jos vain USKOVAT tätä medän firman kusetusta. Mellä on niin hyvät tuotteet ja paras liikeidea ynnä palkkiojärjestelmä: sillä ei yksinkertaisesti voi hävitä rahaa, vaikka yrittäisi! Koska olemme hyväntekeväisyysjärjestö, niin annamme ilmaiseksi kaikille myyjillemme rahaa niin että jokaisesta tulee miljonääri. Tämä ei ole sitten kusetusta. Tämä on fakta juttu eikä mitään mutu-puheita niin kuin sen phaipolan jutut netissä! Meillä on yhtiön tilastot ja oma alalinja tukemassa näitä väitteitä. Kasvuvauhti on 32,000 % vuodessa: eikö ole hieno firma! Nimeä en voi nyt kuitenkaan paljastaa, koska se on liikesalaisuus. Tule kuuntelemaan lyhkäriä. phaipola on tämän firman salajäsen. Pääset hänen alalinjaansa ja tienaat enemmän kuin muut miljonäärit hänen maineena ansiosta. Kun kerran phaipola ja Jouni Laiho ovat molemmat tämän uuden yhtiön johtokunnassa, niin se on varmasti laillinen. Presidentti Halosen talonmieskin lähti mukaan ja kohta on myös pressa mukana tässä loistavassa toiminnassa. Hän saattaa jo tänään julkistaa jäsenyytensä linnan juhlissa. Meilläkin on täällä linnassa hyvät juhlat meneillään: päästään huomenna siviiliin ja sitä kannattaa juhlia...

        "Jos vielä olet hengissä 20 v päästä, taidat vain silloinkin kirjoitella verkostomarkkinoinnin kusetuksesta ja yhtä köyhänä kuin tänä päivänäkin."

        Tänäkin päivänä olen tämän loistavan verkostokusetuksen puheenjohtaja, toimitusjohtaja, pääkoordinaattori ja presidentti. Olen kulta-timantti-tripla-kruunu-platina-maximus-stupidos-idiot president tasolla jo puolen tunnin miettimisen jälkeen, lähteäkö mukaan vai ei. Rahaa on tullut jo niin paljon, että pitää kauhakuormaajilla pinota luxuskartanon viljelyksille lannoitteeksi, kun ei ole tarpeeksi suuria varastoja rahaa varten. Voin lähettää sullekin osan rahoista, kun kerrot osoitteesi ja nimesi sekä lähetät mulle 100,000 euroa postikuluina ja käsittelykuluina. Saat kaupan päälle hienon tuotteen, mutta en ole keksinyt vielä, mikä se on. Kissa kävi vähän aikaa sitten laatikolla, joten enköhän minä jotakin kivaa sulle keksi. Parantaa kaikki tunnetut taudit ja toimii myös deodoranttina ja ihovoiteena. Iho on silkinpehmeä ja saat rusketuksen kaupan päälle, kun käytät meidän firman hienoja laatutestattuja tuotteita. Kiitos jo etukäteen siitä, että saan auttaa sinua ja tehdä sinusta miljonäärin. Meitä onkin Suomessa huomenna jo miljoon miljonääriä, kun kaikkai lähtevät mukaan presidentti Halosen puheen jälkeen. Tämä on tosi juttu eikä mitään kusetusta. Kannattaa ottaa maililla heti yhteys konttoriimme: 10 miljoonan sihteerin henkilökuntamme palvelee teitä jatkuvasti kaikilla tunnetuilla kielillä. Voitte lähettää aloituspaketin maksun ja vuosimaksun vaikka heti ja saatte parhaat paikat pyramidin huipulla minun ja sadan miljoonan muun ihmisen jälkeen, jotka ovat ehtineet liittyä firmamme edustajiksi tätä kirjoittaessani. Tämä homma räjähtää ihan käsiin... pitääkin lopettaa. moi.

        "Taisi tulla useampaankin vastaus."

        Juu ja totta joka sana.

        ja minä vastasin.

        Mitä irvailemista siinä on?


      • unelma
        phaipola kirjoitti:

        Peruskoulumatematiikka riittää. Ei tarvita korkeakouluopintoja ja tutkimuksia osoittamaan todistelunne vääriksi sekä verkostomarkkinoinnin liikeidea järjettömyydeksi.

        Katsotaan, ymmärtääkö amislaiset tämän.

        Nyt on tuhat movettajaa.
        Jos jokainen tarvitsee vuoden aikana alalinjaansa 10 myyjää, mitkä ovat kasvuluvut, jos se on kaikille mahdollista?

        1,000
        10,000
        100,000
        miljoona

        Kolmessa vuodessa pitäisi olla miljoona myyjää. Kasvupaine ei pysähdy siihen. Seuraavana vuotena pitäisi olla 10 ja sitä seuraavana 100 miljoonaa.

        Amispojille kysymys: miksi verkosto ei kasva noin? Siihenhän riittää pelkästään yksi verkostomarkkinoija, että kasvu lähtisi liikkeelle, joten osa-aikaisuus ja asiakkuus sekä tavalliset myyjät verkostossa eivät kelpaa puolustukseksi.

        Katso vaikka.

        1
        10
        100
        1,000
        10,000
        100,000
        miljoona

        Menee vain kaksi vuotta kauemmin.

        Miksi myyjien määrä ei kasva noin?

        Värvääminen jatkuu ja jokaisella myyjällä on yhtäläinen tarve sekä halu saada 10 myyjää alalinjaansa. Vastaus: yhtä monta myyjää lopettaa vuosittain kuin uusia myyjiä liittyy. Jos lopettaneita on enemmän, niin koko pyramidi romahtaa ja Moven toiminta loppuu. Tuskinpa Movessa jatkaa kovin moni yli vuotta. Jatkuva värväämisen tarve on siten yli puolet, mahdollisesti 80-90 % myyjistä lopettaa vuodessa ja heidän tilalle pitää värvätä uusia. Lopettamisen vauhti on liian nopea, jotta Move voisi jatkaa vuodesta toiseen. Amway jätistä eroaa vain puolet vuosittain. Se pystyy jatkamaan, mutta Moven kaltainen systeemi ei. Vaikka pystyisi, niin alatasoilla on jatkuvasti 95-99 % sellaisia, jotka häviävät reaaliajassa rahaa. Kun häviäjät vaihtuvat, kasvaa heidän prosentuaalinen osuutensa, mitä kauemmin firma toimii. Näin pitkällä juoksulla kaikista myyjistä häviää rahaa yli 99,9 %.

        "Hyvä mahdollisuus lisäansioihin" vai mitä?
        Haluatko saavuttaa taloudellisen riippumattomuuden ja toteuttaa unelmasi?

        Jos haluat, niin lottoa: rikastut paljon suuremmalla todennäköisyydellä kuin verkostomarkkinoinnin pyramidipelissä.

        Lotossa tulee maahamme mummon markoissa laskettuna noin 50 mijonääriä vuodessa, vm:ssa ei verotietojen mukaan edes yhtä.

        "Hyvä mahdollisuus lisäansioihin" vai mitä?
        Haluatko saavuttaa taloudellisen riippumattomuuden ja toteuttaa unelmasi?

        Jos haluat, niin lottoa: rikastut paljon suuremmalla todennäköisyydellä kuin verkostomarkkinoinnin pyramidipelissä.

        Lotossa tulee maahamme mummon markoissa laskettuna noin 50 mijonääriä vuodessa, vm:ssa ei verotietojen mukaan edes yhtä.

        Niin mutta, esim. lotossa et varmaan voita kun kerran, ja paljonko olet sijoittanut lottamiseen?
        Passivisella tulolla voit saada sen miljoonan vuosien saatossa, mikäli olet mukana yhtiössä joka toimii.Tosin Move ei ole sellainen firma.


      • phaipola
        unelma kirjoitti:

        "Hyvä mahdollisuus lisäansioihin" vai mitä?
        Haluatko saavuttaa taloudellisen riippumattomuuden ja toteuttaa unelmasi?

        Jos haluat, niin lottoa: rikastut paljon suuremmalla todennäköisyydellä kuin verkostomarkkinoinnin pyramidipelissä.

        Lotossa tulee maahamme mummon markoissa laskettuna noin 50 mijonääriä vuodessa, vm:ssa ei verotietojen mukaan edes yhtä.

        Niin mutta, esim. lotossa et varmaan voita kun kerran, ja paljonko olet sijoittanut lottamiseen?
        Passivisella tulolla voit saada sen miljoonan vuosien saatossa, mikäli olet mukana yhtiössä joka toimii.Tosin Move ei ole sellainen firma.

        saatossa saa kokopäivätyöstä palkkaa miljoonan reilussa 30 vuodessa. (vuosiansiot esim. 30,000 euroa)

        Verkostomarkkinoinnissa ei tuollaisiin ansioihin pääse kuin yksi tuhannesta mukaan lähteneestä. Ei siis kovin kannattava vaihtoehto uravalinnalle.

        On syytä muistaa myös se, että yli 99 % häviää todellisuudessa rahaa verkostomarkkinointiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30893
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4215
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2735
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1901
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      591
      1670
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1596
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1570
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1506
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1250
    Aihe