Toivon kirjoittajilta kärsivällisyyttä ottaa vastaan muiden kommentteja. Harmittaa, kun hyvä kirjoittaja vesittää jälkikäteisellä käytöksellään hyvän tekstinsä.
Palautteen jälkeen annetut täysilaidalliset vastahyökkäyksiä, vastakysymyksiä, selittelyjä, kommenttien vähättelyjä, henkilökohtaisia piikittelyjä, haistatteluja ja pakonomaisia viimeisiä sanoja eivät kuulu asiaan. Tuskin kovin moni viitsii sellaiselle kirjoittajalle mitään palautetta antaakaan.
Uskon, että jokaisella tekstejään tänne lähettävällä on vilpitön halu kehittyä kirjoittajana, mutta se onnistuu vain jos kasvaa samaan aikaan ihmisenä, eikä näe jokaisessa kommentissa itseensä kohdistuvaa vainoa.
Myös palautteen antajilla on vastuunsa sanoistaan. Kannattaa miettiä mitä sanoo ja millä tavalla, jotta palaute hyödyttäisi mahdollisimman paljon kirjoittajaa. Jokaisessa tekstissä on varmasti niin hyviä kuin huonojakin puolia, yrittäkäämme nähdä hyvät asiat ja kannustaa heikkouksien korjaamisessa.
Palautteesta voi ja kannattakin keskustella asiallisesti, jos jotain keskusteltavaa on. Kannattaa kuitenkin hillitä itsensä, sillä jokaista rasahdusta tarvitse huomioida.
Tämä ei tarkoita ketään yksittäistä kirjoittajaa, mutta kertaan puheenvuoroni tässä uudelleen, kun se hävisi aiheellisesti poistettujen viestien mukana eräästä toisesta ketjusta.
Palautteesta ja sen vastaanotosta
5
1087
Vastaukset
- krikki
mieltä.
En ymmärrä, mitä järkeä on ottaa kommentit itseensä, kun henkilö, joka palautteen antaa ei tunne sinua alkuunkaan.
Enkä ymmärrä niitäkään, jotka tietoisesti haastavat riitaa ja v-ttuilevat ympäriinsä. - Luca
Löytyy malliesimerkki huonosta palautteen sietokyvystä, sekä selittelystä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=113&conference=610&posting=22000000012331215 - urban tanko
hip hei ja hurraa.
Olipa kiva poiketa sivuille pitkästä aikaa kun huomata saatoin että piiri pieni pyörii entiseen malliinsa.
Kirjoittakaa ,ja lopettakaa tuollainen mummo kerhomainen spekulointi.
Ostakaa toisillenne hamekankaat joulu lahjaksi.
Nimerkki.
Riitaisat rustaajat vailla päämäärää. - Salama
Tiedän vain muutaman henkilön, jotka pystyvät antamaan hyvää kritiikkiä. Hyvä kritiikki ei ole pelkkää haukkumista, vaan sen pitää tuoda esille
tekstin heikko kohta.
Oliko kyse dialogista tai muusta kerronnasta? Arvostelija ei myöskään saa haukkua kirjoittajaa
siksi, että hänen rakkautensa on kirjoittaminen.
Kirjoittajien pitäisi kaikkien pyhaltaa yhteen hiileen.
Katkeruudella ei mitään voiteta.- näinhän se on
En ymmärrä lainkaan henkilöitä jotka antavat palautetta, mutta valittavat tarkemmista kysymyksistä. Suoraan sanoen pelkkä "tämä on hyvä" tai "huono" -kommentit eivät juurikaan auta. Jos kriitikolla ei ole muuta sanottavaa, palautteen voi melkein jättää antamatta.
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393870Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3442997Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt101906Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23771- 65761