Epäisänmaallinen

Kekkonen

Kekkonen oli erittäin epäisänmaallinen henkilö. Hän jopa keskeytti Vapaudenristien jaon kolmeksi vuosikymmeneksi.

7

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neukuille

      Kekkonen oli erittäin isänmaallinen - Neuvostoliittoa kohtaan. Siitä hyvästä NL antoi hänelle rahaa vaalikampanjaan ja agenttitoimiin.

      • kyllä teillä

        on kuhean kivaa Kekkosen kanssa, vieläkin touhuta!


    • oivahärkönen

      ... toiminta tähtäsi isänmaamme selviämiseen jaloilleen jouduttuamme sodassa hävinneiden puolelle. Kun olimme joutuneet N-liiton etupiiriin, johon meitä vielä sitoi Pariisin rauhansopimus ja meille syötetty YYA-sopimus, tehtävä ei ollut helppo.

      Onnistumisen perusedellytys oli luoda itänaapuriin suhteet uudelta pohjalta tuossa uudessa tilanteessa. Näin syntynyt "ystävyyspolitiikka" ja ns. suomettuminen olivat ainoita oikeita tapoja suhtautua tilanteeseen. Noiden varjossa pystyimme rakentamaan vauraan maan, jossa vallitsi pohjoismainen hyvinvointi, alueellinen ja sosiaalinen tasapaino, demokratia ja markkinatalous.

      Pystyimme myös hoitamaan meille elintärkeät läntiset kaupalliset ja poliittiset suhteemme.

      Kun sitten N-liitto sortui omaan mahdottomuuteensa 90-luvun alussa, olimme maailman vauraimpia maita ja saatoimme ylpeänä ottaa paikkamme Euroopan vapaiden kansojen joukossa.

      Olen usein joutunut näillä samoilla sanoilla puolustamaan Kekkosta, suurinta presidenttiämme, kun häntä syytetään epäisänmaallisuudesta. Tämä on mieluisa tehtäväni tänään itsenäisyyspäivänä.

      • osmium

        On todella hienoa lukea tälläista Kepumytologiaa, ei totuuden häivääkään.
        Tämä Savupittin, Lepikon Torpan jne. Sinä et usko varmasti kuin kepuänkyrätotuutta, muuta luoe K(Seppo)Keräsen kirja Virolaisesta. Saat todella uutta änkyrätotuutta.

        Kekkonen oli uskollinen ei ismnmaalleen, ei silloin kun hän lahtautti omia kansalaisiaan, sivileitä, 1918 eikä milloinkaan sen jälkeen, anoastaan NKP:lle

        Voitko Sinä tosiaan Itsänäisyyspäivänä ottaa suurimman petturin, Kekkosen, esille?


      • Näkemiin punikit

        Kuuluimme Neuvostoliiton etupiiriin, joten siinä tilanteessa ei paljon vaihtoehtoja ollut. Kekkonen piti kuitenkin vaikeassa tilanteessa Suomen ja suomalaisten puolta ja liitti Suomen EEChen, vaikka Neuvostoliitto ja Suomen punikit (Halonen,Tuomioja) sitä vastustivat.


      • Osmium
        Näkemiin punikit kirjoitti:

        Kuuluimme Neuvostoliiton etupiiriin, joten siinä tilanteessa ei paljon vaihtoehtoja ollut. Kekkonen piti kuitenkin vaikeassa tilanteessa Suomen ja suomalaisten puolta ja liitti Suomen EEChen, vaikka Neuvostoliitto ja Suomen punikit (Halonen,Tuomioja) sitä vastustivat.

        sentän ketkään demarit vienneet Kremliin kenkälaatikollista Pyhää Lepikon Torpan Multaa kuten SEPPO KÄÄRIÄINEN. Lueppa mitä kepuänkyrä Keränen kirjoittaa Kekkosesta


    • ahti

      Sinulle tiedoksi militaristi, että Kekkonen arvosti sen verran veteraaneja, että ei jakanut vapaudenristejä kenelle sattuu hienoperseille ja puoluetoverielle, kuten tuo lässyttävä Tavja tekee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      102
      6558
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      87
      4987
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      107
      3238
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      31
      3098
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2285
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1656
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1281
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1242
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1146
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      924
    Aihe