Hyvää itsenäisyyspäivää?

Japi

Hyvää itsenäisyyspäivää,vaikka meidän itsenäisyys on mennyt sen jälkeen kun Suomi liittyi EU.hun.Itsenäisyys on kallis asia.

1

242

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei mitään juhlittavaa, miss...

      Olen täysin samaa mieltä,
      mutta se tasavalta, jonka puolesta on vuodatettu verta, hukkui pankkikriisien ja itsekkyyden perikatoon jo ajat sitten. On turhaa sinisilmäisesti uskoa poliitikkojen palopuheisiin hyvinvointivaltion puolesta, kun jokainen on oman onnensa seppä, ja on aivan sama kuka asioistamme päättää, sillä kansalaisia ei kunnioiteta kuin vaalivuosina ja silloinkin vain äänestäjinä, vallan välineenä.

      Kannattaa juhlistaa ns. itsenäisyyttä samalla kun hallitus esittelee tätä kriisinhallinta-joukkolakia ja kinastelee, kenen käskystä suomalaiset sotahullut hakkapeliitat kaatuvat toisten aiheuttamiin sotiin sotkeutuen. Käytännössä maamme ajautuu tuon lain takia vielä idioottivarmasti suurempaan sotaan, joten kannattaa nyt soitella ja tanssia, kun aikaa vielä on.

      Liian hyvin meillä on pyyhkinyt viimeiset 60 vuotta, sillä meitä on täällä ilmeisesti aivan liian paljon elämään kustannustehokkaasti omillaan, osa joutaisi eturintamille vaikka polittisista syistä. Käytännössä tämän tulevan lain mukana tulee nykymenolla kytkykauppana pakkoliittyminen USA:n käskyläiseen NATO:on samanlaisella mediakamppanjalla kuin äänestäessämme EU:n puolesta, joten eipä tavallisen asevelvollisen mielipidettä paljoa kuunnella. Eipä sotilaiden mielipiteitä kysellä sodissakaan: pääasia, että veli loiskuu.

      Se on liian kaukana siitä isänmaasta, johon synnyin, ja jonka itsenäisyyttä pidin kunniakkaana asiana juhlistaa.

      EU:n myötä kansalaisuuksilla ei toisaalta tarvitsekaan olla niin arvoa, tärkeämpää olisi ajatella sittenkin globaaleja ongelmia, kuten Kiinan lapsityövoimaa, jota entiset suomalaiset yrityksetkin hyväksikäyttävät; jos ei muuten, niin ainakin teettämällä edes
      made in Finland -logoja. Näin ko yritykset kantavat vastuunsa maailmanlaajuisesta hyvinvoinnista. Suomi on aivan liian pieni markkina-alue, jotta meikäläisiä kannattaisi ajatella edes toisen suomalaisen.

      Lapset ja alaikäiset on jätetty ihan heitteille muka kustannussäästöjen takia. Opiskelijoiden oikeudet heikkenevät vuosi vuodelta ja osa heikommista ryhmistä seikkailevat nälkäkuoleman ja mielenterveyden rajamailla. Mutta hei, jättehuippuidéa päättäjiltämme: Eihän se haittaa, jos sukupolvittain ihmisiä syrjäytyy ja alkoholisoituu, kun voimme tilata terveitä ja uutteria kiinalaisia korvaamaan ns. työvoimatarve myös täällä perä-Pohjolassa, jottei tosi itsekkäästi ajattelevat eläköityvät suuret ikäluokat vaan missään nimessä jää ilman hoitajia.

      Hyvää itsenäisyyspäivää,
      koskas Ruotsi tai Norja juhlikaan pohjoismaista hyvinvointivaltiota?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      88
      1374
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      1177
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      1029
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      78
      923
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      358
      829
    6. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      59
      787
    7. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      168
      774
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      209
      752
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      5
      717
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      645
    Aihe