Uudet vaalit ovat edessä senjälkeen kun Vanhanen on jäänyt häpeällisesti neljänneksi presidentinvaaleissa. Umpikujan avaa Jyrki Katainen, joka johdattaa kokoomuksen suurimmaksi puolueeksi ja Kataisesta tulee vihdoinkin uusi porvarihallituksen pääministeri.
Vanhanen ajaa maan eduskuntavaaleihin
Puolueetont tarkkailija
4147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nulikka pois puheenjohtan paikalta niin kannatus kohoaa varmasti.Jyrkistä ei ole noin suuriin tehtäviin.
ja sillä sipuli. Jyrkissä on ainesta määrätietoiseksi maan johtajaksi. Saulista tulee ensin presidentti ja heti perään, uusien eduskuntavaalien jälkeen Kataisesta porvarihallituksen pääministeri. Ulkoministeriksi tulee Kimmo Sasi ja valtiovarainministeriki Kepun uusi pj, Paula Lehtomäki, kun Vanhanen on häpeällisen tappion jälkeen luopunut politiikasta.
Minä olen myös sitä mieltä.Joku vanhempi ja arvovaltaisempi,jolla olisi karismaa.
Oletteko huomanneet sädekehää Jyrki Kataisen pään ympärillä? Katsokaapa tarkasti seuraavalla kerralla - se näkyy päivä päivältä yhä selvemmin.
Jyrki Katainen on lähetetty taivaasta. Hän on uusi Messias.