Kiitos vapaudesta Teille Suomen sotaveteraanit, rintamalotat, "Suomipojat" (eli virolaiset, jotka olitte vapaaehtoisina taistelemassa Suomen rinnalla).....
Kiitos siitä,että saan elää vapaassa maassa, ilmaista mielipiteeni vapaasti, liikkua vapaasti ja hengittää puhdasta ilmaa...
Te uhrasitte itsenne, oman elämänne, nuoruutenne ja haaveenne meidän nykypolvien takia.
Meidän velvollisuutemme on elää teidän unelmaanne:
RAKASTAA JA KUNNIOITTAA SUOMEN MAATA !
KIITOS VAPAUDESTA
5
372
Vastaukset
- Kyllikki
Totta!!!
- Elina
Kiitos siitä että saamme kutsua maatamme Suomeksi. Olemme teille paljon velkaa. Tämä maa ei tule koskaan pystymään samaan urotekoon kuin mihin te pystyitte. Toivottavasti epäilijätkin joku päivä tajuavat sen.
Siispä yksinkertaisesti, kiitos.- Perttti
Että näytitte koko maailmalle hieman myöhemmin mitä suomettuminen tarkoittaa.
- Dwayne_Johnson
Tiedättekö mikä tässä on kamalinta.. Noi on tosi kauniita sanoja. Hienoja ajatuksi ja ideologiaa. Tosi asiassa kun me liityttiin EU:hun. Me ollaan sen jälkeen pikku hiljaa pala palalta luovuttu siitä, mistä isoisämme vuodatti verta 60 vuotta takaperin.
Ensin lähti, täysi päätäntävalta omista asioista. Nykyään EUn direktiivit säätää puitteet, missä meidän lait täytyy kulkea.. eli "rajat".
Sitten lähti raha.. Markka, joka on siniristilipun rinnalla itsenäisyyden symboli. Kuinka kauan meillä on vielä oma lippu? Se on seuraava kysymys.. Joku vois tietenkin sanoa tähän.. että euro on yhtä kuin markka ja eikä tarvii vaihtaa rahaa kun matkustaa maasta toiseen. Voi mä kävisin niin mielelläni vaihtamassa rahaa edelleen forexissa, jos me saataisiin markka takaisin. Varmasti moni muukin.
Nyt puuhataan sitten EUlle yhteistä puolustustakin ja sitä miten Suomi ottaa osaa siihen.. Hieno ajatus sinänsä, mutta me ei oteta huomioon ollenkaan sitä, että "valtiomme" rajat ovat silloin, yhtä kuin EUn rajat.
Toisin sanoen, se mistä me taisteltiin ennen annetaan kokonaan pois, nykyisten poliitikkojen ansiosta. Jotka eivät arvosta paskan vertaa sitä, mitä meidän veteraanit ovat saaneet aikaiseksi. Miksi kinuta karjalaa takas, koska meillä ei ole enää omaa valtiotakaan. Ainut mikä symbolisoi meidän itsenäisyyttä on enää Suomen lippu.. Milloin EUlle tulee yhteinen presidentti? Siinä menee sitten Suomenkin presidentin arvovalta.. Me ollaan kohta samanlainen, kuin osavaltio on yhdysvalloissa.. ja musta se on ennen kaikkea loukkaus veteraaneja kohtaan.
Mä en ainakaan tämmöisen paskaläven takia enää taistelisi, kun ei ole mitään puolustettavaa. Muuta kuin punainen tupa ja perunamaa. Poliitikot sotimaan pyssyjen kanssa, paperin ja kynän sijasta. Niin se olis viimeinen sota mitä maailmassa käydään. Oppisivat arvostamaan isänmaataan, samoin kuin kansa tekee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073015Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033- 1191806
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261729Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661359
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233