Kiitos vapaudesta Teille Suomen sotaveteraanit, rintamalotat, "Suomipojat" (eli virolaiset, jotka olitte vapaaehtoisina taistelemassa Suomen rinnalla).....
Kiitos siitä,että saan elää vapaassa maassa, ilmaista mielipiteeni vapaasti, liikkua vapaasti ja hengittää puhdasta ilmaa...
Te uhrasitte itsenne, oman elämänne, nuoruutenne ja haaveenne meidän nykypolvien takia.
Meidän velvollisuutemme on elää teidän unelmaanne:
RAKASTAA JA KUNNIOITTAA SUOMEN MAATA !
KIITOS VAPAUDESTA
5
356
Vastaukset
- Kyllikki
Totta!!!
- Elina
Kiitos siitä että saamme kutsua maatamme Suomeksi. Olemme teille paljon velkaa. Tämä maa ei tule koskaan pystymään samaan urotekoon kuin mihin te pystyitte. Toivottavasti epäilijätkin joku päivä tajuavat sen.
Siispä yksinkertaisesti, kiitos.- Perttti
Että näytitte koko maailmalle hieman myöhemmin mitä suomettuminen tarkoittaa.
- Dwayne_Johnson
Tiedättekö mikä tässä on kamalinta.. Noi on tosi kauniita sanoja. Hienoja ajatuksi ja ideologiaa. Tosi asiassa kun me liityttiin EU:hun. Me ollaan sen jälkeen pikku hiljaa pala palalta luovuttu siitä, mistä isoisämme vuodatti verta 60 vuotta takaperin.
Ensin lähti, täysi päätäntävalta omista asioista. Nykyään EUn direktiivit säätää puitteet, missä meidän lait täytyy kulkea.. eli "rajat".
Sitten lähti raha.. Markka, joka on siniristilipun rinnalla itsenäisyyden symboli. Kuinka kauan meillä on vielä oma lippu? Se on seuraava kysymys.. Joku vois tietenkin sanoa tähän.. että euro on yhtä kuin markka ja eikä tarvii vaihtaa rahaa kun matkustaa maasta toiseen. Voi mä kävisin niin mielelläni vaihtamassa rahaa edelleen forexissa, jos me saataisiin markka takaisin. Varmasti moni muukin.
Nyt puuhataan sitten EUlle yhteistä puolustustakin ja sitä miten Suomi ottaa osaa siihen.. Hieno ajatus sinänsä, mutta me ei oteta huomioon ollenkaan sitä, että "valtiomme" rajat ovat silloin, yhtä kuin EUn rajat.
Toisin sanoen, se mistä me taisteltiin ennen annetaan kokonaan pois, nykyisten poliitikkojen ansiosta. Jotka eivät arvosta paskan vertaa sitä, mitä meidän veteraanit ovat saaneet aikaiseksi. Miksi kinuta karjalaa takas, koska meillä ei ole enää omaa valtiotakaan. Ainut mikä symbolisoi meidän itsenäisyyttä on enää Suomen lippu.. Milloin EUlle tulee yhteinen presidentti? Siinä menee sitten Suomenkin presidentin arvovalta.. Me ollaan kohta samanlainen, kuin osavaltio on yhdysvalloissa.. ja musta se on ennen kaikkea loukkaus veteraaneja kohtaan.
Mä en ainakaan tämmöisen paskaläven takia enää taistelisi, kun ei ole mitään puolustettavaa. Muuta kuin punainen tupa ja perunamaa. Poliitikot sotimaan pyssyjen kanssa, paperin ja kynän sijasta. Niin se olis viimeinen sota mitä maailmassa käydään. Oppisivat arvostamaan isänmaataan, samoin kuin kansa tekee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23468Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a723221"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin462748IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-542578Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.892397Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭291280Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä211197- 931155
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3371053Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll14946