Olen jo pitkään ihmetellyt,että mitä sellaiset henkilöt ajattelevat yskimisestä,jotka polttavat tupakkaa -eli heillä on ns.tupakka yskä,mutta he tuntuvat yskivän mihin sattuu!!.Ei heillä ole mitään erikoisia valtuuksia toimia toisin,kun ne henkilöt,jotka eivät tupakoi!.
Kyllä sellaisetkin henkilöt pitäisi jo automaattisesti muistaa,että kun yskitään,niin laitetaan käsi suun eteen eikä yskitä toisia päin!!.
Te tupakoitsijat ja muutkin henkilöt,kannattaisi ajatella tätä asiaa!.
Tämä on siis kohdistettu sekä nuorille tupakoitsijoille,että siitä vanhemmille tupakoitsijoille.
Tupakointi ja sen aiheuttaman tupakka yskiminen.
10
1274
Vastaukset
- Sammakko.
Nuorilla tupakoitsijoilla ei ole tupakkayskää.
Tupakkayskä tulee aikaisintaan kymmenen vuoden polttamisen jälkeen.
Ja se ''ympäriinsä yskiminen'' ei liity mitenkään tupakan polttoon.- Juki
Se että yskii muita päin,niin johtuu "hällä väliä negatiivisesta asenteesta!!.
- miesad
Inhoan yleistämistä, on olemassa poikkeuksiakin??
- ateisti89
tämähän on hei erittäin vakava asia tässä minun pienessä päässäni, en voi miettiä muuta, kuin sitä tupakoitsijoiden yskimistä! hanki suurempia vaivoja itsellesi!
- Omaa järkeä SAA käyttää!.
Hällä väliä yskimisestä muita päin.
Hei,HALOO tupakoitsijat!!.
Ei teillä olen sen enempää valtuuksia mitä haluatte,kuin meillä tupakoimattomillakaan.
Eikö se ole niin,että niitä hyviä tapoja kannattaa käyttää ja se toisia päin yskiminen EI kuulu hyviin tapoihin!!. - ärsyttää
Omaa järkeä SAA käyttää!. kirjoitti:
Hällä väliä yskimisestä muita päin.
Hei,HALOO tupakoitsijat!!.
Ei teillä olen sen enempää valtuuksia mitä haluatte,kuin meillä tupakoimattomillakaan.
Eikö se ole niin,että niitä hyviä tapoja kannattaa käyttää ja se toisia päin yskiminen EI kuulu hyviin tapoihin!!.ärsyttää tollanen et ne jotka ei polta ni tulee syyttä sellasii jotka polttaa... se on ihmisten oma asia polttaaks ne vai ei eikä sil oo vittu mitää tekemist yskimisen kans.. ja sitä paitsi tupakka yskää ei oo nuoril :D
- kunhan olen
ärsyttää kirjoitti:
ärsyttää tollanen et ne jotka ei polta ni tulee syyttä sellasii jotka polttaa... se on ihmisten oma asia polttaaks ne vai ei eikä sil oo vittu mitää tekemist yskimisen kans.. ja sitä paitsi tupakka yskää ei oo nuoril :D
Puolestani voitta kärventää keuhkojanne niin paljon kuin lystäätte, KUNHAN otatte huomioon ihmisetkin jotka eivät tupakoi. Yritätkö kuulostaa tärkeältäkin kun pitää tehdä tiivistelmä edellisistä kirjoituksista? Ja vielä vittukin löytyi... huhhuh!
Tupakoijilla on ihan yhtä suuri vastuu ajatella muita ihmisiä kuin kaikilla muillakin. Pidätte varmaan todella paljon jos kesäkuumilla olette parkkipaikalla autossa ikkuna auki ja edessä oleva pitää autoaan käynnissä ja pakokaasut tulevat sisälle. Jos laitat ikkunan kiinni ja laitat tuulettimen päälle, se tulee taas. Jos laitat ikkunan kiinni etkä laita tuuletinta päälle, niin läkähdyt. Eipä ole paljon erilainen tilanne, ja voitta kuvitella kuinka ärsyttävää on kun se saaste bensakäry tulvii sisälle pahanhajuisena ja vaikeana sekä epäterveellisenä hengittää.
Turha alata valittamaan että ne jotka ei polta tulevat valittamaan teille polttajille. Ajattelevia, mukavia polttajia löytyy aina, jotka menevät muualle polttamaan ettei toisten tarvitse savua kiskoa. Mutta TE, jotka ette paskaakaan piittaa. Mitään muuta ette voi odottaa niin kauan kuin käytös muuttuu.
Mikään ei ole ihmisen oma asia niin kauan kuin se koskettaa toisiakin.
- aivoja, kohtua, penistä
ja on todella pahan hajuista ?
Nuorilla pojilla potenssihäiriöitä ja äideillä jotka polttavat pieniä ja vammautuneita lapsia?
Siis älä aloita polttamista ja jos olet aloittanut lopeta hetimmiten ! - Terveet keuhkot + iho on A ...
Tupakka ja iho.
Tupakointi heikentää ihon pintaverenkiertoa ja sitä kautta myös aineenvaihduntaa.
Iho muuttuu harmaammaksi ja kalpeaksi.
Ennenaikainen vanheneminen johtuu siitä, että tupakka vaikuttaa ihon kimmoisuutta ja kiinteyttä säätelevien valkuaisaineiden elastiinin ja kollageenin määrään ja rakenteeseen.
Tupakoinnin vuoksi elastiinin rakenne muuttuu epänormaaliksi ja elastiinisäikeet tulevat paksummiksi.
Tupakointi vaikuttaa samoin kuin liiallinen auringonotto:
aluksi iho paksuuntuu, sitten ohenee, rypistyy ja kadottaa sekä kimmoisuutensa että joustavuutensa. - kati86s
minä poltan. kun yskin, käsi on suun edesä, että emme me kaikki polttavat ole huonokäytöksisiä. jostain syystä kiinnität vain huomiosi juuri heihin eli meihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330637Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764096Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972697Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321865Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5891643- 861579
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751555Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591477Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721228