Ruotsin koulukirjat ja Suomen tuho

Aika muuttaa

Copypastaus linkistä:
http://www.jippii.fi/jsp/forum/thread.jsp?b=kielipolitiikka&t=41444
------------------------------------------
SybTV sensuroi ?
oppia suomea vastaan kirjoitti 15:26

vastaa

s.121 ruotsin oppikirjat antavat suomesta synkän kuvan

- katosi ????

kertoivat kuinka ruotsin koulukirjat sanovat suomalaisia koulua käymättömiksi narkkareiksi

SybTV sensuroi ?
oppia suomea vastaan kirjoitti 15:28

vastaa

korjaan: oli tullut takaisin kun tarkistin

Subteksti YHTEISKUNTA S Ruotsin oppikirjat antavat T suomalaisista synkän kuvan T

Ruotsalaisten koulukirjojen mukaan suomalainen on huonosti koulutettu ja käyttää huumeita, mutta on sentään urheilullinen. Ruotsin omasta suomenkielisestä väestönosasta kirjat vaikenevat tyystin.

- Oppikirjojen antama kuva suomalaisista ja Suomesta on aika synkkä ja vanhanaikainen. Yhtä ennakkoluuloinen kuin 1960-luvulla, arvioi Taalainmaan korkeakoulun ruotsinkielen lehtori Antti Ylikiiskilä.
Ruotsin oppikirjat antavat T suomalaisista synkän kuvan T

Hän on selvittänyt Ruotsin koululaitoksessa käytettävien ruotsinkielen oppikirjojen antamaa kuvaa suomalaisista, suomen kielestä ja suomalaisesta kulttuurista. Ylikiiskilän tutkimat kirjat ovat käytössä Ruotsin peruskoulun yläasteella ja lukiokouluissa.

- Kuva on aika synkkä, ja vielä synkempi, jos katsoo yksittäisiä kirjoja. Nämä tutkimani 21 oppikirjaa ovat ilmestyneet vuonna 2001 tai sen jälkeen. Alun perin Ylikiiskilä halusi tutkia, mitä koulukirjat kertovat Ruotsin viidestä kansallisesta vähemmistöstä, jotka huhtikuussa 2000 saivat virallisen aseman Ruotsissa.

SybTV sensuroi ?
oppia suomea vastaan kirjoitti 15:29

vastaa

http://www.subtv.fi/subteksti/automated/1210003t.htm

linkki sinne

------------------------------------
Suomi kadonnee maailmankartalta kunhan seuraava diktaattori euroopassa pääsee valtaan. Ruotsalaisten kylvämä suomi-viha niittänee satoa ja suomalainen kansa loppunee.

Lähde pakoon jos kykenet.
Valtiolla ei vaikuta olevan pienintäkään aikomusta asioihin edes yrittää puuttua.

0

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        75
        4537
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        105
        3769
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        142
        3473
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        37
        1970
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        69
        1921
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1229
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        118
        1035
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        129
        950
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        55
        925
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        25
        837
      Aihe