Suomesta voitiin vielä sanoa, että se on itsenäinen valtio, kunnes Suomi liittyi EU:hun. Sitä ennen maa sai päättää kaikista asioista itsenäisesti, mutta EU:n myötä monet päätökset tulevat Brysselistä. Meillä täytyy monissakin asioissa tehdä tasan tarkkaan juuri, kuten direktiivit vaativat. Ei riittänyt se, että Suomi menetti itsenäisyyttään EU:n myötä, vaan meiltä meni vielä markka sen lisäksi. Voi vain ihmetellen kysyä, että olemmeko me todella itsenäinen valtio enää?? Missä on se arvostus sodassa taistelleita kohtaan?? Moni uhrasi terveytensä ja moni antoi henkensä isänmaamme vapauden edestä. Joukossamme on vielä sotiemme veteraaneja sekä sodassa haavoittuneita ihmisiä, jotka taistelivat maamme vapauden puolesta. Onko kiitos näiden urhojen työlle siinä, että me liityimme EU:hun, joka oli täydellinen huiputus suomalaisille. Näinkö halpana pidimme itsenäisyytemme. Itselleni ei ole paljoakaan merkinnyt enää koko itsenäisyyspäivä sen jälkeen, kun suomesta tuli EU:n jäsenvaltio ja myös markka menetettiin. Jokaisella on tuoreesa muistissa, kun markkaa oltiin vaihtamassa euroon. Puhuttiin, että ruuan hinta tulee laskemaan. Tilanne on päinvastoin. Kaikki on vain kallistunut euron myötä. Vaikka euro on ollut käytössä kohta neljä vuotta, niin vielä on niitä, jotka mieltävät hinnat enempi markkoina kuin euroina. Tässäkin asiassa meitä jymäytettiin toden teolla. Itsenäisen valtion tunnusmerkit ovat, että maa tekee kaikki päätöksensä oman maan sisällä ja valtiolla on oma rahayksikkö. Kuten jo alussa maisitsin, Suomen asioita johdetaan suurelta osalta Brysselistä. Haluan tässä vain mainita, että maatilalliset jos ketkä ovat karvaasti kokeneet EU:n vaikutukset Suomessa. Olen vilpittömasti heidän puolellaan tässä asiassa. Heihin on tämä vouhotus kaikkein eniten vaikuttanut. Surullinen on Suomen kohtalo.
Itsenäinen Suomiko???
2
280
Vastaukset
- kalliola
Suomalaisten on syytä katsoa peiliin ja hartaasti,itse olimme Paasion Koiviston ja Sorsan johdolla elämässä suomalaisen sosialismin kultaaikaa,joka päätyi sittemmin selvitystilaan kun rahat loppuivat 90-luvulle tullessa,olisimme toki voineet ottaa totuuden tyynesti vastaan ja luopuneet tuosta mädäntyneestä sosialismista,olisimme toki joutuneet maksamaan ankarasti velkoja eikä virkamiehiäkään olisi enään voinut pitää tuollaisia määriä kuin nyt on.Mutta mitä teki suomen kansa peloissaan,se antoi tuon auringon laskun puolueen johdattaa meidät EU- syliin ja tiesittekös että juuri siellä sosialisteilla oli vielä valta,muualla mailmalla heillä ei sitä olekaan,nyt ei auta kuin odottaa että he ovat tärvelleet tämänkin alueen ennenkuin pääsemme vapautumaan.
- ?....
siellä ole porvarit vallassa, uusliberaalit, eliitti...
http://gamma.nic.fi/~otammile/EMU.htm
http://gamma.nic.fi/~otammile/eunnakymaton.htm
http://tammilehto.info/europe.htm
http://www.rauhanpuolustajat.fi/pystykorvakirjat/kirjat/1997_1998/oyeurooppa.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1114649Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734405Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951779- 4031671
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3561127Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61119- 59992
- 67989
- 92948