Tietääkö kukaan, kuinka monta Martin Beck- elokuvaa on yhteensä olemassa? Siis ne vanhemmat missä Beckiä näyttelee joku vanhempi miäs ja sitten ne, missä näyttelee Peter Haber..?
Martin Beck
10
5768
Vastaukset
- AimoRapula
Eikös noita näyttelijöitä oo ainakin 3 jotka on Beckiä esittäny.....
Carl-Gustaf Lindstedt
Gösta Ekman
Peter Haber
Kannattaa muuten käyttää IMDB:tä hakuun....
tossa on jotain hakusanalla BECK
http://www.imdb.com/find?q=beck;s=tt;site=aka - spidi
varmasti joku tietää!
- Tällaista löytyi...
No wikipediasta löytyi nämä:
Perustuvat romaaneihin:
Roseanna (1967)
Roseanna (1993)
Der Mann, der sich in Luft auflöste
Mannen som gick upp i rök (1980)
Mannen på balkongen (1993)
The Laughing Policeman
Den skrattande polisen (1973)
Brandbilen som försvann (1993)
Polis polis potatismos (1993)
Mannen på taket (1976)
Beck - De gesloten kamer
(Det slutna rummet (1993))
Polismördaren (1994)
Stockholm Marathon (1994)
Ja muita Beck-elokuvia (eivät perustu romaaneihin):
Beck 1 - Lockpojken (Houkutuslintu) 1996
Beck 2 - Mannen med ikonerna (Ikonien salaisuus) 1997
Beck 3 - Vita nätter (Valkeat yöt) 1997
Beck 4 - Öga för öga (Silmä silmästä) 1997
Beck 5 - Pensionat Pärlan (Kuoleman kuriirit) 1997
Beck 6 - Monstret (Hirviö) 1997
Beck 7 - The Money Man (Mahtimies) 1997
Beck 8 - Spår i mörker (Pimeyden jäljet) 1998
Beck 9 - Hämndens pris (Koston hinta) 2001
Beck 10 - Mannen utan ansikte (Kasvoton mies) 2001
Beck 11 - Kartellen (Kartelli) 2001
Beck 12 - Enslingen (Erakko) 2001
Beck 13 - Okänd avsändare (Tuntematon lähettäjä) 2001
Beck 14 - Annonsmannen (Mainostaja) 2002
Beck 15 - Pojken i glaskulan (Poika lasipallossa) 2002
Beck 16 - Sista vittnet (Viimeinen todistaja) 2002
Beck 17 - Skarpt läge (Skorpioni) 2006
Beck 18 - Flickan i Jordkällaren (Tyttö maakellarissa) 2006
Beck 19 - Gamen (Korppikotka) 2007
Beck 20 - Advokaten (Asianajaja) 2007
Beck 21 - Den japanska Shungamålningen (Japanilainen maalaus) 2007
Beck 22 - Den svaga länken (Heikoin lenkki) 2007
Beck 23 - Det tysta skriket (Hiljainen huuto) 2007
Beck 24 - I Guds namn (Herran nimeen) 2007
Beck 25 - I stormens öga (Myrskyn silmässä) 2009
Beck 26 - Levande begravd (Elävältä haudattu) 2010 - GAVLING
Olen todella mieltynyt Beck-elokuviin. Varsinkin niihin joissa Martin Beckin roolissa on Peter Haber ja Gunvald Larsonin roolissa supermahtava Mikael Persbrandt. Itse asiassa snobi ja härski Gunvald varastaa shown useinmiten elokuvissa. Huumoria tuo mukaan Martin Beckin naapuri joka meinaa tehdä hänet monesti hulluksi oudoilla päähänpistoillaan ja tarinoillaan. Loppujen lopuksi tuo hupsu naapuri on juuri se, mitä Beck tarvitsee sen kaiken kyynisyyden ja angstin vastapainoksi mitä hän työssään kohtaa. Eräs yksityiskohta kiinnittää huomiota juuri Peter Haberin Beckeissä, nimittäin se, että niissä kaikissa rikospoliisin autot ovat Toyotia. 1996-02 elokuvissa Gunvald ajoi Camrylla ja 2006 Avensiksella. 2007-09 oli Lexus iS250 ja viimeisessä filmissä taas Avensis. Sinänsä merkityksetöntä mutta aika mielenkiintoista ettei ollut Saabeja tai Volvoja. Olisiko elokuvan tekijöillä jokin mainossopimus Toyotan kanssa.
- Mainio tv.sarja
28.8.2013 nähdyssä jaksossa.Herran nimeen. Larsson ajeli mielestäni kyllä saabilla.
- GAVLING
Herran nimeen jaksossa Gunvald ajoi omalla autollaan joka oli tosiaan Saab. Virka-auto hänellä Toyota. Gunvald irtisanoutui kyseisessä jaksossa.
Paras uutinen pitkiin aikoihin on se että on tulossa 8 uutta Beck-elokuvaa joissa ovat edelleen pääosissa Peter Haber Beckinä ja Mikael Persbrandt Gunvald Larsonina.
- asfagf
Missä Beck-elokuvassa joku mies hakkasi naisen kylpyhuoneessa ja hirttäytyi tämän jälkeen?
- ...
Taisi olla Gunvaldin sisko se nainen.
- ...
Beck 17 - Skorpioni
- Gfdslkj
Oma suosikkini on se vanha Komisario Beck tähtäimessä. Oliko siinä nyt se 1. Vai
2. esittäjä. Rosoisen synkkä ja lähes dokumentaarinen kuvaustyyli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696