Paviaanikampanja

huipentui!

Sauli pääsi kuin pääsikin linnaan! Tosin en huomannut häntä, mutta joku kokkari täällä näin mainitsi.

2

144

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeiston vuoro

      On jo aika saada maahan pressa, jonka aatteelisetkin juuret kestävät päivänvalon.
      Samalla on hyvä huomata, että Neuvostoliitto on romahtanut, mutta Suomi on edelleen pystyssä. Ja että nykyisen Suomen luominen ei ollut mikään helppo juttu. Vuonna 1918 tammikuussa sosialidemokraattinen puolue, joiden kannattajia silloin kutsuttiin lyhyesti sosialisteiksi, yhdistivät eri paikkakunnille perustetut punakaartit punaisen Suomen armeijaksi. Hallituksen joukkojen ryhtyessä riisumaan Leninin tänne jättämiä venäläisiä sotajoukkoja aseista (ryhtyivät vapaussotaan), aloitti tämä punaisen Suomen armeija yhdessä venäläisjoukkojen kanssa sodan Suomen hallituksen joukkoja vastaan.
      Minusta olisi hyvä, jos maamme oikeistolla oli sen verran yhteisymmärrystä, että tämän punaisen Suomen armeijan perillisten valta maassamme vähenisi.

      • jatkuu aina vaan

        Koettakaa ny jo kokkarit kaivautua sieltä juoksuhaudoista ylös. Se Neuvostoliittokin romahti jo aikapäiviä sitten. Kannattajistaan päätellen todellä väsähtänyt ja jumittunut puolue tuo kokoomus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe