30000km huollon hinta

syrjäseudun eläkeläinen

Soitin Delta autoon ja ilmoittivat hinnaksi 400 euroa.Onko olemassa edullisempaa vaihtoehtoa?Kysymyksessä on Samara vuosimalli 02Hintaan sisältyy venttiilien säätö ja eri puhditimen vaihto,sytytulpat öljynvaihto.Aikaa laskettu 3 ja puoli tuntia.Hinta tuntuu minusta huimalta

6

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pajanpitäjä

      ei paha , pelkkä venttiliensäätö 190€.

      • Ladalla halpoja kilometrejä

        Maksoin 16 v mallin 30000 km huollosta muistaakseni noin 200 euroa, mutta 16v mallissa ei ole venttiilien säätöä. Jos venttiilien (8 kpl) säätö maksaa 190 euroa niin yhteensä noin 400 on kai ihan normaali käypä hinta. Jos tunteja on laskettu 3,5 niin ne ovat 60 e/h pohjalta (ihan normaali ellei peräti edullinen hinnoitteluperuste firmoilla) jo 210 euroa. On tuo 190 euroa tarvikkeille aika paljon jos ajattelee mitä 30000 km huollossa tarvitaan - lähinnä kai öljyä ja erilaisia suodattimia 3 kpl.

        Suodattimien, öljyn yms hinta huollossa oli minullakin aika "rasvainen" ja ne olisin saanut jostain Motonetistä/Biltemasta yms puolet halvemmalla jos olisin huollon tehnyt esimerkiksi itse (Ladallahan se vielä onnistuu).

        Lohduttauduin kuitenkin kun kuulin erään sukulaiseni Opel Corsan jonkun vastaanlaisen huollon maksaneen 600 euroa.

        Onneksi tuollaisia huoltoja joutuu tekemään vain noin 1 krt/v.


      • Topi

        Huonosti on jos vielä nykyautossa täytyy säätää venttiileitä.

        Minä luovuin jo 20v sitten autosta jossa siihen oli tarvetta.


    • Antti

      Hintahan on samaa tasoa kuin Mersulla vastaava huolto. Huh-huh, sanon minä. Halpa ostaa mutta todella kallis ylläpitää - ja takuuko on uudella vain 1 vuosi?
      Suunnilleen saman hintainen Hyundai Getzini oli 30.000km:n huollossa, jossa samat mainitut työt ja synteettiset öljyt alkuperäisin suodattimin maksoi 140€. Ja auton tehtaan takuu on 5 vuotta.
      Siis myös halpa ostaa ja lisäksi halpa ylläpitää.

    • Ex Samara

      Tehtyyn työmäärään nähden kohtuullinen hinta.

      Lyhyt huoltoväli ja paljon kohteita pitävät asentajat leivässä.

    • Dada

      Tee säätö itse. Neuvostoliiton lipussa on ohje Ladan venttiilinsäätöön. Sirppi väliin ja vasaralla päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4802
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3493
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2420
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1349
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1212
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1202
    9. 165
      1079
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    Aihe