Olisiko jollain Sonerasta tehtyä kohukirjaa "Mihin katosivat soneran rahat?" varastossaan? Tai vielä parempi jos sen saisi jostain päin nettiä??? Jos sulla on sonera kirja niin mailaa se minulle osoitteeseen [email protected] tai jos tiedät sen sijainnin internetissä niin kerroppa.
Sonera kirja
7
1008
Vastaukset
- S
http://itt2.9online.fr/Sonera-kirja.txt
Lukuiloa..- soneraumts
Olen jo pitkään ihmetellyt että miten tämän asian kanssa kävi. En nyt jaksa kuitenkaan mitään kirjaa lukea. Eli kertoisiko joku asiasta tietävä:
- Kuinka paljon rahaa Sonera käytti Saksan UMTS/3G/WCDMA-lupaan?
- Kuka sen luvan myi ja mihin ne rahat ovat lopulta päätyneet?
- Minkä takia se tuli jossain vaiheessa jo pian selväksi, että rahat ovat menneet täysin kankkulan kaivoon - eikö vasta nyt ole se aika jolloin UMTS alkaa lähteä käyntiin. Onko se koko toiminta Saksassa lakkautettu vaikka lupa on ostettu - vai mitä ihmettä??
- sonera-fani
Tuli jotenkin syntinen olo kun tuota opusta lueskelin. Nyt meilläkin on kirja entisen Neuvostoliiton tai nykyisen Kiinan tyyliin. Kirja jota ei siis saa lukea eikä levittää.
Herkullinen opus. Sitä sopii sovittaa kokeeksi kaikkiin yrityksiin, joissa iso ja löysä raha liikkuu. En uskalla tässä arvailla, mitkä yritykset kuuluvat kyseiseen gategoriaan. Oikeastaan toivon, että ei olisi enää yhtään mutta... Nämä ovat pois meiltä kaikilta liikaa.
Siis miten sovittaa? Tehdään vaikka kysymys, onko yrityksessä menossa joku imago-visio-kampanja pelkkää ilmaa sisältäen. Perustuuko toiminta johonkin todelliseen tuotteeseen ja kestävän kehityksen mukaiseen tuotantoon jne. Kovin usein yrityksiin tuntuu pätevän käänteisesti todellisen menestyksen suhteen se, miten näyttävä on ulkokuori.
Vaikka jutuista puolet olisivat hatusta, niin lopuissakin on jollain selittämistä aivan riittävästi. Tietenkin voisi kaikki toteamukset ja väitteet kumota kohta kohdalta pitävästi. Sitä tässä eniten odotellaan vai? - kvkvjvjvjvjv
Relander oli Rotschildin lähettämä talouden iskumies, jonka tehtävä kaapata Sonera ja myydä se halvalla Ruotsiin.
- mlj.eur.jonniinjoutavaan
Oho, hups, rahat hävis... sehän on naisten erikoisosaamista...
- dfpogpdfig
http://www.kolumbus.fi/sidewinder/Sonera-kirja.txt
Tekstimuotoisena - ex-soneralainen
Tässä on helppolukuisena nettiversiona.
http://je.org/id/kirjat/sonera/1138117447988708.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain34412128Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15711174Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2796532Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555327Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1913799- 1763603
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin602651Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1492226Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131894Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi181781