Öljypolttimon suutinkoko

Isännötön omakotiasuja

Taas yksi ongelma. Pitäisi vaihtaa suutin öljypolttimeen. Poltin on Oilon Junior LF1. Minkä kokoisen suuttimen ostan.

6

3752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokenut lämmittäjä

      Yleensä noissa käytetään 0,5 gallonan suutinta ja sumutuskuvio sekä suutin tyyppi pitäisi valita kattilan ja poltin valmistajan suosituksen mukaan
      (joita en nyt muista, enkä tiedä kattilatyyppiäsi ja mallia).
      Jos haluat oikein hyvin tomivan lämmityssysteemin
      niin etsi em. tiedot ja säädä painemittarilla (säädätä) öljypumpun paine n.14 bar. sekä ilmamäärä sitten savukaasuanalysaattorin mittaustulosten mukaan oikeaksi.

      Näin pääset todella edulliseen hyötysuhteeseen ja kattilasi puhdistusvälit voi olle 2...5 vuottakin, ts. öljyä kuluu todella merkittävästi vähemmän kuin ilman näitä säätötoimia.

      Äläkä luota kehenkään ns. "öljypoltinasentajaan" ellei hänellä ole käytössään em. mittalaitteita ja osaa vielä käyttääkin niitä, koska ns. näppituntumalla em. säädöt on taatusti pielessä.

      • Isännätön omakotiasuja

        Kiitos nopeasta vastauksestasi. Kattila on Arimax E-17S.


      • Isännätön omakotiasuja
        Isännätön omakotiasuja kirjoitti:

        Kiitos nopeasta vastauksestasi. Kattila on Arimax E-17S.

        Unohtui pilkku: sorry


    • ioloil

      koko rippuu katilan ko0sta ja tulpesän muodosta, suuttimen kyljessä on ne tarvittavat tiedot, eli kuinka monta kiloa öjyä s. antaa tunnissa eli kg/h (USg/H) ja sumutuskartion muoto asteina (esim60ast)

    • Öljyä palaa meilläkin

      Ensimmäisenä kannattaa katsoa, mikä suutin polttimessa on ennestään, arvot löytyvät suuttimen kartion juuresta tai pienestä lieriöpur.

      Tyypillisessä omakotitalon n. 17 kW kattilassa on tämä "puolen gallonan" suutin 60 asteen sumutuskuviolla yleisin. 0,6 gallonan suutinta käytetään, jos tehontarve on suurempi esim. erityisen runsaan lämpimän käyttöveden tarpeen vuoksi. Ilmasäätö ainakin pitää olla 0,6:lle eri kuin 0,5 gallonan suuttimelle juuri isomman polttoainemäärän takia. 0,4 gallonan suutintakin myydään, mutta VTT:n tekemän tutkimuksen mukaan kattila nokeentuu tällä pienellä suuttimella oikein säädetyllä polttimellakin selvästi enemmän, kuin 0,5:llä. Ylisuurta suutinta ei kannata käyttää, koska käyntijaksojen pituus lyhenee ja tämä vaikuttaa öljynpolton vuosihyötysuhdetta alentavasti.

      Tutkimus pdf:ää en nyt löytänyt, mutta jotain viittauksia siihen kuitenkin:

      http://www.rte.vtt.fi/webdia/oljylampo/opastus/faq.asp

      http://www.neochemica.fi/termolux/mittaus.htm

      • Isännätön omakotiasuja

        Jees, kyllä tuli tietoa. Eiköhän se oikea suutin löydy Otrasta tai Hanakoilta. Kiitos, kun neuvoitte isännätöntä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30820
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4186
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2725
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1892
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1657
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1593
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1565
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1500
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1245
    Aihe