romuttamolle vai lintulaudaksi??

Tervehdys. Löytyskö täältä vähän viisaampaa autoasioissa? minulla on volvo 340 1.4 vm 86. Lähtee käymään, mutta ei käy, pätkii pirusti ja sammuu. Vaihdettu tulpat ja ilmanpuhdistaja. Mikähän vika vois olla kyseessä. Kannattaako rotiskoa enää alkaa huoltaan vai päästänkö sen autuaimmille baanoille. Osat kuitenki pitäis olla oikeat. Kaikki neuvot ovat tervettetulleita.
3275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ja kansi

Äänestä

säätää ensiksi kaasarin rikastus - eli (en tunne ko. kaasarin rakennetta) säädä rikastusruuvia tod.näk. myötäpäivään ja kun kone alkaa rykiä n. 1/2 kierrosta takaisin. sinun tapauksessasi voi tietysti olla, että rikastin pitäisi vetää ensin vastapäivään eli kone saa liikaa bensaa ja liian vähän ilmaa.

toiseksi kokeile säätää sytytyksen ennakkoa eli virranjakajan jalan lukitusruuvi vain auki auton käydessä edes jotenkin ja eikun kääntämään/kiertämään. kuulet ja huomaat kyllä jos käyntiääni tasaantuu; tulee n. 1/2-1 sekunnin viiveellä perässä.

jos tämä ei auta niin olen kuullut (kavereilta tietysti), että noissa 300 sarjan volvoissa kaasarin kiinnitys löystyy aikaa myöten eli tarkasta kiinnitys. kiristä kaikki pultit, joilla kaasari kiinni imusarjassa. jos ei ole siis kunnollal kiinni se haukkaa ylimääräistä ilmaa koko ajan.

Äänestä

En tiedä 340:stä, mutta mulla oli aikoinaan 240 kanssa vastaava ongelma, tosin erona oli, että joillaki kerroilla käynnistyi ihan ok ja pääsin ajoonkin, mutta sitten taas ei käynnistynyt millään tai pysynyt käynnissä.
Huoltamon kaverit vaihtoi virranjakajankin, mutta se toimi päivän verran ok, kunnes vika tuli taas.
Lopulta älysin pikku vinkin saatuani tarksitaa 240:n nokkahihnan kunnon. Sieltäpä puuttui noin 1/3 osa hihnan hammastuksesta!! Aina kun käynnistettäessä hampaat sattuivat olemaan virranjakajan vedon kohdalla käynnistyi auto hyvin ja kävi hyvin. Eli jos 340 :ssä on ns. kuiva nokkahihna ketjun sijaan tarkistapa se.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rattorin omistaja kirjoitti:

Tervehdys. Löytyskö täältä vähän viisaampaa autoasioissa? minulla on volvo 340 1.4 vm 86. Lähtee käymään, mutta ei käy, pätkii pirusti ja sammuu. Vaihdettu tulpat ja ilmanpuhdistaja. Mikähän vika vois olla kyseessä. Kannattaako rotiskoa enää alkaa huoltaan vai päästänkö sen autuaimmille baanoille. Osat kuitenki pitäis olla oikeat. Kaikki neuvot ovat tervettetulleita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu