Hieronnasta kysymys

tiia.

Missä vaiheessa ette ole enää olleet vatsallanne hartia/selkähieronnassa hierontapöydällä? Itsellä nyt rv 19 ja asia hieman mietityttää.

8

2737

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä

      Suositushan on että heti kun tietää olevansa raskaana ei hierontaan kannata mennä. hellästi voidaan hartioita hieroa mutta ei missään nimessä yhtään alemmas. Urheiluhieroja alussa hieroi hartioitani ja tuli siinä sitten puheeksi että olen raskaana joten hän tuumasi että eipä hierotakkaan alaselkää vaan hivellään ettei sikiölle tapahdu mitään...

      • b.b

        Hierojan on aina hyvä tietää raskaudesta!

        Esim hermoratahierontaa ei saa tehdä raskausaikana ollenkaan!


      • rv 35+6

        Mistähän olet tuollaisen suosituksen kuullut?? Itse kävin hieronnassa raskausviikolle 32 asti pari kertaa kuussa. Kun mahallaan olo alkoi tuntua epämukavalta, (joskus rv 18-20) istuin tuolilla ja nojasin ylävartalolla hierontapöytään pitäen käsiä tyynyn päällä. Pari viimeistä kertaa makasin kyljellään, kun istuminen ei enää tuntunut.

        Mielestäni hierontaa ei suositella ihan loppuraskaudesta, koska alaselän hierominen voi edesauttaa supistuksia.


      • nalle
        rv 35+6 kirjoitti:

        Mistähän olet tuollaisen suosituksen kuullut?? Itse kävin hieronnassa raskausviikolle 32 asti pari kertaa kuussa. Kun mahallaan olo alkoi tuntua epämukavalta, (joskus rv 18-20) istuin tuolilla ja nojasin ylävartalolla hierontapöytään pitäen käsiä tyynyn päällä. Pari viimeistä kertaa makasin kyljellään, kun istuminen ei enää tuntunut.

        Mielestäni hierontaa ei suositella ihan loppuraskaudesta, koska alaselän hierominen voi edesauttaa supistuksia.

        itse kävin kylpylässä rv8 ja hieroja joka itse oli 6kk raskaana ei hieronut minua kuten oletin. Hän sanoi ettei sitä suositella, aivan kevyttä ainoastaan. Jopa olkapäiden liiallinen hierominen voi vaikuttaa vauvan olotilaan (en tiedä miten!)..

        Minua hän lähinnä lääppi hellästi, muttei mitään sen enempää. Ei käytetty aromaterapia öljyäkään koska jotkut niistäkin ovat haitallisia..


      • hierojakouluttaja

        Kovakouraista käsittelyä ei saa tehdä kenellekään, olipa sitten raskaana tai ei. Raskaus ei ole este hieronnalle. Myös alaselkää voidaan hieroa raskauden loppuun asti. Missään en ole nähnyt tutkittua tietoa siitä, että hieronnasta olisi raskaudelle jotakin haittaa. Merkillisiä huhuja sitä liikkuukin!

        Nimimerkki "Minä" käsitti ehkä väärin urheiluhierojansa kommentin. Tai sitten kyseisen urheiluhierojan on syytä hakeutua ihan oikeaan hierojan koulutukseen.


    • ASV

      ..Käynyt hierojalla koko raskausajan.Hierojani on myös nk urheiluhieroja ja tiennyt alusta asti raskaudestani,joten ihmettelen suuresti,mikä haitta siitä voisi tulevalle lapselle olla,höpö,höpö!!!
      Käyn säännöllisesti 3 vko:n välein ja nyt viime kerralla itse halusin mukavuussyistä hierottavan istualteen,kun masu-asukki on niin vilkasta sorttia.Hierojani on kertonut että on ollut äitejä,jotka ovat käyneet koko raskausajan hieronnassa ja vatsallaan,ihan ollut siitä kiinni mikä on tuntunut kenestäkin hyvältä vaihtoehdolta...(vatsaa tuetaan tyynyillä jalkojen ja vatsan välistä)
      Siitä en tiedä minkälaisissa hieronnoissa kukakin on käynyt,josko sillä ollut jokin merkitys,voiko hieroa vai ei.Itse käyn niska-hartia-alueenhieronnassa ja hyväksi sen olen havainnut,jo ennen raskauttakin.Työskentelen näytön ääressä ja niskat oli ennen hieronnassa käyntiä jumissa jatkuvasti ja kärsin päänsäryistä,no enpä kärsi enää =0)
      Rv 28 6

      • 24+3

        En ole kuullut etteikö normaalihierontaa voisi saada raskauden loppuun asti! Sitähän oikein suositellaan naisille, joilla on esim. selkäsärkyjä mahan takia tai niskat jumissa.

        Eri asia ovat sitten nämä vyöhyketerapiat, päänahan hieronnat ym. jotka käsittelevät tiettyjä pisteitä.


    • Pulla

      hieronnassa niin pitkään kuin itsestä hyvältä tuntuu. Yleensä hieroja laittaa tyynyjä mahan tueksi, niin on helpompi olla. Itse en kyllä enää kovin paljon yli puolen välin jälkeen ole tykännyt olla niin pitkään mahallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1423
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1390
    3. 76
      1165
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1115
    5. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      975
    6. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      971
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      942
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      885
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      68
      866
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe