voi elämän kevät

rakastunut, onnettomastiko ?

Olen viime kesästä asti tapaillut erästä miestä säännöllisen epäsäänöllisesti, mutta koko ajan useammin .. menin rakastuin, tietysti !!!!! Kysyin häneltä mitä hän ajattelee meistä, vastaus kuului kutakuinkin näin : olet minulle tärkeä, mutten ainakaan vielä pysty rakastumaan keneenkään (hänellä on takanaan kipeä ero noin vuosi sitten) mutta haluan kyllä tapailla sinua. Mitähän toi on suoraan suomeksi siis elätänkö toivoa turhaan ja olen vain mukavaa seuraa silloin tällöin ?

4

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riina :-)

      Yleensä jos en tiedä mitä jossain asiassa tehdä, mietin mitä jos meistä jompikumpi jäisi bussin alle huomenna enkä sitten koskaan saisi tehtyä sitä asiaa mitä mietin.

      Kun laittaa asiat perspektiiviin, löytyy vastauskin.

      En tietenkään voi päättää puolestasi, mutta jos olisin sinä, nauttisin elämästä ja sen jokaisesta päivästä täysillä. Jos kerran viihdyt tämän miehen kanssa, ja hän sinun, mikset nauttisi siitä mitä teillä on ja antaisi ajan kulua. Ehkä hänkin huomaa jonain päivänä rakastavansa sinua. Tai sitten ei, mutta nyt hän on sanonut että olet hänelle tärkeä ja hän haluaa sinua tapailla. Sehän on hyvä asia!!

      Välillä tässä hyperromanttisessa rakkautta ihannoivassa maailmassa olisi minusta hyvä muistaa, että rakkaus "keksittiin" paljon myöhemmin, kuin mitä ihmisiä on ollut olemassa. Aikojen alussa ihmisten ei tarvinnut miettiä, rakastaako toinen minua vai ei. Ihmiset olivat niitten kanssa, joitten kanssa tulivat juttuun ja joitten kanssa viihtyivät. Miksei nytkin voisi tehdä niin?

    • ole susta

      kiinnostunut, kyllä tuossa ajassa sen jo pitäisi tietää..

    • näin on

      Oletko itse varattu?

    • sarah

      Olen ollut samanlaisessa tilanteessa kuin sinäkin. Rakastuin....mutta lopulta jäljelle ei jäänyt mitään muuta kuin minun särkynyt sydän. Vasta jälkeenpäin tajusin olleeni hänelle vain ajanviete, pelkkä hyvännäköinen viihdyke ja apukeino exän unohtamiseen. Tiedän kyllä että hän ei koskaan halunnut minulle mitään pahaa, mutta jokatapauksessa asiahan on niin, että toista ihmistä ei vain voi pakottaa rakastamaan. Voihan sinun tilanteesi olla erilainen, mutta mielipiteeni on, että tuollainen vastaus, minkä hän sinulle antoi viittaa siihen, että hän vieläkin rakastaa entistään, tahtomattaankin. Mutta toisaalta en voi sanoa, koska en teitä tunne. Neuvoksi voisin sanoa sen, että tarkkaile tarkasti hänen käytöstään ja sitä miten hän sinua kohtelee. Silmät, kosketus, eleet ja sanat kertovat paljon siitä kuinka paljon hän oikeasti sinusta välittää. Tai sitten voit ihan suoraan kysyä, että rakastaako hän vieläkin entistään. Omalla kohdallani jossakin vaiheessa tajusin, että hänen sydämensä kuuluu vieläkin toiselle. Mutta koska ajattelen sydämellä,enkä järjellä jatkoin hänen tapaamistaan umpirakastuneena rakennellen pilvilinnoja siitä, että kyllä hän vielä joku päivä minuun aidosti rakastuu. Joissakin tilanteissa pitäisi vain oikeasti oppia ajattelemaan sillä järjellä, vaikka se pirun vaikeaa onkin, varsinkin näissä rakkausasioissa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4572
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3393
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2380
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      39
      1418
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1343
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1196
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      978
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe