Olen lähdössä ulkomaille opiskelemaan arvostettuun yliopistoon, ja tarvin suuren lainan. Opinnot kestävät 5-6 vuotta, jonka jälkeen tarkoitukseni on mennä töihin (pitäisi olla hyvä palkka). Minulla on kiinteää omaisuutta, mitä käyttäisin lainani takaamisessa. En ole vielä ottanut pankkeihin yhteyttä... Onnistuisikohan tämä? Millaisilla koroilla? Onko tässä mitään järkeä? Joudunko ikuiseen velkakierteeseen?
100 000 - 200 000 lainaa?
6
2445
Vastaukset
- -----------
ei kannata ottaa lainaa,realisoi omaisuutesi ja lähde.ei mitään riskiä.myy kaikki mitä sulla on ja mee mihin huvittaa.
- tehdä niin
en voi myydä omaisuuttani tällä hetkellä, laina on ainoa vaihtoehto...
- Mitä Äksyin Ämmä
opiskelumaassa opintojen ohessa ja rahoittaa näin opiskelua? Miten opiskelutoverisi huolehtivat rahoituksesta? (Tuskin kaikki sielläkään rikkaitten jälkikasvua tai nuoria pörssikeinottelijoita/muita liikeneroja ovat.)
Omaisuuden myyminen on tietysti yksi vaihtoehto mutta kannattaako se? Jos omaisuus on sellaista, että sen myyminen vie aikaa tai se käy vain huonoin hyötysuhtein, niin myynti ei ehkä ole kovin kannattava ratkaisu - hätäkeino tosin silloin, jos opintojen rahoitus ei muuten järjesty. - kili
lainaa saat varmasti jos vakuudet kunnossa.mutta hintaa tulee rajusti opiskelulle.esim, 100000€ kulutusluottoa korko 6-8%. lainaaika max 10vuotta. voit itse laskea pankin laskurilla mitä tekee kuukausi lyhennys,veikkaan jotain 1500€/kk tai enemmän.kannattaako tällainen?
- opiskelija_
toi 100 000 meni vähän överiksi, enhän tietenkään sellaista lainaa ottaisi, olisin aivan hullu. Mutta 30 000 mahdollisesti... Mikä pankki olisi 'halvin' vaihtoehto?
- kili
opiskelija_ kirjoitti:
toi 100 000 meni vähän överiksi, enhän tietenkään sellaista lainaa ottaisi, olisin aivan hullu. Mutta 30 000 mahdollisesti... Mikä pankki olisi 'halvin' vaihtoehto?
mee ja kysy tarjous kaikista pankeista.lainat ovat aina tapauskohtaisia ja mitään yleis hintaa niillä ei ole.kilpailuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331925- 69842
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28812Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259724Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64703Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132670- 10664
- 26639
- 77637
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200627