Halonen töppäsi

Uskomatonta oli että Halonen ei tuntenut edes alikersantin kauluslaattaa vaikka on armeijan ylipäällikkö

Niinistö tiesi kauluslaatan ja Niinistö tunsi kaikki hänelle näytetyt kukatkin

Niinistö on tietäjä ja Halonen typerys
201506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Armeijan ylipäällikkö ei tuntenut tv-väittelyssä edes alikersantin kauluslaattaa jonka lapsikin tuntee

Äänestä
  • suurin loinen ja syöpäläinen.

    VAIHTOON.

    Äänestä

kessua kenraalista. Ylipäällikkö?

Perkele, mikä häpeä!

Äänestä

Alikessu on liian heppinen sotilasarvo. Halosella ei tarvetta tuntea kuin kenraaliensa, eli alaistensa laatat.

Äänestä
  • Marski arvosti aikoinaan jopa ritariarvoja myöntämällä aivan tavallisia rivimiehiä ja tunnisti taatusti kaikki sotilasarvot korpraalista lähtien.

    Tunnetko itsekään vaikkapa ylikersantin natsoja?

    Kunnon johtaja tuntee alaisensa alimpia arvoja myöten!

    Äänestä

  • Hämmästelevä lukija kirjoitti:

    Marski arvosti aikoinaan jopa ritariarvoja myöntämällä aivan tavallisia rivimiehiä ja tunnisti taatusti kaikki sotilasarvot korpraalista lähtien.

    Tunnetko itsekään vaikkapa ylikersantin natsoja?

    Kunnon johtaja tuntee alaisensa alimpia arvoja myöten!

    Hävettää Halosen tietämättömyys!

    Äänestä

  • Yliluutnantti, Kenttärovasti. - liianko heppoisia nekin sinulle. Kaikesta näkee että sinä ja äänestämäsi ehdokas ette arvosta yksittäistä sotilasta ilman kenraalin lätkiä. Kenraalitko yksin takasivat itsenäisyytemme 1939-1945?

    Äänestä

yrittää pressaksi.Ei ne avut riitä!
Huomasin että lapset tunteelaatat.

Äänestä
  • ja yleistiedoiltaan ylivertainen Haloseen verrattuna

    Yleistiedollakin on merkitystä että osaa keskustella kaikenlaisten ihmisten kanssa

    Äänestä

tuo nyt iso juttu ollut, eihän ylipäällikkö ole noitten "arvojen" kanssa missään tekemisissä. Osoittaa ainoastaan pikkusieluisuutta tuoda toimittajilta tuommoinen asia esille! Ei presidenttiä valita noilla perusteilla (kukat ja kauluslaatat tai joku tähtikuvio)

Äänestä
  • On sillä yleistiedolla merkitystä, jos ei tiedä edes sotilasarvoja niin miten ihmeessä voi toimia armeijan YP:nä? Halonen taitaa luulla että korvasta korvaan "hymy" riittää tälläkin kertaa, säälittävää esiintymistä Haloselta muutenkin.

    Äänestä

  • ylipäällikön pitäisi sentään tuntea edes alkeet. Huolestuttavaa että ylipäällikön tehtävä voidaan antaa tuollaiselle.

    Äänestä

No onpa kauheaa... Mitä väliä tuollaisesta pikkumokasta, jos muuten on paljon viisaampi kaikissa muissa asioissa kuin muut ehdokkaat?

Turha muiden ehdokkaiden on vikistä mielipiteitään ym, kun heillä ei ole mitään mahdollisuuksia Halosta vastaan, se on mielipiteeni.

Äänestä
  • tuhansia ääniä mokallaan. Ylipäällikkö joka ei tunne organisaationsa perusasioita.
    Joutaa mummu kasseineen takaisin Setan kokouksiin.

    Äänestä

  • että demokraattisessa oikeusvaltiossa kaikilla ehdokkailla on oikeus vikistä mielipiteensä, eikä vain demareiden ehdokkaalla. Missä asioissa tarkalleen ottaen ehdokkaasi olikaan niin ylivoimainen? - levein hymy? - eniten varallisuutta? - Nopeimmin laskeva kannatus??

    Äänestä

Minkähän takia Halosen täytyisi tuntea arvomerkit ? Vaikka on kuinka ylipäällikkö niin ei sillä ole tuon taivaallisen väliä erottaako hän kessun luutnantista vai ei. Eihän sillä ole väliä kuin niille jotka ovat intissä (töissä tai vraukaverina)ja joiden täytyy tietää millä nimellä puhutellaan.

Niinistö on ehkä joutunut omana sota-aikanaan tankkaamaan merkkejä niinkuin kaikki muutkin armeijan käyneet, joten siitä on EHKÄ hieman apua. Itse ainakin muistan vielä merkit vaikka sodasta on jo 15 V.

Halonen ei liene käynyt armeijaa ja arvomerkkien opettelu on varmaan aika harvinainen harrastus, vai ?

Äänestä
  • Halosen harrastus ei ole arvomerkkien opettelu vaan öljyvärimaalaus.Sen sijaan eikös se ole tuo armeijan ylipäällikkö joka mm. hyväksyy sotilasarvojen ylennykset ja johtaa armeijaa sen ylipäällikkönä? Mitä hänen sitten pitäisi osata? Seta:n puhelinnumero?

    Äänestä

On se hävettävä presidentti meillä nyt, muttei kauaa. Suomen kuvalehden johtaja - analyysissäkin hänet teilattiin täysin . Ja tuollainen vätys ylipäällikkönämme??? huhuhuh:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa.htm

Äänestä

ei taida löytyä demariehdokkaan filmivalikoimasta Tuntematonta Sotilasta - suuri osa 12-vuotiaista koululaisistakin tuntee alikessut jo Tuntemattoman kautta - ehkä ylipäällikön ei "tarvitse" lopulta tietääkään mitään niistä hommmista - kyllä joku sitten häntä siinäkin auttaa...Voiskin lähettää Haloselle joulupaketissa tuntemattoman dvd:nä - siltä varalta, että joku kaikesta huolimatta äänestää hänet vielä puolustusvoimien ylipäälliköksi...

Äänestä

tunnistatko itse edes voikukkaa tai mitään metallia , ei näillä tiedoilla pressaa valita

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pahasti kirjoitti:

Uskomatonta oli että Halonen ei tuntenut edes alikersantin kauluslaattaa vaikka on armeijan ylipäällikkö

Niinistö tiesi kauluslaatan ja Niinistö tunsi kaikki hänelle näytetyt kukatkin

Niinistö on tietäjä ja Halonen typerys

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu